Kapr je hlavní česká ryba. Můžeme s tím nesouhlasit, protestovat proti tomu, ale to je tak všechno, co se dá dělat. Vážně netuším, zda původní autor této hlášky někdy rybařil, asi to byl jediný obor, do něhož JDC nefušoval. Kdyby ano, tak by nám určitě poskytl detailní přehled, jaké nejlepší nástrahy na kapry se dají použít. Bohužel, žádná taková zpráva neexistuje a tak jsme si v redakci museli pomoct sami.
Nejlepší nástrahy na kapry jsme rozdělili do dvou stručných kapitol:
- Nástrahy historické – do 90. let 20. století (to je doba, kterou rybářsky pamatují ještě dnešní třicátníci až čtyřicátníci)
- Nástrahy moderní – boilies, pelety a jejich varianty
Pelety patří společně s boilies k nejoblíbenějším nástrahám současnosti
Historické nástrahy na kapry, které se používaly od nepaměti až do devadesátek (a fungují i dnes)
V dnešní době mnoho rybářů začíná mít plné zuby ultramoderní výbavy a s tím související komerce, kterou pomáhá tlačit mezi rybáře i náš web. Retro rybaření je fenomén, jehož vyznavači kupují staré pruty značek jako Sona, Lipno nebo navijáky Tokoz, Rex a mnoho dalšího. Ve vzpomínkách jim to pomáhá vrátit se do dřívějších let, kdy rybařina byla přece jen trochu mystičtější než je dnes,
Mnozí tyto pruty berou i k vodě a chytají s nimi. Na co jiného ale chytat, než na staré osvědčené nástrahy? Všichni je znají ale již málokdo je v reálu napíchne na háček (vlasový přívěs je vynález až moderní kaprařiny).
Kapr byl důležitou sportovní i konzumní rybou již od dob počátků rybářského svazu v padesátých letech minulého století. Dá se tedy říct, že nejlepší nástrahy na kapry z těchto dob jsou doopravdy prověřené historií.
Brambory na kapry
Obyčejná brambora patřila k velmi uznávaným kaprovým nástrahám. Asi jediná ze starých nástrah má určitou selektivní funkci, z brambory si totiž můžete snadno ukrojit dostatečně velký kousek. Když ji dobře uvaříte, aby nebyla vyloženě měkká, ani tvrdá, tak může chvíli odolávat všudypřítomné bílé rybě.
Vzhledem k ceně brambor, snadnosti vaření a možnosti nadělat rychle velké množství kostek se navíc hodí i pro zakrmení.
Hrách jako nástraha
Obyčejný hrášek údajně patří k nejrozšířenějším plodinám na celém světě. Dřív rostl na našem venkově téměř u každé meze a samozřejmě se našla spousta filutů, kteří zelený hrášek napíchli na háček a chytali s ním ryby. Zmiňují se o tom některé staré rybářské příručky. V historických pramenech je dokonce citován hrášek jako potrava úhořů, kteří za ním neváhali vylézt z vody až do polí.
(Putování úhořů po souši je předmětem vášnivých diskusí a i dnes se najdou jedinci, kteří odpřísáhnou, že úhoře potkali na vlhké noční louce).
Pečivo – pařený rohlík, houska nebo prostě jen střídka chleba
Pečivo se hojně používá dodnes. Pařená houska je levná a efektivní nástraha, na níž vyrostly celé generace rybářů. Téměř každý má svůj způsob, jak housku napařit a vylisovat správným tlakem mezi prkénky na krájení nebo speciálním lisem, který se dá lehce ukutit. Fajnšmekři používají navíc kleště, které jim z housky vykousnou ideální kuličku.
Pečivo můžete ale prostě vzít jen tak a užmoulat si z něj kuličku přímo u vody, funguje to spolehlivě a nestojí to žádné úsilí.
Moderní variantou pečiva na kapry je rohlíkové boilies.
Čtěte také: Lov amura na boilies, rákos a rohlík
Domácí a vlastnoručně vyrobené těsto na kapry
Rybařinu mám z dětství spojenou s mnoha vjemy. Od mlhavých a chladných úsvitů na přehradě, přes zápach rybiny z prvních úlovků až po vůni těsta na ryby.
Těsto měl vždy každý svoje a recept tajil. Nikdo se ale neostýchal s kouskem svého výrobku podělit s jinými rybáři, hlavně s děckama z kroužku. Chytali jsme na těsta různě voňavá, smradlavá a v devadesátých letech hojně barvená pomocí potravinářských barviv. Viděl jsem i těsto česnekové nebo s příchutí Maggi, které se tenkrát hojně používalo jako přísada na nástrahy i do krmítek.
Do těsta patřilo všechno možné, od kousků pečiva, knedlíků, brambor až po různé sofistikované vůně. U nás se přidával hlavně anýz a také libeček pro lepší aroma.
Kolínka se strouhankou a vanilkovým cukrem
Použít můžete jakékoliv těstoviny. Kolínka ale byla svého času top nástraha všech “bobkařů” dřepících s klasickými krmítky na březích našich vod. Samozřejmě to zdaleka nebyla nástraha jen na kapry. Fungovala na všechny kaprovité ryby.
Čím si kolínka rybáře získala?
Kromě úspěšnosti nejspíš i nízkou cenou a snadnou přípravou.
