Orel ukradne rybáři rybu při zdolávání (video)

orel ukradne rybu
Ilustrační foto: redakce

Máme tady další krátké kuriózní videjko. Představte si ten horor: konečně zabere ryba, když tu náhle, kde se vzal, tu se vzal, z nebe se snese vorel a rybu vám sprostě začne krást.

Přesně takový scénář se odehrává na následujícím krátkém videu z platformy YouTube Shorts:

Jen je škoda, že nahrávka je useklá a nevidíme závěr situace. Určitě by každého zajímalo, kdo vlastně vyhrál.

V Čechách útok orla na rybáře asi tolik nehrozí, i když s jistotou to tvrdit nechci, mnoho rybářů ale mělo štěstí na neodbytné racky či kachny, které se zamotaly do vlasce. Ochranáře ale můžeme uklidnit. Většina rybářů si s takovou situací poradí.

Zamotaného ptáka stačí přitáhnout ke břehu, hodit na něj nějaký hadr nebo kus oblečení aby nekloval a po vysvobození z vlasce zase pustit.

Orel bělohlavý je symbol USA, málem si jej ale vyhubili

Zdá se, že pták na videu je orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus), který žije na území Severní Ameriky. Je známý jako symbol Spojených Států Amerických, který se objevuje na všech možných emblémech a státních pečetích.

V tomto světle je zajímavé, že si amíci svého nejlepšího ptáka málem vyhubili. Podle informací Wikipedie se stavy orla bělohlavého ve dvacátém století dostaly do krize a větší populace přežívaly jen v Kanadě a poměrně liduprázdné Aljašce.

Dnes však již orel bělohlavý mezi ohrožené druhy nepatří a jak vidno, můžete jej potkat třeba na rybách. Většina rybářů ale takto blízké setkání, jako na videu, asi příliš nedocení.

Ryby tvoří podstatnou část potravy orla bělohlavého

Jedná se o dravého ptáka, který požírá ryby jako základ svého jídelníčku. Udává se, že na území Aljašky tvoří ryby kolem 70 procent jeho jídelníčku a kusy rybího masa nosí rodiče také ptáčatům do hnízd.

V těchto oblastech jsou ryby v některých obdobích velmi dobře dostupné zejména díky tahu lososů z Tichého oceánu.

Další součást jejich jídelníčku jsou také ostatní druhy ptáků a naopak v oblasti amerických prérií, kde není dostatek jiné kořisti, loví i drobné hlodavce ale i savce jako jsou zajíci a prérijní psi.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.