Nová cyklostezka z Kolína do Týnce: opět asfalt kolem Labe

Vznikne cyklostezka KOlín-Týnec nad labem

Co nejvíc se změnilo na Labi za poslední dvě dekády? Obyčejné labské břehy, sice dávno zregulované ale kdysi klidné útočiště zvěře, ptactva a pár tichých bláznů. Dnes má labská cyklostezka místy lepší povrch než dálnice. S tím skončil i klid a dobrý přístup k vodě pro rybáře. Okolo Labe se prohání tisíce lidí a místo přírody zde kvetou stánky a další byznys. Žádné dobré zprávy nemáme, naopak. Další cyklostezka se aktuálně plánuje v okolí Kolína. Povede v úseku Kolín – Týnec na Labem.

V Kolíně místní samospráva nové cyklostezky vnímá velmi pozitivně a jejich realizaci považuje za důležitou věc. Jako rybáři to vidíme úplně jinak. Pro nás z toho kouká jen další omezení přístupu k vodě.

Cyklostezka Kolín – Týnec nad Labem ”zkrášlí” přírodu podél břehů Labe

V současné době se na Kolínsku připravují dva projekty cyklostezek. První povede až do Kutné Hory, kam stezku plánují již mnoho let. Příprava se ale zasekla na několika soukromých pozemcích, jejichž majitelé nejspíš nebyli projektem zpočátku nadšeni. Nyní se povedlo uzavřít dohodu o odkupu a začíná se s projektováním.

Pro nás rybáře je palčivější téma labská stezka, respektive nová část, která má vést z Kolína až do Týnce nad Labem. Celá věc je fázi příprav. Podle informací z tisku a z kolínské radnice se rozjednávají 3 varianty trasování.

DUO PERCH PRO 2021 a cyklostezka oabe týnec
Asfalt podél Labe v Poděbradech

Jedno je ale jisté, cyklostezka určitě povede podél vody. Úřady si totiž libují, že většina trasy spadá na pozemky státního podniku Povodí Labe, který s tím nemá žádný problém.

O tom, že podniky povodí mají beton a asfalt v oblibě více než přírodu jako rybáři víme. Jejich pohled na vodní toky je i z podstaty jejich zákonného poslání ryze technický.

Rybáři u řeky mnohdy vadí. Beton, asfalt a tisíce lidí každý víkend jsou ale v pořádku

Je ale zřejmé, že jako rybáři nevidíme na cyklostezkách kolem řek prakticky nic pozitivního. Jednak zmizí klid kolem vody, za druhé to znamená ztížení přístupu na většinu míst. Mrzuté je i to, že podniky povodí se v posledních letech silně ohrazují proti rybářům v souvislosti se znečišťováním a poškozováním břehů.

Bez nadsázky tisíce lidí denně, odpadky a samozřejmá likvidace dřevin při stavbě ale asi takový problém není. Víc to asi nemá cenu komentovat. Mně osobně jen přijde škoda, že ve světle současného boje proti změně klimatu přichází neustálá omezení a zdražování. Stavba zbytečných cyklostezek přírodou ale nikomu, snad kromě nás, rybářů, nevadí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.