Plavaná na kapry v letním období

brzké ráno je ideální pro plavanou na kapry¨a čas kde hledat candáta. Jezero Dělouš
Malé vody a líni jdou dohromady. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Predstvte si to: Mlha se vznáší nad rybníkem a vy nespouštíte oči ze splávku houpajícího se mezi lekníny. Nepřipomíná vám to rybářskou idylku z dětství? Plavaná na kapry nás vrací do starých časů rybářské romantiky. I dnes se můžete odprosit od všech těch pípáků, echolotů a dalších vymožeností. Zttacenou atmosféru rybaření znovu objevíte při lovu na plavačku někde u rybníka…

Naučit se efektivně lovit s plavačkovým prutem navíc nevyžaduje žádné zvláštní schopnosti ani znalosti složitých montáží.

Plavaná na kapry a matchový prut

Mnozí kapraři vyráží lovit kapry se splávkem pomocí nějakého lehčího kaprového prutu. To je varianta dobrá, pro častější chytání se splávkem je však lepší použít delší udici speciálně určenou pro lov na plavačku.

Na kapry bývá nejlepší nějaký tužší matchový prut v délce alespoň 4,2 metru. Manipulace s celou sestavou je díky delšímu prutu snazší.

Plavaná na kapry je zajímavý styl lovu

S dobře seřízenou brzdou a vlascem kolem 0, 18 mm bez problémů budeme zdolávat ryby do 60 centimetrů. Kapříci na takto jemný vlasec s menším háčkem velikosti 8 ochotně a hlavně často berou. Neochudíme se ani o velké cejny, plotice a další druhy ryb, jenž se na revíru vyskytují. Plavaná není kaprařina, ryby jsou sice menší ale zachytáte si i během jednoho odpoledne až do sytosti.

Nejlepší čas pro lov kaprů

Během letních měsíců můžeme kapry nezřídka vidět u hladiny. Podle našich zkušeností je ale nejlepší doba, kdy funguje plavaná na kapry, chladnější část dne. Úlovky za horka jsou spíše dílem stopování konkrétní ryby. Ve vedru to ale bývá velmi nepohodlné.

Plavaná na kapry v létě je nejlepší:

  • Ráno od 4 do cca 9 hodin
  • Večer od 19 hodin

Právě v tuto dobu se kapři krmí ostošest. Většinou je hledáme na mělčinách nebo na místech poblíž břehů. Někdy se vyplatí chytat jen na délku prutu.

brzké ráno je ideální pro plavanou na kapry
Brzké ráno na rybníku má téměř magickou atmosféru

To vyžaduje nejen velmi dobře nastavenou brzdu pro první kapří výpad, ale i velký klid. Ten musíte zachovat při zdolávání na nepříliš silnou sestavu. Zejména však musíte být na břehu téměř bez pohybu. Ryby vnímají nejen zvuky a lidský rozhovor. Cítí dobře otřesy a dupání. Proto tento druh lovu příliš nefunguje na místech, kde sedí hlava na hlavě. Ideální je najít si flek bez sousedů rybářů. Všichni mají tendenci to mrskat na těžko až na hranici dohozu a s klidem u vody si hlavu nelámou.

Pevný a průběžný splávek

Při lovu na krátkou vzdálenost od břehu nemá smysl komplikovat si práci se složitou sestavou. Povětšinou stačí libovolný pevný splávek okolo jednoho gramu. Zbarvení anténky podle okolního barevného pozadí používám buď červené nebo zelené, zkrátka nic objevného…

Když na mělčině chci chytat trochu dále od břehu, tak používám průběžný waggler se zátěží kolem dvou gramů. Je vidět dobře i ve vlnkách a krásně se s ním nahazuje. Při zrcadlení mám i jeden kus s výrazným černým pruhem na anténě, což zlepšuje viditelnost vůči lesklé hladině.

Nejčastěji chytám ze dna

Asi správně tušíte, že nástrahu vždy umisťuji na dno. Vzhledem k tomu, že ani na stojáku voda kvůli větru nestojí úplně, je to jediná možnost. Brzo ráno také často fouká překvapivě silný vítr a tak je lepší nástrahu udržet na jednom místě než pořád přehazovat.

Na plavanou lovíme menší kapry jak na běžícím pásu

Rozložení broků si určuji pokaždé spíše intuitivně. Snažím se dosáhnout toho abych registroval i jemnější pozvednutí nástrahy a ale zároveň používám co nejlehčí broky na konci. Poslední broček dávám asi dvacet centimetrů od háčku.

Nejčistší sestavu můžeme použít při chytání na blízko, kdy splávek krásně vidíme. Při delším náhozu a silnějším větru či proudění ale musíme pro ukotvení splávku použít těžší zátěž. Zásadní roli při lovu kaprů to ale snad nehraje. Ryb je dost a nějaké úlovky přichází skoro vždy. Pokud ne, tak je většinou na vině špatně zvolené místo či čas. Zejména na větších revírech přichází záběry ve vlnách, kdy hejno proplouvá kolem. Proto mám obzvláště rád menší rybníčky.

Čtěte další články z kategorie plavaná

Můžeme si však zkusit ryby udržet pomocí hrubšího krmení. Při letním lovu kaprů většinou používám krmnou směs, kterou doplním velkým podílem hrubších částic. Nejsem ale na závodech a bohatě mi stačí si prohodit místo kukuřicí, na kterou bere kapr i bílá ryba.

! krmné směsi LK Baits!

Plavaná na kapry je metoda jako stvořená pro různé rybníčky, odstavená ramena a další „komorní“ vody. Tam si užijete nejen klidu ale i pěkných úlovků, neboť cílové ryby pro lov na plavanou najdete hojně i v těch nejmenších loužích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.