Končí pstruhová sezóna, lov pstruhů na stojatých vodách ale pokračuje

končí pstruhová sezona
Ilustrační foto: redakce

Dle zákona o rybářství končí 30. listopadem pro letošek lov na pstruhových revírech. Pstruhaři si ale nemusí zoufat, sezona lovu pstruhů na stojatých vodách naopak spíše začíná. Vyrazit na ně nemusíte jen na soukromé revíry, zkusit můžete i některé svazové vody.

Pstruhové revíry již byly od září doménou jen muškařů. Dneškem mají šanci na poslední letošní vycházku. Pro rybáře se pstruhové vody opět otevřou až 16. dubna příštího roku. 

Špatnou zprávou je, že pstruhová povolenka na další rok podraží, někde o stovku ale někde bohužel dokonce až o 800 korun (viz článek o cenách povolenek na rok 2023).

Zdražuje se všechno, s tím se asi nedá nic dělat. Rybařina, stejně jako každý jiný koníček, prostě něco stojí. Zážitky z ryb jsou ale v penězích nevyčíslitelné a pro milovníky rybího masa svaz hojně vysazuje duháky, které lze na správných místech nachytat skoro při každé vycházce. 

Je sice otázkou zda, je masivní nasazování Pd smysluplné například na revírech s obsádkou přírodní potočáků, přesto je duhák zajímavá konzumní i sportovní ryba.

A lov pstruha duhového je právě šance, jak si užít pstruhařinu i v časech, kdy jsou běžné revíry pro rybáře tabu.

lov pstruhů na soukromých revírech

Pstruh duhový se loví dál na soukromých i některých svazových revírech

Duhákodromy, jak jsou soukromé revíry s lovem pstruhu občas hanlivě zvané, se nachází na různých místech po republice. Jejich výhodou je většinou levná povolenka a možnost chytání i pro ty, kdo nevlastní běžný rybářský lístek. Na ryby sebou můžete brát všechny známé, kteří by si rádi chytání nezávazně vyzkoušeli.

Možnost chytat pstruhy duhové přes zimu se ale nabízí také na některých svazových vodách. Největší počet takových revírů si mohou vybrat rybáři z okolí Prahy a Středních Čech a to zejména díky činnosti Středočeského územního svazu.

Určené vodní plochy v rámci SÚS fungují v tzv. kombinovaném režimu. Od podzimu do jara zde platí pstruhové povolenky. Dále je však nutné vytisknout si oprávnění k odlovu (zdarma na webu SÚS) a poslat placenou SMS místenku dle platného ceníku pro každý revír.

Pstruhy si mohou zachytat ovšem i držitelé pouze MP povolenek. Revír Písková Lhota u Poděbrad je v období leden-únor vyhrazen pouze pro lov lososovitých ryb přívlačí či na umělou mušku.

Vysazování do všech revírů probíhá pravidelně a úlovky nouze nebývá, i když třeba pískovna často není tak jednoduchým revírem, jak by se mohlo zdát.

Revíry v kombinovaném režimu i Písková Lhota umožňují rybářům chytat také na přívlač. Platí to však jen v určitém období a za dodržení pravidel, zajišťujících cílený lov lososovitých ryb. Ostatní dravé ryby jsou hájené.

Podrobnosti nebudeme vypisovat, neboť se mohou v průběhu času změnit. Aktuální informace naleznete vždy v popisech revírů a BPVRP přímo na webu rybářů či v příloze povolenky.

Tip: Odkaz na zmíněné středočeské revíry s veškerými popisy

Mimopstruhové vody s výskytem pstruha duhového můžeme ovšem hledat i jinde. V dnešní době má spousta organizací revíry, kam pstruhy vysazují, někde vám dokonce postačí i běžná povolenka. 

MP řeky se pstruhy jsou dostupné i v zimě, pozor ovšem na povolené metody lovu

Pstruzi duhoví se vysazují také na MP řekách pod pstruhovými pásmy, kde charakter toku je stále blízký P vodě. Zde však v drtivé většině případů platí stejný rybářský řád jako na řadovém MPčku.

Máte tak třeba k dispozici neomezený počet docházek v týdnu. Zejména to ale znamená, že přívlač je povolená klasicky pouze od 16. června do konce roku. 

Od ledna je jedinou sportovní metodou lovu pro chytání pstruhů na běžných MP revírech lov na umělou mušku, většinou navíc do 16.6. omezovaný velikostí mušky na 3 cm a délkou návazce rovnající se dvojnásobku prutu či dalšími pravidly.

Není to tak dávno, kdy jsme s kolegou Michalem narazili během jara na vláčkaře, kteří chytali MP řeku v pásmu, kde je povolena pouze umělá nástraha.. O povolení celoroční přívlače v popisu revíru ale není ani slovo. Dotazem na ČRS jsme si ověřili, že vláčet se ani na takovém revíru na jaře nesmí. Stráž jsme nevolali, borci po našem upozornění hned odjeli.

Muškaření na řece
Můžete si také přečíst například nedávný článek o lovu s Egg Fly muškami na MP řece

Pokud není přívlač na svazovém revíru výslovně povolená po celý rok, tak do zahájení dravců musíte i v těchto pásmech použít jen lov na mušku za přesně daných pravidel. Většinou je nutný klasický muškařský prut a výbava, žádná plovátka atd.

To platí například i na revíru Vltava 24. Tento trofejní úsek se nachází na předměstí Českých Budějovic a chytá se zde celoročně. Platí zde výhradně speciální jednodenní nebo roční povolenky. Jde však stále o mimopstruhovou vodu a tak lze pstruhy přívlačí lovit výhradně v období 16. červen až 31. prosinec. Zbytek roku jen muška.

Pokud si nejste jisti pravidly, tak vězte, že stačí číst aktuální popis revíru i bližší podmínky výkonu rybářského práva v daném územním svazu pro daný rok.

přívlač písková Lhota s vlascem shimano technium
Přívlač na Pískové Lhotě.

Revíry s celoroční přívlačí

V okolí Prahy se ještě vyskytují dva revíry s celoroční přívlačí, kde můžete lovit dravce prakticky bez omezení. Nevýhodou je, že jde o extrémně těžké vody.

Na revírech Vltava 7 a 9 dravce ulovit lze, většinou ovšem za cenu mnoha vycházek bez kontaktu s rybou.

Vysazují se sem ovšem pstruzi či siveni. Nejčastěji do Vltavy pod přehradou Vrané a do horní části Štěchovické nádrže.

duhák z jezera Písková lhota. Vláčecí nástrahy na pstruhy. MUškařský maraton.
Duhák z Pískové Lhoty

Na posledním jmenovaném revíru se dokonce několikrát konaly v jarním období vláčkařské závody. Při nich nasazené lososovité ryby jasně dominovaly v úlovkových lístcích závodníků. 

Milovníci výzev mohou na těchto revírech zkusit ulovit hlavatku, která se zde v dávné minulosti prý vysazovala :))

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.