Ryby z Bečvy nejsou bezpečné k jídlu, režim chyť a pusť pokračuje

ryby z Bečvy obsahují těžké kovy a další nebezpečné prvky a otrava na labi
Ilustrační foto: Redakce

Rok a čtvrt po otravě Bečvy a mohutném zarybňování stále zůstává režim chyť a pusť, který rybářům umožňuje lov bez možnosti přisvojení úlovku. Ryby z Bečvy si tak k nedělnímu obědu nedáte.

Ve vzorcích ryb z Bečvy se stále vyskytují nebezpečné látky, jejichž původ je nejasný. Konkrétně jde o následující prvky:

  • Chrom
  • Olovo 
  • Arsen

Jde o velmi škodlivé látky, jejichž častá konzumace v lidské stravě zakládá vzniku různých zdravotních obtíží a tudíž není vůči lidskému organizmu takové maso bezpečné.

Video zachycující Bečvu během počátku otravy odpoledne 20.9.2020. Mně se z toho dělá vyloženě zle, ale myslím, že to dokonale dokumentuje to, co se stalo:

Působení těchto prvků na rybáře nehodlá svaz riskovat. Alespoň do té doby než Mendelova univerzita tento problém prozkoumá. Výsledky se očekávají v dubnu příštího roku.

Vzorky rybího masa prověřovala i Akademie věd. Na základě výsledků AV se ČRS rozhodl režim chyť a pusť prodloužit. Jde čistě o preventivní krok. Otrava rybami nejspíš nehrozí ale nechat rybáře konzumovat potenciálně škodlivé maso si nemůže nikdo dovolit.

Hájení řeky má navíc silný pozitivní efekt. Nová populace ryb a přeživší obsádka na některých úsecích bude mít nerušenou možnost se v jarním období vytřít a znovu dát Bečvě život.

Kyanid otrávil ryby z Bečvy v září 2020

Loňská otrava proběhla velmi rychle. Hlavní nápor škodlivých látek během 20. září udělal z Bečvy naprosto mrtvou řeku bez života. Obrovské škody se budou těžko nahrazovat. Vše totiž není jen o penězích a jak je vidět, následky katastrofy přetrvávají dodnes.

*Průběh otravy na Bečvě dokumentuje tato stránka na Wikipedii

Rybáři mezitím vůbec nezahálí. Bečva je pro mnohé srdcová řeka. Poměrně značná částka se vybrala na transparentní účet, kam přišlo jeden a tři čtvrtě milionu korun.

Na Bečvě mezitím probíhá intenzivní zarybňování, které zahrnuje zejména reofilní (původní říční) ryby jako například podoustev.

V tomto směru nezbývá než smeknout před stovkami členů ČRS, dobrovolníků a dalších, kteří se těchto aktivit účastní. Zarybňování probíhá také z odchovů MO ČRS na Severní Moravě, které na nastalou situaci velmi dobře reagovaly během letošního roku a zahájily intenzivní odchov potřebných rybích druhů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.