Postup:
- Uvaříme kolínka: cca 10 – 12 minut
- Hotová kolínka vložíme do nádoby nebo pytle
- Posypeme bohatě strouhankou a třeba ještě vanilkovým cukrem
*Specialisté nasypou ještě trochu barviva pro lepší dojem ve vodě
V sáčku všechno důkladně protřepeme a je hotovo. Pár korun, chvilka přípravy a máme klidně kilo nástrahy i víc (Dobrá věc je, že vařená kolínka jsou o dost těžší než váha suchého balení)
Kolínky se dá na kratší vzdálnost krmit, což jsme hojně využívali při lovu na splávek. Případně přidat do šrotu, kterým se pěchuje krmítko.
Kukuřice pro zakrmení i jako nástraha
Kam zařadit kukuřici? To je docela problém. Je to nástraha starší ale používá se vehementně dodnes. Patří rozhodně mezi nejlepší nástrahy na kapry, které si můžete pořídit za pár korun. Nakládaná kukuřice z plechovky je zárukou úspěchu v kaprařině ale i ve feederu nebo plavané na kapry.
Běžnou kukuřici zase můžete použít jako základ partiklové směsi, kterou zakrmit lovné místo.
Nejlepší nástrahy na kapry posledních 30 let – od foukačky až po kuličku
Moderní nástrahy všichni dobře znáte. Jsou jich plné revíry, reklama se valí ze všech stran a existuje tolik variant, příchutí a velikostí, že ani za celý rok na rybách všechno nestihnete vyzkoušet. Před 30 lety, v roce 1991 ale o boilies, peletách a dalších věcech v naší zemi věděl jen málokdo. Moderní rybaření ovšem není zdaleka jen o boilies.
Foukaná kukuřice na ryby: zázrak z Maďarska
Foukanou kukuřici jste možná na seznamu nečekali. Tato kultovní záležitost zažila vrchol slávy před rokem 2000 a mnozí si na ni rádi vzpomenou, nebo ji dokonce stále používají. Není to věc pro cílenou kaprařinu na trofejní ryby, svoje místo na seznamu ale má už jen z té nostalgie.
Klasická foukačka s velkým nápisem CUKK je opravdu legendou devadesátkového rybaření. V Maďarsku bylo povoleno drobné podnikání i za komunismu. Rybářská firma CUKK vznikla již roku 1982 a začala vyrábět nástrahy pro náročný maďarský trh. Rybaření je zde totiž ještě oblíbenější než u nás.
Foukaná kukuřice na ryby se pak různými cestami dostala přes tehdejší československou hranici i k našim rybářům, kteří si novou nástrahu velmi oblíbili. Je to jen obyčejné extrudované, suché zrno, které pod vodou postupně měkne. Díky rozměru 14 mm můžete na háček napíchnout až tři kusy najednou.
Nejoblíbenější bývalá medová příchuť. K mání je ale více variant i jiných barev než legendární žlutá.
Lisované pelety pro lov ryb
Pelety na kapry patří k velmi oblíbeným nástrahám i návnadám. Výdrž pelet ve vodě bývá kratší než v případě boilies, k rozpuštění stačí i pár hodin v závislosti na teplotě vody. Přesto mají své místo mezi nástrahami na kapry.
Pelety se samozřejmě možná více používají pro vnadění. Rozdíl mezi vnadící a chytací peletu poznáte snadno. Peleta určená jako nástraha musí mít dírku nebo provázek. Pomocí něho připevníte peletu na háček.
Vnadící pelety naopak nemají nic. Jsou velmi tvrdé a nastražit na háček jde jen stěží, i když i to někdo zvládá pomocí různých gumiček.
Doporučuje se kupovat pelety určené přímo na kapry. Někteří rybáři údajně používají levné pelety na krmení chovných pstruhů duhových, které mohou kaprovitým rybám způsobit trávicí potíže (píše se o tom například na blogu Rybo.cz).
Boilies vymysleli britští specialisté na lov velkých kaprů
Boilies je anglický název vzniknuvší od slovesa “to boil”, tedy vařit. V Anglii boilies de facto vynalezli a používají jej od osmdesátých let, k jeho rozšíření do světa došlo až o pár let později a k nám se dostalo různými cestami přes Holandsko a sousední, německy mluvící země.
Boilies je v podstatě vařené těsto. Jeho složení může být různorodé, filozofie boilies je ale založená na používání nutričně cenných surovin a přísad. Kvalitní boilies obsahuje dostatek bílkovin i uhlohydrátů a věří se, že kapr si rád pochutná na nutričně hodnotné stravě.
Dokonce se proslýchá názor, že současný hojný výskyt trofejních ryb není způsoben jen uplatňováním Chyť a Pusť, nýbrž kulturistickou stravou v podobě boilies, kterou kaprům házíme do vody.
Každá značka a řada boilies obsahuje nutrienty samozřejmě v jiném poměru a s jiným aroma. Receptů jsou tisíce.
Trh už je natolik rozvinutý, že si můžete pořídit boilies prémiových značek za značné peníze a s vírou, že v něm jsou ty nejkvalitnější ingredience. Naopak existuje i řada low cost výrobců a někdo říká, že na toto boilies to bere stejně jako na drahé.
A spousta rybářů si vaří boilies doma nebo nakupuje od malých výrobců.
Jaké jsou vaše oblíbené nástrahy. Je to boilies, kukuřice nebo něco jiného? Pokud to není tajné, tak se můžete podělit v komentáři pod příspěvkem.
Čtěte také:
Be the first to comment