Montáže na kapry: 5 tipů, jak dát koule k háčku

Montáže na kapry

Lov kapra je věda. Ať mi nikdo neříká, že je nějaká jiná lovná metoda, comá tolik variant a taktik jako hon za velkými kapry. Montáže na kapry jsou klíčový element našeho snažení. Jejich správným použitím můžete nachytat spoustu ryb tam, kde jiné přístupy selhávají na plné čáře.

Co to je montáž

Montáž je vlastně vše, co dáváme na konec vlasce. Tím jak to navážeme, se ovlivní způsob prezentace nástrahy a řada dalších faktorů. Montáže na kapry sestávají nejčastěji z těchto věcí:

 • Návazcová šňůra – například olověnka, šokovka atd.
 • Olůvko
 • Háček s vlasovým přívěsem
 • PVA sáček
 • Drobná bižuterie – zarážky, kroužky, rovnátka

Různým nakombinováním těchto serepetiček jde vytvořit spoustu naprosto odlišných montáží. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější.

Montáže na kapry s PVA sáčky

Klasické PVA sáčky jsou velmi jednoduché na použití a umožní vám dopravit krmení společně s nástrahou na jedno místo. Fungují univerzálně za většiny podmínek a vždy nějakého kapra pomohou chytit.

Montáž s PVAčkem patří mezi nejjednodušší. Stačí klasické průběžné olovo, zarážku a krátký návazec do 15 centimetrů.

Hlavní výhodou použití PVA sáčku je ovšem univerzálnost. Jdou použít na prakticky všech typech vod a na libovolnou vzdálenost. Pomáhají například i na bahně nebo v místech, kde je dno zarostlé trávou a obyčejná montáž se ztrácí. Sáček zabrání propadnutí montáže po náhozu a pokud používáte plovku, tak nástraha bude dobře prezentovaná i v takovém marastu.

Ronnie Rig – oblíbená montáž současnosti

Montáže na kapry Garda H�?ky Ronnie Rig Carp Hook se zavrt�v�kem bez protihrotu 3ks - vel. 4

Asi každý už o Ronnie Rigu slyšel, zmiňoval ho i Karel Nikl v jeho letošní online show. Jde o montáž, která je též poměrně univerzální a můžete ji použít na mnoha různých místech. Věří se, že je obzvlášť účinná na opatrné a velké kapry. Již jsem viděl i videa, kde Ronnie Rig používali úplně jednoduše s pletenkou a PVA sáčkem, takže kouzlit se s tím dá velmi dobře.

Jak navázat Ronnie Rig klasickým způsobem

 • Připravte si kousek smršťovací bužírky. Délku musíte odhadnout podle velikosti háčku, většinou potřebujete centimetr až 15 milimetrů. Bužírku navléknete na ramínko háčku
 • Nasadíme obratlík na očko háčku. Než si začnete lámat hlavu, jak to udělat. Tak vězte, že je na to speciální obratlík s háčkem, který navléknete do očka a secvaknete. 
 • Natáhnete smršťovací bužírku aby přesahovala z ramínka až po střed obratlíku
 • Bužírku ohřejeme například nad varnou konvicí
 • Nyní je nutné navléknout mikro obratlík, na kterém bude závěs s nástrahou. Uděláme to přes špičku háčku
 • Následně stejnou cestou navlékneme gumovou zarážku, jež nastaví rozmezí v němž bude mít boilies volný pohyb po ramínku. Většinou se nechá naproti hrotu
 • Připevníme do mikroobratlíku přívěs s boilies a můžeme chytat
Montáže na kapry ronnie rig

Nejvíce se osvědčuje klasický pop-up, který zvedá boilies nad dno. Volba návazce je na vás, někdo nedá dopustit na fluorocarbon jiný zase na měkký návazec. Nějakým způsobem funguje obojí a sami brzo přijdete na to, co vám nejlépe sedí.

*Ještě se doporučuje aby boilies na přívěsu nebylo příliš daleko od obloučku háčku.

Chod rig – montáže na kapry do bahna nebo do trávy

Chod rigu jsme se věnovali již v článku o lovu kaprů v zabahněných lokalitách. Je to vlastně helikoptérová montáž, která je uzpůsobená pro lov nade dnem tak, aby byla použitelná v hlubším bahně či vyšším porostu.

