Rybář střílel po veslařovi. Škoda na lodi jde do statisíců

Veslaři
Ilustrační foto: redakce

Vztahy mezi rybáři a dalšími občany využívajícím vodní toky a nádrže nejsou občas ideální. Své o tom ví mladý veslař ze Slovenska, který se stal terčem střelby z pistole. Naštěstí se mu nic nestalo.

Případ se odehrál v lokalitě Lida. Jeden z rybářů se naštval na mladého veslaře, který zde zrovna trénoval. Jednalo se o sedmnáctiletého reprezentanta Veslařského klubu z Piešťan.

Jako odplatu za údajné plašení ryb po něm rybář zahájil palbu ze střelné zbraně.

Veslaře naštěstí minul. Střely ovšem zasáhly jeho loď. Vyčíslená škoda na sportovním náčiním činí poměrně horentních 17 tisíc euro, což v přepočtu na koruny přesahuje 400 tisíc Kč. Celou věc samozřejmě vyšetřuje Policie Slovenské republiky. K případu se také již vyjádřili zástupci SRZ z Piešťan, kteří jsou odhodlání viníkovi po dopadení nevydat novou povolenku. Osoba pachatele ovšem není zatím ztotožněná a není tak jisté, zda se jedná o člena tamější organizace či rybáře odjinud lovícího na slovenskou celosvazovou povolenku.

Konflikty mezi rybáři a vodáky se občas stávají, v některých věcech ale máme společné zájmy

Nevraživost mezi rybáři a vodáky je častá na místech, kde se obě skupiny koncentrují. Například na vodácky oblíbených tocích jihu Čech hrají rybáři v sezoně druhé housle a lovit kdykoliv během dne je téměř nemožné.

Vodácká turistika je pro svoji masovost a byznysový potenciál silně podporovaná a nic na tom nemění ani fakt, že rybáři mají na rozdíl od vodáků povinnost se starat například o zarybnění což nás stojí peníze.

Jinde dochází ke konfliktům sporadicky, problematický je například úsek Vltavy v pražském Smíchově  a Podolí, kde dochází k častým střetů s veslaři. A to doslova, neboť najetí do vlasců zde není až tak vzácné. V některých případech mluví rybáři i o naschválech, kdy veslař či kanoista v těsné blízkosti břehu najede, se slovy “Sorry, jedu interval”, do vlasce, který je spuštěn hned u břehu strmě do hloubky.

Na Labi se občas objevuje případ opačný – vlasce natažené do plavební dráhy, což může končit jejich kolizí s některým z plavidel. 

V nedávných letech došlo k pěstnímu souboji na přehradě Rozkoš, kde paddleboardista nic netuše plul kolem zakrmeného místa. V tomto případě rybář zvolil ke střelbě jako zbraň kobru a jako střelivo dobře vysušené boilies. Zdatný sportovec na paddleboardu ale po ostřelování následně dorazil ke břehu a s ledovým klidem dal dotyčnému přes držku.

V tomto světle je na místě vyzdvihnout i společné zájmy, které máme s vodáky zejména na zachování přírodního charakteru vodních toků. Vodáci obecně nemají v lásce “volej”, tedy regulované toky zpomalené jezy.

To je věc, která vadí též reofilním druhů ryb a také obsádce lososovitých na P revírech. Vodáci v tomto směru již řadu let vyvíjí aktivitu například co se týče minimálních zůstatkových průtoků na MVE. Ty často, v rozporu s předpisy, nepouští v suchém období dostatečné množství vody pod jezy. Tím kazí vodákům radost z plavby ale hlavně ohrožují ryby v těchto úsecích řek.

V poslední době na tento nešvar reaguje už i rybářský svaz. Například v Severních Čechách.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.