Online rybářské závody nepropalují místa, říká rybářský instruktor

online rybářské závody a jejich šéf Filip Dušák

Na veletrhu For Fishing jste mohli zaznamenat spoustu menších stánků, mezi nimi se velkému zájmu těšil Filip Dušák, známý též jako rybářský instruktor Filip a hlavně jako organizátor akcí zvaných online rybářské závody.

Filip již několik let pořádá závod Český sumec, který se koná na Slapské přehradě. Největší rozruch ale působí jeho onlinové akce, tedy závody, které nejsou vázané ani místem, ani časem, a zůčastnit se jich může každý dle svých časových možností.

V čem jsou online rybářské závody unikátní?

Klasický rybářský závod má pevně dané datum a místo konání. Online rybářské závody fungují naprosto jinak. Nejde přitom o žádnou virtuální aktivitu, na ryby se chodí doopravdy. V rámci závodu ale nefiguruje přesně daný čas ani místo. 

Každý závodník může na ryby vyrazit kdykoliv v období, v němž se závody konají a chytat v rámci pravidel závodu. Není přitom určený revír, může to být jakákoliv svazová voda. Úlovek ale musí zdokumentovat a poslat organizátorovi, který jej schválí do soutěže.

Filip dušák

Jak se ověřuje poctivost soutěžících při online závodu?

K tomu slouží fotografie ryby a oficiální měřící podložka, kterou každý závodník obdrží po zaplacení startovného. Závodník vyfotí rybu na podložce, poté ještě sám sebe s rybou a pošle fotografii s údaji o rybě a místě úlovku organizátorovi. Vzdáleně to připomíná rubriku Nej, nej, která kralovala rybářským časopisům. Zde však jde o daleko dynamičtější soutěž, která je zaměřená na mnoho druhů ryb. Rybáři se mohou v průběhu trvání závodu neustále trumfovat a pořadí se mění velmi dynamicky.

měření ryby na závodech
Měření ryb na závodech v praxi: Fotografie na oficiální podložce je jedním ze způsobů, jak zajistit férovost závodů, které se konají online

Výhody online závodů pro soutěžící jsou následující:

  • Výběr revíru a místa je na vás – nehrozí špatný los sektoru nebo nevhodné podmínky
  • Nemusíte jezdit daleko – chytáte tam, kde sami chcete

Každý závod má samozřejmě svá pravidla. Výběr revírů je například omezený jen svazové vody a samozřejmě má každý závod pevně nastavené období. To ale často zahrnuje celý rok. Závody jsou tak vhodné i pro ty, kdo nemá příliš volného času.

Celková hodnota cen v každém závodě se pohybuje v desítkách tisíc korun.

Konkrétní informace k závodům naleznete zde: https://onlinerybarskezavody.cz/

Online rybářské závody na výstavě For Fishing
Momentka z veletrhu For Fishing: Měřící podložky z různých závodů a plyšový kapr

Reakce na kritiku: není to o propalování míst

Prakticky každý nový v projekt v českém rybářském světě musí počítat s kritikou. Výjimku netvoří ani Filipovy rybářské závody.

Snesla se na ně doslova smršť hněvu, který se šíří po sociálních sítích a webových stránkách. Co je lidem vadí?

Nejčastější kritiku schytává za údajné propalování míst. Nutnost fotografického dokumentování ulovených ryb mnozí považují za způsob, jak zveřejnit dobrá místa, která by měla zůstat utajena.

O téhle kritice jsem samozřejmě věděl a tak jsem se rozhodl dát Filipovi prostor k tomu, aby se mohl na jednom místě ke všemu vyjádřit.

Dle jeho tvrzení jsou totiž podobné obavy naprosto přehnané.

Rybářský instruktor Filip Dušák a sumec.

Filipe, jak se díváš na kritiku, že tvoje závody propalují místa?

To není vůbec pravda, právě naopak proti propalování míst se snažím bojovat a jakékoliv zveřejnění místa znamená pro závodníka diskvalifikaci. Sice musí všechno dokumentovat, včetně fotek a lokality ale to slouží jen k tomu, abych mohl ověřit jejich úlovek a soutěž byla férová.

Všechny výstupy ze závodů na veřejnost ale schvaluji a kontroluji. Šance na propálení místa je minimální.

Já musím vědět, že úlovek je v pořádku a byl uloven podle pravidel. Lokalitu potřebuji potvrdit například proto, abych měl jistotu, že jde o svazovou vodu a ne soukromý revír.

