Povodí i rybáři sinice podcenili, tvrdí odborník k úhynu na Dyji

úhyn na Dyji
Ilustrační foto: redakce

Ačkoliv se úhyn ryb na Dyji v Bulharech zpočátku jevil jako událost menšího rozsahu, po více než týdnu je opak pravdou.

Zprávy z posledních dnů mluví o desítkách tun uhynulých ryb, jejichž těla sbírali rybáři a hasiči až u Břeclavi.

Spory ohledně příčiny úhynu

Primárním původcem otravy jsou s vysokou pravděpodobností sinice, které v noci dokáží z vody odčerpat rozpuštěný kyslík. 

Z toho důvodu se ryby v postiženém úseku udusí. Nejcitlivější na kyslík jsou některé dravé ryby jako například candát či okoun. V tomto případě ale uhynula také obsádka kaprovitých a dalších druhů ryb.

Přispívajícím faktorem se stalo také horko, nízký průtok a nejspíš i odpadní vody vypuštěné do vodního toku. 

Za normálních okolností by zřejmě k úhynu nedošlo. Společným působením tropických teplot a špatné hydrologické situace se ale z řeky stal mrtvý kanál v němž vodní organismy nemohly dýchat.

V souvislosti s pravděpodobnou příčinou ale dochází k poměrně intenzívním sporům, kde se rybáři a správce povodí navzájem obviňují ze zanedbání svých povinností.

Rybářské organizace a veřejnost podezřívají Povodí Moravy z nevhodné manipulace na vodních dílech, kdy se do revíru dostávala další neokysličená voda ze spodní výpusti a až po urgencích pustili vodohospodáři vodu přes segmenty..

Voda přicházející spodní vypustí se neokysličí jako je tomu v případě vody procházející segmenty na hrázi.

To se pokouší rybáři dokázat pomocí měření obsahu kyslíku na různých místech Dyje. Deník Idnes.cz informoval o tom, že ve věci padlo dokonce trestní oznámení.

Vodohospodáři naopak upozorňují, že manipulace provádí v souladu s příslušnými řády a za konzultace s Moravským rybářským svazem. U segmentů hráze se navíc údajně hromadí vrstva sinic jejíž vypuštění do řeky mohlo působit další problémy. S tím ale nesouhlasí někteří odborníci.

Bývalý ředitel má jasno: může za to Povodí ale svůj díl viny nese i rybářský svaz

Za hlavního viníka ale označil Povodí Moravy i jeho bývalý ředitel Jan Hodovský, který si ve vyjádření na sociálních sítích nebere servítky: “Vina je na straně Povodí. V nádrži jsou sinice a elektrárna.” píše na příspěvku ve Facebookové skupině Dyje.

Dle jeho slov se u hráze NM přehrady hromadí silná vrstva sinic, která odumírá. Tím odebírá kyslík z vody. Zároveň při tom sinice klesají vodním sloupcem a ze spodní výpusti jde do řeky zelené “smoothie” plné odumřelého organického materiálu, které dále snižuje obsah kyslíku v řece až na minimum.

úhyn na Dyji
Ilustrační foto: redakce

Tvrdí také, že se katastrofě mohlo dát předejít. Situaci ovšem zanedbalo jak Povodí Moravy, tak MRS.

“Dle dat je průkazné, přestože i tak se do řeky dostávala rozkládající se organická hmota, že když se voda pouštěla segmenty, byla koncentrace kyslíku až dvojnásobná. Přesto trvalo Povodí na pouštění přes elektrárnu a dokonce se k němu dominantně vracelo i před druhým menším úhynem.

Od roku 2013 se začalo řešit měření kyslíku v řece. Za své si to podle všeho vzalo MRS Brno. Bohužel i přes opakované urgence pobočného spolku Rakvice, se na to na Soběšické vykašlali (sídlo vedení MRS v Brně, pozn. redakce), stejně jako v tom žádné kroky neudělalo Povodí (jasně, čekalo na MRS:-( ).”  pokračuje Hodovský.

Vedro zabíjí ryby po celé republice

Nepříznivé účinky sucha a veder se bohužel neomezují jen na řeku Dyji. Problémy s úbytkem kyslíku zaznamenali rybáři po celé republice.

Velký úhyn se odehrál na Libišské tůni, tvořené starým ramenem Labe u Neratovic.

To leží kousek od plotu známého chemického gigantu Spolana Neratovice. 

Příčinou se nejspíš stal opět úbytek kyslíku. Tůň není spojená se hlavním tokem a nemá přísun čerstvé vody z Labe.

Podle informací zdejšího sboru dobrovolných hasičů zde uhynulo cca 8 tun ryb. Převážnou část obětí tvoří dravé ryby, kterým úbytek kyslíku ublíží jako prvním.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.