Na zaplacení členských známek ČRS zbývá posledních pár dní

Členské známky ČRS
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Členové Českého rybářského svazu mají poslední dva dny, kdy mohou zaplatit příspěvky formou každoroční známky.

Dle stanov se známka platí nejpozději do konce dubna, tedy do 30.4. Tato úprava stanov nefunguje příliš dlouho, před lety byl termín ještě dřívější a vyřízené členské povinnosti jste museli mít již koncem února. Někteří rybáři tak nechávají tyto formality až na jaro, pokud ještě známku nemáte ve své členské legitimaci nalepenou, tak si musíte pospíšit. Bez ní nelze pořídit novou povolenku na tento rok.

Většina členů ale rybářské doklady mění v podstatě obratem a povolenku, známku i případné poplatky za nevykonanou brigádní činnost platí hned na přelomu roku, kdy končí platnost povolenek. Dlouhodobé rybářské povolenk mají totiž platnost vždy na jeden kalendářní rok.

Odkaz: Aktuální ceník ročních členských povolenek najdete v článku Ceny povolenek 2023 zde

Co je členská známka?

Jde o poplatek za členství v Českém rybářském svazu. Jako potvrzení o jeho zaplacení obdrží rybář známku, která se podobá poštovní. Je však menší a nalepuje se do členské legitimace. Platí na kalendářní rok a její cena se může meziročně měnit. Aktuálně stojí na rok 2023 již 700 Kč.

Je to jeden z nákladů na rybaření. Kromě ní musí mít rybář zaplacený státní rybářský lístek. V rámci ČRS je pak ještě nutné splnit nebo zaplatit tzv. brigády. Teprve poté si lze zaplatit povolenku k lovu na určité revíry.

V dnešní době existuje možnost pořídit si povolenku i bez členství. Slouží k tomu krátkodobý rybářský lístek na 3O dní, který vydává místní samospráva bez zkoušek každému zájemci. K tomuto lístku je však nutné pořídit také povolenku. Pro nečleny ČRS je však cena povolenky o mnoho vyšší a vážným zájemcům o rybaření se to finančně příliš nevyplatí.

Pořízení RL a povolenky bez zkoušek navíc rybáře neosvobozuje od znalosti a dodržování spletitých nařízení zákonů a rybářského řádu.

Bez členské známky nekoupíte povolenku, pro udržení členství si ale můžete zaplatit jen známku a povolenku nepořizovat

Pokud nezaplatíte každoroční členskou známku, hrozí vám ukončení členství v Českém rybářském svazu. V takovém případě byste museli znovu zaplatit zápisné a být opět zapsáni do svazu jako noví členové. V různých místních organizacích se výše zápisného může lišit.

Někde se jedná o několik tisíc korun, jinde o několik stovek korun, což závisí na konkrétní místní organizaci nebo územním svazu.

Pokud se letos nechcete z nějakého důvodu věnovat rybaření, může být pro vás výhodné alespoň zaplatit členskou známku a zůstat členem. Vzdát se členství úplně by znamenalo zbytečné výdaje pokud byste se rozhodli například další rok v rybaření pokračovat.

Existují různé důvody, proč se někteří členové rozhodují povolenku nekupovat. Jako například pracovní vytížení, nové závazky, dlouhé zahraniční cesty a další. Pokud se jedná opravdu jen o roční pauzu v rybaření, je lepší si zachovat členství zaplacením členské známky. Takto zůstanete v ČRS i nadále. A nemusíte v následujícím roce platit zápisné či jiné poplatky s tím spojené a příští rok můžete opět rybaření pokračovat jako obvykle.

Se zaplacenou známkou se navíc můžete rozhodnout povolenku pořídit později během roku, byť i například jen krátkodobou hostovací povolenku během dovolené.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.