Kapři z Nových Mlýnů končí v soukromácích, rybáři tomu chtějí zamezit

Dyje 5
Ilustrační foto: redakce

Fenomén prodeje trofejních ryb ze svazovek má v Česku “obrovskou tradici”, bohužel. Mnohé rybáře překvapí, že v určitých lokalitách to je zcela legální činnost. Nyní se ale objevuje snaha to změnit.

Jedná se například o situaci na Novomlýnských nádržích, kde se prodeji velkých kaprů věnují obyčejní rybáři i soukromé subjekty.

Nutno říct, že za současné úpravy pravidel lovu tím nic neporušují. Komunita rybářů kolem pálavských jezer se ale snaží tuto činnost omezit.

Jak je možné, že pod Pálavou kvete byznys s velkými kapry? Je to jednoduché, neplatí zde žádná horní míra. Rybář si tak může ulovenou rybu přisvojit a legálně odprodat.

Prostřední z nádrží má navíc v užívání soukromá společnost, která zde provádí komerční lov elektřinou. Při něm může lovit ryby pro maso i pro účely prodeje živých exemplářů právě například trofejního kapra obecného, o které mají enormní zájem majitelé soukromých revírů.

Z pohledu sportovního rybáře jde jednak o velmi nerozumné zacházení s unikátním revírem, který se řadí mezi nejlepší evropské kaprové vody a také o princip – rybí obsádka je na dvou ze tří nádrží financována ze společných svazových peněz a má sloužit všem, nikoliv k obohacení úzké skupiny lidí. Intenzivní odprodej velkých ryb navíc může revír z hlediska sportovního rybolovu znehodnotit.

O tomto tématu se mluvilo například minulý týden na YT kanále kaprařské firmy Nikl: (pro zobrazení videa z YouTube možná budete muset znovu načíst stránku pozn. red)

Na sociálních sítích lze dlouhodobě pozorovat také rozhořčení z toho, že do soukromě užívané nádrže (Dyje 6) vplouvají ryby ze svazové vody. Zde se (za členské peníze pořízená a na revíru odrostlá) svazová ryba stává v podstatě soukromým majetkem a velmi hodnotným zbožím k prodeji.

Dále pak dochází k legálnímu odprodeji těchto ryb do soukromých vod nejen v ČR ale také v zahraničí. Tyto ryby pak mohou navíc skončit na přerybněných komerčních vodách s nezdravou koncentrací trofejních kusů, což je problematické z etického i veterinárního hlediska. Ovlivnit způsob hospodaření na D6 ovšem znamená docílit změny na úrovni státní správy, která může pravidla změnit.

Snaha o zavedení horní míry ryb v MRS

Relativně jednodušší by měla být snaha o ochranu trofejních kaprů na zbylých dvou nádržích. Jde o vody, jež má v užívání Moravský rybářský svaz. Horní míra zde však chybí. Dlouhodobě zde bohužel, ani přes petice, nebyla vůle ji zavést. Aktuálně probíhá mezi rybáři kampaň, která se snaží podpořit jednotlivé členy MRS v přednesení návrhu na schůzích pobočných spolků (PS). Návrh by měl dosáhnout toho, aby MRS na těchto revírech zavedl odpovídající horní míru. Tím se prodej ryb znemožní alespoň na svazových vodách. O tomto tématu se mluvilo například na letošní Carp Show Moravia.

Zároveň existuje tlak například na omezení lovu z oplocených pozemků, které lemují nádrže v určitých úsecích. Rybář zde fakticky nemá možnost přístupu k pobřežním pozemkům, což je právo, kterým každý držitel povolenky disponuje dle zákona. Úplný zákaz v těchto místech by navíc usnadnil práci RS, jejíž činnost se oplocenými pozemky značně komplikuje.

Novomlýnské nádrže

Jedná se o soustavu třech nádrží na Dyji, které vznikaly v sedmdesátých a osmdesátých letech. Horní a spodní nádrž tvoří MP revír Moravského rybářského svazu. Prostřední nádrž slouží pro hospodářské účely a probíhá zde komerční odlov. Rybáři si zde však mohou pořídit hostovací povolenku od uživatele revíru.