Svého času šlo o velmi populární montáže na kapry, které mnozí používali bez rozmyslu i tam, kde to nebylo potřeba.

naviják s prutem na kapry. Vidličky jsou použitelné při lovu kapra na bahně

Pokud jde o vázání chod rigu, je to v podstatě jednoduchá věc. Chod rig je vlastně kus nepříliš dlouhého fluo návazce s háčkem. Ten je přes kroužek navlečený na hlavním návazci nejčastěji z olověnky, který je ukotvený koncovou zátěží. Pohyb háčku je vymezený zarážkou.

Jakmile montáž spadne do vody, tak koncové olovo zapadne do dna. Návazec s chod rigem je ale výš na šňůře a díky plovoucímu boilies trčí nad porostem nebo bahnem.

Montáže na kapry Chod Rig - vel. 6

*Chod rig se jako všechny ostatní montáže dá koupit hotový

Montáž na panáčka alias Snowman

Panáček patří mezi montáže na kapry oblíbené již v začátcích boilies na našich vodách. V roce zahraničí je známější pod názvem Snowman (sněhulák).

Montáže na kapry

Nejde o nic složitého. Jde o použití dvou kuliček na jednom vlasovém přívěsu. Poslední kulička se používá plovoucí a boilies tak na dně panáčkuje. Existuje ale i řada dalších variant včetně použití umělých materiálů zajišťujících vyplývání nástrahy. Hodí se k používání hlavně na čistém dnu.

Postup, jak navázat montáž na panáčka není přesně daný

V podstatě jde o to, použít dvě kuličky jak jsme již vysvětlili. Někdo používá dvě koule stejné velikosti. Potom je ale potřeba zajistit, aby plovoucí koule nezvedala i tu potápivou. To se může stát pokud je potápka řádně prosušená. Většinou na to přijdete až u vody. Není to ale taková tragédie, stačí plovku seříznout a je to vyřešené. Obecně se jako plovoucí používá menší kulička nebo dokonce umělina.

Jak si montáž sestavíte záleží dost na vás:

 • Základ je vytvořit přívěs. Můžete použít kroužek a bužírku například
 • Na něj navléknete boilies
 • Blíž k háčku jde potápivá koule
 • Jako druhá následuje plovoucí
pruty na kapry na stojanu

Zig Rig – montáž pro lov ve vodním sloupci

Zig Rig je velmi specifický druh montáže na kapry, která se používá poměrně často nejen pro lov na boilies ale mají ji v oblibě i feedristi.

Technicky vzato to není žádná převratná novinka, je to jen montáž umožňující nástrahu posunout více nad dno a zvolit si potřebnou hloubku dle vlastního uvážení.

Montáž samozřejmě padá na dno y díky plovoucí nástraze se ale vznáší ve sloupci. A zůstává v takové hloubce, kterou máte nastavenou pomocí délky návazce. Za určitých situací to dovede být neskonale efektivní způsob, jak něco dostat na háček když všechno ostatní nepřináší žádné úlovky.

Jediný problém je odhadnout správnou hloubku prezentace/délku návazce. Trefit se chceme přesně do hloubky, v níž se producírují hladové ryby. Jenže ta není vždy stejná. Záleží to na počasí, ročním období i potravní základně na konkrétním revíru.

Kupodivu bývá Zig Rig docela úspěšný i v zimě nebo zjara. Ryby se totiž nemusí pohybovat přímo u dna a dostat nástrahu zhruba do třetiny sloupce se může ukázat jako velmi úspěšný krok. Funguje to i na revírech pod velkým tlakem, kde je kapr natolik znechucený všude se válejícím boilies, že cokoliv na dně ostentativně ignoruje.

Nástraha ve sloupci se navíc trochu hýbe, což může spustit instinktivní reakci. Zvědavá ryba takové sousto může ochutnat čistě jen proto, že vidí něco divného uprostřed vody a chce vyzkoušet, co to sakra je.

S rostoucí teplotou se zejména v létě vyplatí Zig Rig posunout až do horní třetiny vodního sloupce.

Dlouhé návazce už jsou ale trochu problém. Jakmile se začnete pouštět do experimentů s návazcem dlouhým jako délka prutu, tak už se docela špatně nahazuje.

Čtěte také kaprařské články na další témata: Jak vybírat pruty na kapry

Vlasce na kapry

Sdílej na Facebooku
Share on Facebook
Facebook
0

Reklama

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.