Rekordní parma v Polsku: 93 cm a 9,60 kilogramů

Rekord parmy polsko
Ilustrační foto: redakce

Polští rybáři nedávno oficiálně uznali nový rekord parmy obecné, který byl uloven začátkem července poblíž dolnoslezské Vratislavi. Ryba měřila úctyhodných 93 centimetrů a vážila 9,6 kilogramu. Dle údajů Komise pro rekordní úlovky (tento orgán zřizuje polská obdoba našeho časopisu Rybářství), jde o největší parmu, jaká byla na území Polska ulovena. Smutné na rekordu je ovšem zjištění, že dotyčný revír postihla nedávná tragická otrava. Parma totiž pochází přímo z Odry.

Lovcem je Rafal Reiter, který se specializuje zejména na lov pomocí feederu. Jeho schopnosti dokládá, že šlo o cílený úlovek při plánovaném lovu velkých parem. 

“Vše jsem si nachystal již den před vycházkou. Nechtěl jsem ztrácet čas u vody a vše jsem si připravil předem, včetně asi 10 litrů krmení s hrubou složkou v podobě červů, kukuřice, konopného semínka a pelet.” řekl polským novinářům z magazínu WW.

Robustní sestava pro lov parem v rychle tekoucích vodách

Rafalova sestava se odvíjí od extrémních podmínek na místě, km jezdí. Proudný úsek Odry plný překážek na dně vyžaduje pruty s gramáží 120 – 150 gramů, osazené navijáky ve velikosti 5500 a 6000 s kmenem o průměru 0,25 a 0,28 mm. Jako návazce používá Rafal fluorocarbon, jehož sílu přizpůsobuje aktivitě ryb. Nejde však pod 0,16 mm.

Rekordní parma z Polska
Rekordní parma /Rafal Reiter

“Ve středu, 6. července, jsem se vydal na oblíbený úsek Odry u Vratislavi. Cílem bylo ulovit parmy na feeder. Lokalita představuje složitou partii, s množstvím tvrdých vázek na dně. Hmotnost krmítka musí být alespoň 120 gramů, jinak se v proudu neudrží. Zakrmil jsem a nahodil udice, každou s několika velkými červy na háčku.

Jako první se ozvali tloušti, jejichž záběry v proudu jsou velmi razantní. Po krátké pauze na místo najeli naopak cejni. Za chvíli ale začaly brát parmy, z nichž jedna se stala novým polským rekordem. Její hmotnost činí 9,6 kilo a délka 93 centimetrů. 

Z úlovku jsem ale měl samozřejmě obrovskou radost. Je to pro mě také důkaz, co lze dokázat s feederem v extrémních podmínkách na rychle tekoucí řece. Tato ryba zůstane v mojí paměti na dlouho, ať již díky náročnému boji s rybou na prutě nebo pohledu, jak se vrací do svého rodného živlu.

Vím ale, že Polsku máme úseky, kde jsou parmy určitě větší. Doufám, že to ohledně rekordní parmy nebude moje poslední slovo.” řekl v červenci médiím. (Zhruba o měsíc později došlo k tragické otravě řeky, pozn. red.)

Rafal Reiter má na kontě rekordů víc, jeho domovskou Odru ale pár týdnů po úlovku trofejní parmy otrávila neznámá látka

V Polsku patří Rafal k známým rybářům. Žije ve Vratislavi (polsky Wroclaw) a má firmu zabývající se stavebními pracemi. Ve volnu se intenzivně věnuje rybám. Jeho úlovky se pravidelně objevují i na stránkách tištěných rybářských médií. Drží například rekord ostroretky stěhovavé, která vážila 2,7 kilogramu.

Jeho úlovky můžete sledovat například na instagramovém profilu.

Rafal jezdí na ryby především v oblasti Dolního Slezska, což je polský region hraničící s Českou republikou. Jeho oblíbeným revírem je tamější veletok Odra, která protéká Vratislaví a tvoří vodní páteř celé oblasti.

Bohužel jde o úsek, který se nachází po proudu od místa, kde nedávno došlo k tragické otravě Odry, která zničila dolní tok řeky. Osud těchto ryb a perspektivy dalších trofejních úlovků tak nejspíš nebudou v následujících letech zrovna nejlepší.

1 Comment

  1. Francouzák ho stál určitě alespoň sto tisíc korun ! Žádný problém, vydělali mu je jeho vykořisťovaní dělníci, aby se jejich kapitalista mohl dobře pobavit !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.