Za povolenku zaplatil 7300 korun: je to hodně, co se dá ale dělat, říká

povolenka 7500
Ilustrační foto: redakce

Na kolik vyjde rybaření? Rozhodně nepatří k levným koníčkům. Náklady na vybavení, cestování za rybami a další nezbytnosti mohou rybáře vyjít draho. Samotná povolenka a další doklady vyjde od dvou až tří tisíc korun výš, nebo daleko víc pokud si berete MP i P povolenky s platností po celém ČRS nebo dokonce celé republice.

Příkladem může být rybář, který si bere povolenku mimopstruhovou a pstruhovou pro celý ČRS.

Členský poplatek a celosvazové MP a P povolenky vychází dohromady na 6800 Kč plus brigády a poplatky

“Hned po Silvestru jsem vyrazil na svaz. Nový doklady mě stály, kamaráde, 7300 korun„, mi řekl ve dveřích od domu můj známý z vyšších vrstev (rozuměj z devátého patra našeho paneláku), pan Pospíšil. Prý nevadí když budu jmenovat, takže zdravím.

Je to drahý, ale co naděláš, když chceš chytat.“ pokračuje, když se nad cenou lehce podivím. „Předemnou někdo kupoval celosvazovou pstruhovku a MP na celou republiku. Chtěli po něm 8500”, uzavírá celou záležitost a mizí ve výtahu.

Peněz za povolenky každoročně platíme více a více. Zmíněná částka mě jako majitele MP krajské povolenky málem položila na krovky. Když jsem se ale podíval na ceníky povolenek, musel jsem uznat, že pro celosvazově působící rybáře je to darda.

Pospíšilův případ není to nejdražší. Chytá sice na pstruhovce i klasických MP revírech. Kdyby si ale připlatil za celorepublikové povolenky, bude to mít ještě o dost dražší. 

Výhodu má taky v tom, že je z Prahy. Proč?

Cena CS povolenek je všude identická podle ceníku ČRS. Členská známka je stejný případ, aktuálních 700 Kč platí pro celý ČRS. Alespoň naší MO se ale za brigády vybírá jen pětistovka, čímž některé pražské organizace asi lezou na nervy zbytku republiky a stahují členy odjinud. Jinde můžete za brigády platit dvakrát tolik nebo musíte pracovat, což je pro někoho to nejstrašnější.

Kamarád mi navíc připomněl, že některé organizace po republice rybářům účtují ještě příspěvky do různých účelových fondů.

Kolik jsem platil já? Na rok 2023 to vyšlo na 2400 Kč

U mě byla suma milosrdnější. Chytám jen kraj, což mi stačí neboť Praha sahá až na Slapy a Berounku, víc nepotřebuji. Leda, že bych zase vyjel někam mimo, vzhledem k současné situaci na domácím poli jsou ale delší výjezdy spíš nežádoucí.

Je to ale koníček a mnozí z nás neváhají obětovat velké částky. Připlatit si za celosvazovou povolenku se určitě vyplatí i když jedete někam dál jen párkrát do roka. Kupovat hostovací povolenku opakovaně během roku je většinou ještě dražší a máte s tím starosti, což vám mohu osobně potvrdit z loňské návštěvy na západě Čech.

Na první prodejním místě měli ten den jako na potvoru zavřeno. Na dalším jsem koupil v pořádku, když počítám krátkodobé hostování a projetý benzín kvůli shánění povolenky, mohl jsem si koupit CSku rovnou.

Stejně platí pro rybáře jezdící častěji mezi MRS a ČRS, že mají výhodnější pořízení celorepublikové povolenky. Suma je horentní ale hostovačky jsou dražší a je s nimi víc starostí.

Velká část rybářů navíc ještě víc peněz než za povolenky utratí za pruty a krmení.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.