Počet členů ČRS: v průměru přibylo 0,11 rybáře na hektar revírů

Porušení rybářského řádu a počet členů črs

Po Novém roce se objevily zajímavé zprávy o celkovém počtu rybářů organizovaných v různých subjektech ČRS. Lamentování, že počet členů ČRS stoupá a množství ryb naopak klesá, patří k oblíbené rybářské latině. Ani současný nárůst o několik tisíc lidí nemusí znamenat, že k vodě se nevejdeme.

Podle výroční zprávy předsedy ČRS Dr. Macha se počet členů v celém svazu zvýšil o 4 tisíce osob. Celkem nás je téměř 263 000.

Celkový počet členů ČRS se zvýšil o zhruba 1,5 procent

Jak vidno z nadpisu, o žádné dramatické hodnoty určitě nejde. Nárůst představuje asi půldruhého procenta. Celkové podrobnosti o nových členech již zpráva neuvádí.

Lze ovšem očekávat, že určitý podíl na tomto nárůstu mohou mít děti do 15 let věku, které mají možnost obdržet první povolenku zdarma. Děti a mládež tvoří, dle slov Dr. Macha, až 35000 členů.

Žádných tlačenic na břehu, jak se lamentuje v diskuzích na skupinách, se určitě bát nemusíme. Přesněji řečeno to nejspíše nebude o moc horší než dříve. Masivní rybářský tlak se projevuje na dobře známých místech zejména o volných dnech a v létě, na čemž se nejspíš nic nezmění.

Kdo hledá, tak ví, že spousta lokalit je rybáři naopak opomíjená a najít klid u vody není až tak těžké ani poblíž větších měst. Často však jde o místa ani ne tak bez ryb, jako spíš s horší dostupností a bez možnosti parkovat vozidlo poblíž.

počet členů črs zvyšuje bordel u vody
Místa s vysokou koncentrací rybářů trpí na neduhy jako nepořádek u vody

V tomto světle je také nutné dodat, že 4 tisíce lidí je v celosvazovém měřítku jako plivnutí do Lipna. Podíváme-li se na věc zcela statististicky, tak v průměru přibude cca 0,11 rybáře na hektar revíru.

Vzhledem k tomu, že některé revíry jsou populárnější než jiné a mnozí rybáři chodí alespoň ve dvou, lze očekávat, že zatímco někde si v sobotu a neděli nesednete, tak na některých místech nebude ani noha. Zkrátka vše zhruba stejně jako dříve.

Detailní pohled na sever Čech – pět stovek nových rybářů na území více než dvou krajů

Podrobné informace veřejnosti poskytuje například Severočeský územní svaz, který zveřejnil detailní statistické údaje dokazující, že počet členů roste (což je nanejvýš žádoucí pro budoucnost spolkového rybolovu). Zároveň je ale vidět, že přelidnění na našich vodách jen tak nenastane.

Severočeský územní svaz obhospodařuje obrovské území od Českého ráje na východě až po Podkrušnohoří a patří pod něj významná část řek jako Labe, Ohře, Ploučnice a další, včetně rozlehlé přehrady Nechranice.

Na této obrovské ploše se počet členů ČRS mezi roky 2020 -2021 zvýšil celkově o 492 lidí. Z toho:

  • 49 dětí do 15 let (Děti tvoří 10 % celkového počtu členů Sev. ÚS)
  • Do kategorie mládeže přibylo nebo přestoupilo z kategorie dětí celkem 67 členů
  • Členské řady rozšířilo také 6 žen

Podrobné grafy vývoje členské základny Severočeského ÚS naleznete v jejich aktualitách.

Zredukuje tlačenice u vody nový sazebník trestů?

V diskuzích se také obejvují narážky na nový sazebník trestů, kterým ČRS sjednotilo sankce za porušování řádu. Bude zajímvé sledovat, jaký to bude mít vliv.

Počet trestaných rybářů s „dištancem“ se bude odvíjet od více faktorů. Zejména záleží na aktivitě RS, která je nejdřív musí chytit, aby mohl být trest udělen.

Jak jsou na tom vaše oblíbené revíry? Pozorujete nárust návštěvnosti?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.