Proč si myslím, že prodloužení doby přívlače na pstruhových revírech je chyba

Pstruhová přívlač
Ilustrační foto: Redakce

Nová vyhláška o provedení zákona o rybářství mění jednu věc dost radikálně. Na pstruhových revírech nastane logicky větší rybářský tlak, jelikož se možnost přívlače prodlouží až do konce sezony. Nově tak budou moct rybáři vláčet i v době září – listopad, kdy byl dosud povolen jen lov na mušku. Předně chci říct, že v rámci možností praktikuji obě metody ale radostí z nové změny neskáču.

O změnách v nové vyhlášce čtěte zde

Jen tak mimochodem, informace o téhle novince se k nám donesla už cca před třemi lety. Ale když jsem se na Ministerstvu Zemědělství podle informačního zákona ptal, zda se jedná o nějaké výjimce pro rozšíření pstruhové přívlače, tak mi tvrdili, že nic takového není na pořadu dne (přišlo to oficiálním dopisem s razítkem).

Nyní uznávám, a psal jsem to už jednou tady, že jsem se úředníků ptal blbě. Žádná výjimka opravdu neexistuje, je to rovnou ve vyhlášce a tak můj dotaz zodpověděli správně. Zda tuto novinku plánují zavést vyhláškou plošně jsem se totiž neptal.

Dost nářků, jen chci říct proč si myslím, že je to celé špatně:

  • Zvýší se výrazně docházka na P vody, navíc v období tření pstruhů obecných – už tak slabá populace dostane ještě víc na frak. Na tom nic nemění ani chyť a pusť a šetrné zacházení s rybou.
  • Bude se asi vysazovat více duháka – Pd je skvělá ryba ale nepatří tam, kde se ještě drží dobře pstruh obecný a lipan
  • Obávám se, že se bude více vysazovat umělý potočák – stejné jako bod výše, akorát v jiném kabátku

Sezona lovu se na pstruhových řekách spíše měla zkrátit pro všechny

Nevím s jakou úvahou odborníci nastavili možnosti lovu před těmi desítkami let, nejspíš ale vycházeli z dob hájení.. Jak jsem pochopil, pstruh obecný je hájen od září z důvodu jeho podzimního tření. Podzim byl navíc ve znamení lovu lipanů, pro které to byla ta pravá sezona.

Mušky na prutu pro muškaření

Tehdejší muškaři asi opravdu na podzim lovili hlavně lipany. Troufám si tipnout, že před rozšířením moderních technik lovu na nymfu se přece jen pstruhů obecných v době hájení na mušku lovilo méně než dnes. Občasné ulovení a puštění pár pstruhů asi navíc nemělo při tehdejším bohatství řek zas tak velký vliv na populaci. Ještě za mého dětství totiž bylo pstruhů o hodně více než dnes.

Posledních mnoho let je situace jiná. Pstruh obecný je na huntě, bohužel i lipan je na tom neslavně. Důvodů je mnoho – predátoři, elektrárny, sucho atd.

Změnil se styl rybolovu a ani muškaři se pstruhům často nevyhnou

Moderní metody muškaření navíc opravdu negarantují, že se vyhneme úlovku pstruhů. To spíš naopak. Lipanů dost ubylo a pstruzi se loví na mouchu během podzimu zcela běžně. Jejich vracení zpět do vody jim rozhodně v období tření neprospívá. Procházka trdlištěm v broďácích je pak další negativní faktor.

Až dosud jste takto mohli na revíry během podzimu chodit muškařit a lovit (a pouštět) pstruhy jakoby nic. To samo o sobě nebylo uplně košer, a přiznám se, že jsem těch pstruhů také nachytal na podzim dost. Od příštího roku se ale dveře našich vod otevřou na podzim také pro přívlač. Rybářů lovících na vláčku je nejspíše o něco více než muškařů a ano, bylo to pro ně dosud nespravedlivé.

Pokud nejste muškařem i vláčkařem zároveň, mohli jste za stejné peníze využít povolenku po kratší dobu, což je nefér. Nyní to bude spravedlivé.

Otázka ale je, zda nastávající změna je fér vůči přírodě a rybám?

Asi není. Proto si myslím, že jsme měli jít zcela jinou cestou – omezit lov na P vodách v inkriminované době úplně. Případně volit kompromis – například společný rybolov obou znepřátelených:)) skupin třeba do konce září.

Perdigone nymfa v tlamě pstruha duhového

To je můj názor a hlavní point tohoto sdělení. Plošné zvýšení tlaku na P revíry je chyba a žádný argument typu vyrovnání nespravedlnosti nebo poukazem na stejnou šetrnost moderní přívlače a mušky či možnost lovu duháka mně nepřipadá přesvědčivý. S duhákem se navíc dá hospodařit na úplně jiných lokalitách, kde je můžeme chytat bez ohrožování původní populace ryb…

Za současného stavu pstruhovek by měla být primární snaha ochránit dva druhy – pstruh obecný a lipan podhorní. Sportovní lov duháků lze provozovat úplně někde jinde a může to klidně být v rámci povolenky P na svazových vodách. Takové možnosti už existují, zachytat si můžete na některých stojatých vodách v P režimu po celou zimu.

Proč raději nezavedli třeba nonstop rybolov? Nadchnul by víc rybářů a nikomu neuškodil

Jinak si neodpustím ještě další rýpnutí. Je zajímavé sledovat, že někde změny dělat jdou a jinde se věci nepohnou ani za dvacet let.

Rybáři sice na nemožnost vláčet na pstruhových revírech celou sezonu skutečně občas nadávali. Bylo jich ale neznatelně málo oproti daleko větší skupině rybářů, které vadí například celkem nesmyslný zákaz nonstop rybolovu a všeobecně obskurní omezení doby lovu na MP vodách. Dále lze například jmenovat neschopnost plošně zavést horní míry vyjmenovaných druhů ryb či snížit limity odnesených ryb.

To jsou problémy, které opravdu trápí velké množství rybářů. Například prokletá nonstopka každoročně stojí mnoho zabavených povolenek a přitom jde úplnou malichernost, která sice je v zákoně ale šla by změnit bez větších škod na přírodě. Ohlasy mezi rybáři by na takové změny určitě také byly pozitivnější.

1 Comment

  1. No s tou nespravedlností, že vláčkař platí P povolenku a pak nemohl 3 měsíce chytat, je to dost mimo – na MP vodě přece taky platí celoroční povolenku a na rozdíl třeba od kapraře může taky chytat jen 1/2 roku a nikdo z nich nebrečí…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.