Rybáři mají vztek: břeh Rozkoše zmizí pod asfaltem cyklostezky

cyklostezka

Nedobré zprávy přichází ze břehů vodní nádrže Rozkoš, která leží u České Skalice na severovýchodě Čech. V jedné z rybářsky nejoblíbenějších částí přehrady bude asfalt skoro až u vody.

Na březích se již kácí a probíhají úpravy terénu. Celou přehradu brzy obkrouží cyklostezka, která povede i místy, kde zatím panoval na březích celkem klid.

Rozkoš tvoří největší vodní plochu ve Východočeském územním svazu ČRS. Revír má 1080 hektarů, čímž se řadí mezi největší revíry v republice

Přehrada je přitom intenzivně využívána nejen rybáři ale z větší části také pro rekreaci a své slovo zde mají i vyznavači nejrůznějších vodních sportů. Proto jsou zde rybáři už tak trochu v defenzivě, jelikož chytání je povoleno jen na 4 lovných úsecích.

Pro mnohé se nyní stalo nepříjemným překvapením, že právě na těchto úsecích se mnohde budou muset smířit s cyklostezkou v blízkosti vodní hladiny.

Na přehradě se kácí porost a technika již skoro razí cestu budoucí asfaltové dálnici.

Cyklostezka ponese název “Cyklookruh Rozkoš” a ve výsledku obepne celou přehradu.

V některých svých částech se stezka od břehu bude pohybovat poměrně daleko, jinde se ale přiblíží až k vodě a zůstane zde jen relativně úzký pruh mezi stezkou a vodní hladinou, podobně jako na cyklostezkách podél řek.

Nejvíce se asfaltová cyklostezka přiblíží k vodě například v úseku Spyta – hlavní hráz

Cyklostezka se asi nejvíce dotkne západního břehu, který mezi rybáři patří k nejoblíbenějším.

Podél břehu zde vede silnice třetí třídy, která se však k vodě nepřibližuje většinou více než na sto metrů.Následuje pak travnatý pás, který se táhne až k vodě.

Právě v těchto místech se ale asfaltový cyklookruh téměř dotkne břehů. Realizace tohoto úseku je v plánu na období 2023 – 2025 a podle svědectví z místa se na ní již začalo pracovat.

Oficiální brožurka říká o tomto úseku následující:

Úsek 2: Spyta — hlavní hráz (3,7 km)

Realizace se předpokládá v období 2023–2025

V této části již trasa cyklookruhu opouští katastr České Skalice a směřuje v těsné blízkosti kolem vodní nádrže Rozkoš k hlavní hrázi. Cyklostezka přivede cyklisty k dobře přístupným částem tohoto vodního díla. Cyklostezka vede kolem míst pro kempování, na trase je možné občerstvení v kiosku na hrázi a končí přejezdem přes hráz, která se nachází již v katastru obce Nahořany (redakčně kráceno)…

Podrobnosti a mapka budoucí cyklostezky je k dispozici na webu města Česká Skalice (PDF soubor)

 Dále se stezka přiblíží břehu například ještě v úseku přímo u České Skalice či před obcí Kleny.

Dle projektu má cyklistický okruh sloužit nejen cykloturistice a sportovnímu vyžití ale také obyvatelům obcí z okolí pro pohodlné dojíždění do práce a škol. Kromě podpory cestovního ruchu má projekt za cíl posílit využití cyklodopravy jako ekologického a udržitelného způsobu přepravy.

Mezi rybáři novinka příliš nadšení nevzbuzuje. Cyklostezku by raději viděli ve stopě vedoucí podél nedaleké silnice.

Jsou ale slyšet také hlasy, že cyklostezka má pro rybáře alespoň jednu ale celkem zásadní výhodu – jedná se veřejnou cestu, která mimo jiné zaručí také přístup k vodě.

To je totiž ve zdejším kraji čím dál tím větší problém. Kdo jezdí zároveň na Rozkoš a také na “písáky” okolo Hradce či Pardubic, ten se možná s problematickým přístupem k vodě již setkal.

Na těchto lokalitách totiž cyklostezka nevniká, děje se něco hrošího. Břehy mizí za ploty soukromých pozemků a jiných podnikatelských aktivit. V tomto světle má cyklostezka alespoň nějaké pozitivum pro všechny.

Čtěte také:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.