Lov parem na feeder s živočišnou nástrahou

Lov parem na feeder

Není na českých a moravských řekách bojovnější ryby. Lov parem na feeder je disciplína, která člověka dokáže naprosto pohltit.

Parma obecná je nádherná ryba, která se vyznačuje nejen bojovností ale i solidními rozměry, kdy není až takový problém lovit ryby atakující hranici sedmdesáti centimetrů.

Ideální místa pro lov parmy

S parmou to je jednoduché a složité zároveň. Jednoduché v tom, že místa jejího výskytu na revíru se hledají snadno. Složité v tom, že parma stejně jako některé jiné reofilní druhy dost ubývá. Je to znát například na dolní Berounce i jiných řekách.

Přitom parma dříve patřila mezi nejhojnější druhy ryb. Asi proto se celé pásmo, které na řece obývá nazývalo parmové.

Ulovit parmu ale přesto je reálné i dnes. Přimluvil bych se ale za vrácení každé ryby zpět do revíru. Stejně je to ryba plná kostí a větší parádu udělá v řece než na talíři. Používejte proto také dostatečně silné vybavení abyste tuhle bojovnou rybu i v proudu dokázali velmi rychle zdolat a neunavenou vrátit zpátky do živlu.

!Čtěte i další články na téma feeder!


Místa pro lov parmy se vyznačují proudem. Můžete ji hledat kdekoliv, kde teče řeka výraznějším proudem. Parma je často za slunečných dní vidět na velmi malých hloubkách. Najíždí do mělčin, kde sbírá potravu mezi kameny. V rypáku má takovou sílu, že kámen klidně otočí.

Přílišnou plachostí přitom neoplývá. Často mi parmy v četných hejnech jezdily přímo pod nohami. Jejich přítomnost na revíru tak těžko někomu unikne. Mají ale poměrně velký akční rádius a nikdy nemůžete dopředu vědět, zda budou tam, kde jste je viděli posledně nebo úplně jinde.

Za poslední roky jsem se přesvědčil, že parmy dokáží z oblíbených míst na několik dní úplně zmizet. Slyšel jsem dokonce o opakovaných úlovcích parem přímo na jezem (a to na dolním Labi, kde je každý jez jako malá přehrada). Vypadá to tedy, že všechna tajemství této ryby ještě neznáme.

Chytat parmy můžeme i přívlačí přímo ze břehu- LOv parem na feeder.

Pro cílený lov parem na feeder je ale nejefektivnější přidržet se osvědčených pravidel a hledat proudné úseky, kde je šance na úlovek asi nejlepší.

Vybavení pro lov parem na feeder

Nebudu tady hrotit nějaké speciální pruty nebo podobné nesmysly. Úplně vám stačí feeder, který máte na kapra. Jenom zopakuji, že není dobrý nápad chytat parmu na jemné vybavení. Ryba má fortel a navíc žije v proudech. Váš cíl by měl být rybu co nejšetrněji zdolat a pustit.

Šetrnost v tomto pohledu není o nějakých podložkách, i když to samozřejmě není na škodu. Jde o to rybu rychle vytáhnout aby se zdoláváním příliš nevysilovala. Silnější vybavení je v tomto rozhodně lepší. Co se týče navázce, tak ani tady není důvod věci příliš komplikovat a používám zhruba stejné montáže jako na kapra pokud chytám v proudu.

Provozuji ale dva odlišné přístupy. První z nich spočívá na klasickém použití krmítka s hrubší směsí. Na krmítko chytám pokud nevidím žádnou aktivitu parem nebo pokud nahazuji dál od břehu.

Abych je neplašil, tak se snažím házet na horní část lokality, kde očekávám výskyt parem. Představte si například říční práh, který může mít délku od několika do několika desítek metrů. Krmítko se snažím házet do jeho horní části, protože ryby při aktivním krmení jezdí nejčastěji proti proudu.

Po dopadu roznese proud krmení po celém prahu a parmy si po drobečcíh dojedou krásně až ke krmítku. Ještě se snažím abych seděl trochu nad místem lovu, aby vlasec nekřížil cestu hejnu, které jede odspodu.

Druhá možnost je házet dokonce kousek nad práh, kde je tišší voda. Mám vyzkoušené, že parma se podívá i tam a pokud máme zakrmeno opravdu jen kousek nad rozhraním rychlé a pomalé vody,tak tam určitě zajede. Tenhle přístup lze využít i při větším průtoku, kdy je chytání v proudu dost komplikované.

Za každých okolností je ale lepší mít možnost namířit pruty k obloze protože na silnější vlasce proud vždy působí a čím větší množství vlasce je nad vodou, tím lépe.

Lov parem na feeder bez krmítka

Na spoustě míst máte parmy skoro na dosah ruky a je zbytečné je bombardovat krmítkem, když můžete opatrně krmit rukou. V takovém případě používám obyčejné průběžně olovo.

Další pochutiny a výbava na reofilní ryby:


Složení krmné směsi

Parmu samozřejmě neudržíte na místě pokud nemá něco pořádného k zobání. Výhodou je trefit flek, kde se krmí přirozeně protože tam vydrží klidně i několik hodin opakovaně najíždět.

Lepší je ale nespoléhat tolik na štěstí a zásobit se předem. Na parmu platí partikl a větší sousta obecně. Rozhodně to ale není vegetarián a tak dávám přednost krmným peletám s nějakou živočišnou příchutí. Doplnit to lze ale třeba kukuřicí nebo konopným semínkem. Parma má ale ráda pořádně smradlavé dobroty a tak neuděláte chybu když základ směsi bude vonět po něčem pořádně masitém. Ostatně parma se docela běžně loví i na přívlač a mušku, takže jsou vidět jisté predátoské chuťové preference.

MVDE Krm�tkov� sm?s Formaggio 2kg

*Formaggio je jedna z mála směsí na parmy a další reofily. Má sýrovou vůni, což parma ráda! Hrubší částečky krmení do ní ale musíte dopnit i tak. Vyrábí starý známý Marcel Van Den Eynde ze země dřeváků a větrných mlýnů

Jaké nástrahy na háček na parmu?

I tady platí pravidlo, že živočišné chuti mají navrch. Spektrum nástrah je ale poměrně široké a ulovit parmu se mnohdy poštěstí i kaprařům na boilies.

  • Žížaly
  • Mouční červi
  • Masní červi
  • Lančmít
  • Sýr
Mouční červi pro lov parem na feeder
Moučný červ je zajímavá nástraha nejen pro lov parem

Lov parmy na feeder je ale hlavně o trpělivosti. Někdy musíte čekat i několik hodin než se hejno objeví. Co by to ale bylo za rybaření,kdyby se nemuselo chvíli čekat. Pokud dokážete najít flek, kam parmy zajíždí tak je ale šance na úlovek stoprocentní. Může se samozřejmě stát, že jednu nebo dvě vycházky nic nepřijde. Z toho ale nedělejte závěry, napotřetí to musí vyjít.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.