Zimní rybaření – osvědčené taktiky

Při lovu na marmyšky a drobné nástrahy se hodí speciální krátký proutek

Fíglů pro zimní rybaření je mnoho. Pro našince bude jeden z nejbližších způsobů chytání přívlač. Rybaření v malém ledovém otvoru je sice poněkud nezvyklé, nicméně vertikální vláčení pod ledem patří mezi osvědčené metody jak chytat ryby i v nejtužší zimě.

Zajímavý článek na webu ČRS o historii lovu pod ledem v Čechách

Speciální pruty pro zimní rybařenílze zakoupit poměrně lacino v rybářských potřebách. Zejména na přívlač využijeme dobře delší teleskopické varianty. V případě lovu na drobné marmyšky stojí za to vzít za vděk naopak tím kratším proutkem, který všichni znáte z videí o zimním rybaření na ledě.


Pro úspěch při lovu je kromě volby dobrého místa nutné i ovládání specifického způsobu vedení nástrahy, kdy veškerý pohyb je vykonáván prakticky téměř jen ve směru nahoru a dolů.

Jaké nástrahy použít pro lov na dírkách?

 • Plandavky
 • Gumové nástrahy
 • Woblery pro vertikální vláčení
 • Marmyšky

U nástrah se nám otevírá široké spektrum možností. Chytat lze například na plandavky, gumové nástrahy (pozor na tuhnutí v mrazech) či stále oblíbenější ruské marmyšky. U posledních se pro zvýšení atraktivity používá doplňková živá nástraha – červ, žížala nebo kousek rybky. Na možnost použití nástrahy živočišného původu je ale dobré zeptat se majitelé revíru. Ne každý totiž tomuto přeje. Zaměnit ji lze ale i speciálním těstem pro lov duháků.

Téměř všechny druhy nástrah jsou víceméně použitelné i při zimním rybolovu. Jedinou výjimkou jsou woblery z nich velkou většinu nelze využít vůbec, podobně jako rotační třpytky.

Varianty sestavení udice pro rybaření na dírkách

V lovu na dírkách není potřeba hledat žádné složitosti. Nástrahu můžete připevnit k vlasci podobně jako u normální přívlače. Více variant navázání se nabízí hlavně u gumových nástrah:

 • Na jigovou hlavu
 • Na čeburašku
 • Drop shot
 • S koncovou zátěží a háčkem volně navléknutým na vlasci – nad háček umístíme zarážku aby gumová nástraha nevyjela až k hladině.

Základní způsoby pohybu s nástrahami

 • Klepání o dno
 • Zafixování nástrahy v určité hloubce a občasné propady
 • Tahání nahoru a dolů
 • Krátké cukání
 • Třes nástrahou v konstantní hloubce
Duhák je nejčastější cílovou rybou při lovu na dirkách
Duhák je nejčastějším úlovkem při zimním rybolovu

Každá nástraha si žádá svoje


Mějte s sebou několik druhů vláčecích nástrah. Z běžného vláčení byste měli vědět jak je použit. Nejlépe je ovládat několik způsobů Oživování nástrahy při vertikálním pohybu. Zkušenosti z chováním nástrah při běžném vláčení jsou zde k nezaplacení. Přesto ale může chvíli trvat než zjistíte na co ryba reaguje nejlépe. Pro představu předkládáme následující taktiky lovu:

Strategie přívlače pro chytání na dírkách

Lov u dna


Loví se zejména v blízkosti dna až do výšky zhruba jeden metr. Nástrahu spustíme na dno a zvedneme zpět asi o půl metru. Zvířený sediment při dopadu a vzletu nástrahy přiláká rybu i z větší zdálky. V hloubce okolo půl metru zůstáváme a můžeme zkoušet všelijaké popotahování nástrahy nahoru a dolů v řádech desítek centimetrů.

Přečtěte si také: Základy lovu pstruhů přívlačí na rybníku

Občas pomůže krátká pauza při níž často dochází k záběru. Oblíbený trik je také nástrahu nechat rychle propadnout o deset až dvacet centimetrů a vrátit se do původní hloubky.
Další variantou je pomalé spouštění nástrahy z výšky kolem jednoho metru nade dnem, jenž může být různě vylepšeno pauzou či krátkým pocukáváním.


Vláčení v polovině sloupce


Tento způsob používáme ve větších hloubkách. Některé rybníky, kde se lov na dírkách provozuje nejsou úplně mělké. Zejména poblíž hráze snadno hloubka přesáhne pět metrů. V takové vodě je občas nutné trefit správnou hladinu v níž je ryba aktivní.


Začínat můžeme v polovině hloubky nádrže, přičemž s nástrahou pracujeme v poměrně širokém rozmezí až půl metru nahoru a dolů.

Při neúspěchu můžeme jít o metr níž a tak postupujeme pomalu ke dnu. Opačně to funguje jen v určitých situacích a lokalitách.

Na vodě s vydatným a kolísavým přítokem může docházet k různým změnám teploty vody, při nichž se míchá voda v nádrži. Pokud led vydrží rychlé oteplení tak si můžeme na dírkách zachytat i ve vyšších vrstvách vodního sloupce těsně pod ledem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.