Navštivte expozici Česká řeka v Zoo Plzeň, uvidíte pstruhy i trofejní kapry a štiku

expozice česká řeka v plzeňské zoo

Pokud plánujete udělat něco pro rodinu a zároveň trochu upokojit rybářskou duši, můžu doporučit Zoo Plzeň. Zde totiž mají velmi pěknou expozici s názvem Česká řeka. S živými rybami i jejich predátory.

Česká řeka není pavilon nýbrž venkovní expozice. Ukazuje celý tok včetně horského pramene, takže se připravte, že je to opravdu hodně z kopce a zejména horní část představuje věrně vysokohorský terén.

V expozici, která vznikla v roce 2008 a je umístěna při spodní opěrné zdi statku nacházejícím se ve svahu v areálu zoo, jsou zahrnuta všechna čtyři rybí pásma.

V tomto případě jde o v podstatě o živý model jedné z pěti řek protékající městem Plzní – řeky Úhlavy. Pětice řek v západočeské metropoli společně dává vzniknout Berounce.

Ta se, mimochodem, dříve původně jmenovala Mže až do Prahy, ale to je na jiné téma.

Pstruzi, lipani i trofejní kapři

Expozice Česká řeka věrně napodobuje jednotlivá rybí pásma, která jsou zasazena do krajiny a představují unikátní spojení zoologie a botaniky.

Abyste se neztratili, mají trasu dobře značenou. Turistické značky jsou zde použity jako poděkování zakladateli Klubu českých turistů, Vojtěchu Náprstkovi. 

Pokud se vydáte po proudu tohoto živého modelu řeky Úhlavy od jejího pramene, budete procházet horskou krajinou a můžete sledovat tzv. pstruhové pásmo.

To se vyznačuje minimální břehovou vegetací, chladnou vodou s vysokým obsahem kyslíku, Uvidíte druhy ryb jako pstruh obecný, vranka obecná a sekavec podunajský. Bohužel v této části se ryby odmítly fotit a tak nemám moc použitelných obrázků. 

lipan 40 cm

Následující podhorská část řeky se zove lipanovým pásmem a v přírodě má klidnější tok s dlouhými peřejemi a kamenitým dnem s písčitými a jílovitými usazeninami pouze v zátočinách, kde se proud zpomaluje.

Tady plave pěkný kousek lipana podhorního s nádhernou hřbetní ploutví, měří tak kolem 40 cm, bych tipnul. V další části mají i další ryby, jako například jelec tloušť.

Rybáře zaujme pěkná parma a tloušti nebo zvědaví okouni

okouni

Parma obecná je hlavní rybou v parmovém pásmu, spolu s jelcem proudníkem a jelcem tlouštěm.

Zde jsou ryby daleko přívětivější k objektivu a limitujícím faktorem pro focení je hlavně denní světlo a odlesky skla. Parma je také pořádný kus, stejně jako někteří jelci. Stejně tak byla zajímavá velikost některých okounů.

štika

V nížinných oblastech se řeka zklidňuje a tvoří tzv. cejnové pásmo, které je charakteristické bohatou rybí obsádkou různých druhů ryb, nejen cejnů.

V této oblasti řeka zpomaluje, hloubka se zvětšuje a dno pokrývají štěrk a bahno, kde žijí hlavně larvy hmyzu, červi, měkkýši a blešivci. 

Tyto breberky rybám chutnají velmi, čím je však krmí ve zdejší expozici těžko říct.

expozice česká řeka v plzeňské zoo

Tato část expozice mnohé rybáře zaujme nejvíce. Na reálné řece zde totiž kapři, sumci a štiky najdou opravdu bohatou potravu a dorůstají do velkých rozměrů.

Velké kapry ale mají i tady a jsou to slušní mastodonti. Uvidíte zde také pěknou štiku a je škoda, že sumec není k vidění naživo ale pouze jako socha. V expozici zde spatříte také zvířata, která se v okolí řek vyskytují. 

kapr v akváriu

Vydra zrovna odpočívala

Například vydra říční se v době naší návštěvy oddávala hlubokému spánku. V expozici jsou také informační panely a exponáty představující rybářství na českých řekách a rybnících. 

Expozice Česká řeka je součástí zoo, stačí vám tedy běžná vstupenka, kterou můžete koupit například na pokladně u vchodu. Do expozice Česká řeka neplatíte nic navíc.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.