Nejhorší měsíc pro rybaření: aneb 5 tipů po lov kapra v lednu

lov kapra v lednu

Zima je ošidná. Může být teplo jako nyní, nebo naopak teploty klesají až na neslušné hodnoty. Lov dravců už zakázán a na ostatní druhy jde o suverénně nejméně příznivý měsíc. Je zima a pořád ještě brzy přichází tma. Má to ovšem výhodu. U vody vás nebude nikdo rušit. Koupáči ale i jiné živly se hřejí doma nebo dělají rozruch ve Špindlu, jelikož zima u vody není cool. Stačí se posadit k vodě kousek stranou od cest či obydlí a budete v přírodě prakticky sami, jako někde v divočině.

Co se týče ryb, tak posledních po silvestru to bralo skoro jako na jaře. Jestli se ale ochladí, tak každá ryba bude vydřená.

Zato ale můžete mít dobrý pocit, že se vám rybu podařilo přelstít i v tomhle marastu a nezmrzli jste.

Vzhledem k aktuálnímu počasí je ale na místě upozornit na jednu věc. Výkyvy teplot a bohatá prosincová sněhová nadílka na horách dost hýbe s hladinami. Chytání na řece je poměrně složité kvůli vysokému průtoku

Přehrady zase hýbou hladinami a stojáky mohou překvapit. Mě například na oblíbeném rybníku překvapil led, který naštěstí začínal až třicet metrů od břehu.

labe

Chytat se ale dalo, proto dbejte na dobrý výběr revíru. A hlavně si dejte pozor na vzestupy hladiny řek aby vás během noci nepřekvapila voda. Zejména na dolní toky Labe a Vltavy přitéká povodňová voda až o několik dní později než je na horách.

Zkuste montáže z tuhých materiálů

Kaprařská videa

Nižší aktivita ryb znamená také opatrnější záběry. Proto se v zimě hodí montáže, které nabízí vyšší šanci na zapíchnutí v tlamce. To jsou zejména kratší montáže z tužších návazcových materiálů, což jsou hlavně montáže z fluorocarbonu.

Montáž je samozřejmě nutné volit i s ohledem na charakter místa lovu, pozor si musíte dát například na hluboké bahno.

Na druhou stranu, v zimě nemusíme příliš řešit například vegetaci na dně jako v létě, takže na mnohých zarostlých místech se otevírá prostor pro použití jednoduchých ale účinných montáží.

Ilustrační foto: redakce

Pro lov kaprů v lednu si vyberte osvědčené nástrahy pro zimní použití

Nástrahy má skoro každý nějaké oblíbené. U spousty boilies na trhu můžete najít svědectví o jejich úspěšnosti v zimě.

Proto hledejte informace na forech, sítích či diskuzích, které se tímto tématem zabývají.

Pro zjednodušení jsme loni vydali seznam boilies do studené vody, kde naleznete stručný přehled osvědčených nástrah, které jsou dostupné na českém trhu.

rukavice pro rybáře

Nezapomínejte, že v chladu je kapr méně při chuti. Nemusíte tak krmit jako to děláte na podzim. Stačí méně a někdo radí i zjemnit – menší nástrahy, jedna koule pod háčkem a možná o trochu menší háčky.

Velikost háčku je často propíraný pojem. Věřte tomu, že při lovu velkých kaprů není nutné chytat na vyloženě malé háčky. Ani v zimě. Přesto je nutné háček trochu zjemnit pokud chytáte na menší nástrahu, jinak to není zdaleka tak nutné.

mírná zima u labe
Zimní Labe. Za mírného počasí je zde chytání pře zimu poměrně pohodlné

Pozorujte vodu ve dne i v noci

Chytání přes noc je problém pro rybářský řád v létě, natož v lednu. Temno ale stále přichází brzo a díky tomu můžeme lovit za tmy dlouhé hodiny. Někteří rybáři doporučují se po setmění zaposlouchat.

V zimě se totiž kapří aktivita může paradoxně projevit v noci u hladiny.

Jakékoliv projevy ryb jsou v zimě zásadní pro lokalizaci ryb. Ta je přitom stěžejní pro úspěch v tomto nejsložitějším období sezony.

Změna místa, ryba jistá

S předchozím bodem souvisí i nutnost být připraven změnit místo. Většina zkušených zimních lovců už má nějakou zkušenost s tím, kde se na jejich revírech dá v lednu chytit alespoň něco.

Pokud se vám ale nedaří ani za nic, nebo zkušenost nemáte, zkuste místa měnit.

Na menších revírech můžete třeba jen zkusit nahodit naprosto někam jinam. V lednu moc lidí u vody není a můžete mít montáže i trochu bokem od vašeho fleku.

S tím souvisí třeba i taktika, kdy každý prut máte hozený trochu jinde.

Pro začátek můžete zkusit jen lov na různých vzdálenostech či místech v okolí, dle nějakých výrazných markantů a struktur dna.

Za slunečných dnů zkuste mělčí vodu, jinak vsaďte na hloubku

V zimě je hlubší voda jednou z jistot. V posledních letech se ale stále objevuje ve videích rybářů zimní lov na mělčí vodě.

To se týká hlavně stojatých vod menšího rozměru, kde se hlavně za slunečných dnů voda prohřívá.

Kapry to láká často až na překvapivě mělká místa, nezřídka je přitom ryby možné právě pozorovat očima.

Za horšího počasí, nebo na místech, kde se voda hůře prohřívá, je ale jistější hlubší místo.

Na větších vodních plochách a za hnusného počasí bývají velmi dobrým tipem závětrné břehy a zejména zátoky, kde je klid. 

V zimě je vítr nepřítel jako pro rybáře, tak pro ryby. Schovka před větrem určitě přijde vhod. Je to opak v sezoně často doporučovaného lovu na návětrných březích.

Čtěte také:

4 Comments

  1. Nechápu roční povolenku když poslední dva měsíce mrzne nebo máme záplavy. Bral bych půlroční duben květen za půlku peněz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.