Kvůli počasí předčasně skončilo 18. mistrovství světa v lovu na dírkách

mistrovství svět v lovu na dírkách

Zimní rybaření na dírkách je v našich zeměpisných šířkách tak trochu exotika. Odehrává se zpravidla jen na soukromých revírech a když počasí dovolí. Mistrovství světa v lovu na dírkách se tak v Litvě obešlo bez české účasti.

V zahraničí je nicméně zimní rybolov velmi oblíbený. Jeho obliba roste již v sousedním Polsku, pochopitelně je oblíbené ve Východní Evropě a Skandinávii. Pod ledem chytají také v USA a v Kanadě.

V pořadí 18. Mistrovství světa v lovu na dírkách připadlo litevské rybářské organizaci. Tato pobaltská země je známá pořádáním řady rybářských akcí, zaměřených zejména na lov dravých a lososovitých ryb.

Prohlédněte si video upoutávku na závod:

Kvůli covidu se mistrovství světa v lovu na dírkách odkládalo

Načasování mistrovství muselo být o rok posunuto, neboť během předchozích covidových let bylo nereálné, aby se zúčastnili všechny závodní týmy z několika zemí. Původní termín z roku 2021 tak padl.

Pod hlavičkou mezinárodní rybářské organizace FIPS se závody mohly uskutečnit až nyní, v druhé polovině února roku 2022.

Do konání závodů ale zasáhlo počasí. Původní dvoudenní termín byli pořadatelé donuceni zkrátit na jeden den.

Příchod teplé fronty z Atlantiku totiž ovlivnil počasí i v Pobaltí a během noci z čtvrtku na pátek vytrvale pršelo. 

Led na jezeře Rekyva, poblíž města Siauliai, se během této noci ztenčil o čtyři centimetry. Nehledě na to však závodníci o deváté ráno stáli na určených místech. Závod se ovšem odchytal již během pátku a to ve dvou tříhodinových kolech.

Místo konání pořadatelé vybrali na unikátním jezeře Rekyva

Samotné jezera Rekyva je velmi zajímavé. Jde o desáté největší jezero v zemi, není však příliš rozlehlé a délka jeho břehů činí v součtu asi jen 14 kilometrů s celkovou vodní plochou necelých 12 km čtverečních.

Zajímavostí však je zdejší vodní režim. Jezero nemá žádný významný přítok a celé je napájeno pouze podvodními prameny a častými přeháňkami.

Češi se mistrovství neúčastnili ale můžete si prohlédnout například fotografie polské reprezentace:

Celkově pořadí závodu:

  • Litva
  • Bělorusko
  • Ukrajina

Bramborovou medaili získali Poláci.

Překvapením může být propad skandinávských týmů, které se dostaly nejlépe na devátou a desátou pozici (Norsko a Finsko).

A pro nás exotická jistě byla například účast Mongolska, které získalo pěkné šesté místo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.