Zdejší nádrže patří již od svého vzniku k legendárním kaprovým vodám. V osmdesátých letech byla mekkou všech lovců velkých kaprů horní tzv. Mušovská nádrž. Na spodní nádrži (Dyje 5) se konává například závod Stairs2Hell. V poslední době zde také v letním období vznikají problémy se sinicemi.

Čtěte také:

12 Comments

 1. Jen bych doplnil že onen soukromý subjekt je Rybářství Pohořelice ,které má v areálu D6 zpracovnu ryb.A řekl bych, že zarybňování revíru D6 se věnují z vlastních zdrojů více než svazové organizace na svých revírech.sportovní lov kaprů na D6 má již omezení horní mírou dávno( narozdíl od D5 a D7) a elektrikou sice loví, ale při rozloze revíru a počtu lovných zařizeni je to minimalní tlak na vodu. Větší tlak je od svazových rybářu proti proudu na řekach Svratka a Jihlava, kde se čeká co vyplave z D6.

  • Souhlasím, na řece je každý rok ráj pro masařky a prodejce trofejnich kaprů. Bohužel se neděje nic proti tomu. Proč už dávno není K70???? To jsou na svazu slepí? Nebo tak tupí..??

 2. Všichni ti masaři a vychcánci zaslouží zlomit ruce….už dávno má být všude jasně daná horní míra

 3. Z Nových mlýnů uniklo tolik, že pár velkých kaprů je minimum. Zeptejte se nějakého fyzika co je minimum… Smutny stav našich vod. Jsem od Berounky.

 4. Kde jsou ty doby, když se chodilo na ryby. Teď když netáhneš kolečko plný nesmyslu, k tomu domek z plachty a laminatu a nezabereš misto alespoň na 3 dny, jakoby si nebyl rybář, jedním slovem šašci. Chytit, polibit, vyfotit se v lese a pak prodat na soukromak. JDETE DO PR…

  • Když nakrmíš prase,zavřeš chlívek,přejdeš humna a jsi u vody,tak nepotřebuješ tahat k vodě domek z plachty,to dá zdravý rozum.
   Kdo jede k vodě 100 km+,tak nepojede na otočku a nějaké vybavení mít sebou bude.

  • Šašek jsi ty, osle chytit a vyfotit dělám také. Kapra na jidlo si vezmu ale velké ryby poustim. Zkus to prosím taky misto blbych keců

  • Dobrý den.Pokud máte vodou kousek od svého bydliště a můžete tam být kdy chcete, nemusíte dojíždět, nemusíte s sebou tahat domek z lamina a plachty.Proto také jezdím na 3 dny.Mnoho rybářů z místa kde bydlí také blokuje jiným místo a nikdo je neposílám do pr…. jako Vy.Pro spoustu lidí pobyt u vody byť jen přes víkend pod plachtou jednou za měsíc i vic je k nezaplacení. Petrův zdar a zdravý rozum!!!

 5. Ahoj chlapy… Na Novomlynskou uz jezdim 30 let. To co se tam deje nechapu. Mam i foto a poustom 89 amura… Na to mi dosel 102.
  Jsou tu krasne ryby a meli by jsme si je vazit…. Prosim

 6. Je to jen opět podělanej byznys pro MRS ,zde je názorná ukázka jak někdo káže vodu a pije Víno!!!!.

 7. A já myslel že horní mira kapra,nad 70cm v rybářské řádu,se musí vrátit z pět do vody.Každé ryby jiná ves.

 8. 1, horní míra kapra měla být už dávno !
  2,smlouva pro rybářství Pohořelice už měla být dávno zredukována
  3, při povodních v 1997 a tuším 2003 uteklo tolik ryb do Dyje, díky šlendriánu mrs, že by se tím dala zaplnit ještě jedna Pálava.
  Takže, až začnou být lidé zodpovědní za svou práci,nebudou se zde řešit takové starosti.
  Klobouk dolů,ta voda je tak uživná, že ta reprodukce dokáže tydle omyly jakž tak zvládat, záleží jak dlouho !!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.