Pytláctví nejhrubšího zrna: cizinci zatáhli rybník sítěmi

Pytláci lovili tenatovými sítěmi
Ilustrační foto: redakce

Další případ nevybíravého pytláctví se objevil v Pojizeří. Na svém facebookovém profilu o tom informoval Filip Čermák, vedoucí rybářské stráže MO Mnichovo Hradiště.

Rybářská stráž dostala večer informaci o tom, že na chovném rybníku v Arnošticích se pohybuje skupina cizinců, kteří loví ryby zvláštním způsobem.

Při prověřování oznámení se na místě podezřelé osoby nepodařilo zastihnout. Na rybníku se nicméně našly tenatové sítě a několik mrtvých ryb v kýblu. Pytláci bohužel stihli před příjezdem porybných zmizet.

Na místě rybářské stráži asistovala Městská policie Mnichovo Hradiště a Policie České republiky.

Pachatele se na místě nepodařilo chytit, nic to ovšem nemění na tom, že rybářská stráž v tomto případě reagovala rychle a překazila pytlákům jejich trestnou činnost. MO Mnichovo Hradiště patří k organizacím, které mají kontakt na RS uvedený přímo na webu.

V případě jakéhokoliv podezřelého jednání díky tomu kdokoliv kontaktovat stráž a upozornit na pytláctví nebo porušování RŘ. 

Tenatové sítě jako nový trend v pytláctví

Za poslední týdny bohužel nejde o první případ pytláctví za použití tenatových sítí. Zdá se, že tento jinak poměrně vzácný způsob krádeže ryb nabírá na popularitě.

Pro pytláky z řad cizích státních příslušníků jde navíc o důvěrně známý nástroj. V zemích bývalého SSSR je totiž amatérský lov ryb do sítí v určité míře stále povolen nebo alespoň tolerován tamějšími úřady.

Vzhledem k přílivu cizinců se tak s podobnými jevy můžeme setkávat stále častěji. Vzhledem k tomu, že rybářská stráž je v drtivé většině dobrovolná a nemůže být na revírech neustále přítomna, bude hlavně na rybářích, aby si podobných podezřelých aktivit všímali a okamžitě je hlásili.

V případě odlovu sítěmi a podobných hrubých přestupků bych se nebál rovnou volat PČR nebo MP.  Na rozdíl od porušení RŘ, které se řeší u běžných rybářů a které běžná policejní hlídka nemusí bez pomoci členů RS vždy snadno identifikovat, je zde přestupkové jednání zcela zjevné každému.

Kde ještě našli tenatové sítě?

tenatová síť, kterou oužili pytlci v Havířově
Tenatová síť na Dukelských jezerech poblíž Havířova. Foto: Severomoravský rybář via FB

Je to asi jen 14 dnů od posledního podobného případu. K nálezu tenatové sítě došlo poblíž Havířova, na tzv. Dukelských nádržích. Ani zde však nebyl pachatel na místě. Nasvědčuje to tomu, že pytláci po instalaci sítí raději zmizí, aby si je i s úlovkem vyzvedli později.

I v tomto případě RS našla v síti uvízlé ryby.

2 Comments

    • Bohužel, nevíme. Nechytili je. Ale zrovna v tomhle kraji je národnostní složení pestré díky fabrikám, nejspíš východ nebo Balkán…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.