V okamžiku, kdy rybu potvrdím do závodu, může závodník úlovek zveřejnit. Z fotky ale nesmí být poznat místo. Pokud je ryba vyfocená tak, že jde poznat místo, poradím závodníkovi, jak například zaretušovat pozadí nebo fotku sám upravím a poradím, jak to příště vyfotit lépe.

Snažím se rybáře naučit zveřejňovat úlovky takovým způsobem, aby místo nebylo možné poznat.

A jak se má fotit správně?

Jde o to aby nebylo poznat pozadí. Nejsnazší je fotit v kleče s foťákem nebo mobilem  namířeným směrem dolů. Pokud to nejde, tak můžete normální fotku vyretušovat. Dneska to umí každý telefon. Pozadí potom není vidět.

filip s úlovkem
Fotografie ze závodu: zaretušované pozadí je jednou z variant, jak zabránit odhalení konkrétních míst.

Jaký máš názor na propalování míst obecně?

Já to nesnáším. Nechci aby někomu na jeho oblíbená místa začaly jezdit davy, jen proto, že tam někdo chytil pěknou rybu. To se přitom běžně děje. Propalujících fotek je na internetu hodně. Lidi z toho šílí a přitom se trofejní úlovky na stejném místě těžko zopakují.

Trofejní úlovek není o konkrétním jednom místě ale také o vhodném čase lovu, období a samozřejmě i technice lovu atd.

Problémy s tím bývají i na velkých revírech. Stačí se podívat na Nechranice, kde už začínají omezení.

V čem vidíš hlavní pozitivum, které rybářské online závody přináší?

Rybáři můžou soutěžit mezi sebou a právě se nebát, že zbytečně popularizují svoje místa. Zároveň se pochlubí svým úlovkem a můžou soutěžit celý rok na různých revírech. Není to vázané tím, že musí jet na konkrétné rybník, vylosovat si místo a chytat v přesně určený čas. Žádný špatný čas ani špatné místo nehrozí.

Tady si chytají kde chtějí a kdy chtějí. Veškerá informace o místě lovu slouží výhradně pro potvrzení úlovku a předcházení podvodů. Nikam dále se to nezveřejňuje.

Výhry, kterých může úspěšný rybář dosáhnout taky stojí za to. Ceny mají hodnotu v desítkách tisíc korun, takže mají dobrou šanci vyhrát zajímavé rybářské vybavení.

V diskuzích se ale často říká, že informace o místech slouží hlavně tobě pro tvoje další aktivity. Co k tomu můžeš říct?

Řeknu to jednoduše. Fotek úlovků je tolik, že bych to v životě nestihl všechno objet. S tím jak se počet účastníků postupně zvyšuje bych nemohl dělat nic jiného. Za dobu konání online závodů nasbírám tisíce záznamů. Za každým z nich je nějaká pěkná ryba. Ani kdybych nedělal nic jiného než chodil na ryby, celý život mi nestačí na to všechno místa vyzkoušet.

Co se týče mojí práce jako rybářský instruktor, tak já jezdím za klienty na jejich místa. Ne že bych je bral na svoje fleky, to určitě ne.

Lidi si mě zvou abych je naučil používat různé rybářské techniky. V ceně mají i moji cestu za nimi. Někdy mě pozvou na svazovku, někdy na soukromou vodu, jezdím i do zahraničí. Výběr místa je ale na klientovi.

Znamená to tedy, že jim negarantuješ zaručený úlovek?

Instruktáž je hlavně o tom, jak chytat ryby. Používat vybavení, vybrat a sestavit vhodné montáže, správném krmení atd.. Nenabízím nikomu, že semnou zaručeně chytí velkou rybu. 

Klienta naučím chytat a předám jim svoje zkušenosti, ke kterým by se jinak dlouze dopracovávali. Když pojedeme třeba na soukromák, kde jsou trofejní ryby, tak se něco může podařit ale okamžitý výsledek není hlavní smysl mojí práce. V ideálním případě se klient naučí spoustu užitečných věcí, které bude dál používat a rozvíjet tyto dovednosti samostatně. S tím pak může dosáhnout úspěchů sám. 

Ještě bych chtěl dodat jednu věc: 20 let jsem prodával v rybářských potřebách takže na tipy, kam zaručeně vyrazit na ryby jsem dost imunní. Za ty roky jsem se dozvěděl o tolika zajímavjech revírech…

Mám svoje oblíbený místa a nestíhám je během sezony všechny navštívit. Kdybych jezdil na každý flek, kde někdo vyfotil slušnou rybu, tak nestíhám nic jiného.

Foto a video: se svolením organizátora závodů

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.