Kolínští rybáři uspěli proti plánu zasypat Sandberk

pískovna

 Ministerstvo ŽP vyslyšelo námitky kolínské veřejnosti a zejména rybářů proti plánům navézt pískovnu Sandberk u Kolína miliony tun materiálu.

O co v kauze pískovna Sandberk jde?

Pískovna Sandberk je oblíbené místo kolínských obyvatel a také významným revírem ve správě MO ČRS Kolín. Těžební společnost zde plánuje po ukončení těžby umístit materiál v objemu téměř milion kubíků.

Fakticky by tak došlo k rozdělení pískovny na dvě části, přičemž jedna z nich by ztratila propojení s nedalekým Labem. Sandberk totiž patří mezi nepočetnou skupinu pískoven, které jsou volně spojeny z řekou. Z hospodářského hlediska tak jde o velmi důležité místo, které ryby využívají například ke tření.

Kromě toho by zavážení Sandberku materiálem mohlo mít negativní vliv na okolní zdroje pitné vody. Radnice města Kolína navíc vyjádřila obavy, že část přivezeného materiálu bude pocházet z průmyslových podniků, železničního svršku a staveb, což znamená prakticky stoprocentní riziko ohrožení kvality vody a vznik dlouhodobé ekologické zátěže.

Mezi obávané negativní vlivy patří také zhruba 100 těžkých nákladních vozů denně, které zatíží dopravou Kolín a okolí. Podle propočtů by navážení materiálu při intenzitě 100 náklaďáků za den (200 dní během roku) probíhalo neuvěřitelných sedm let!

Proti záměru zavézt Sandberk vznikla občanská petice. Vystupovalo proti němu také vedení radnice, občanské organizace a po linii ČRS též vedení MO a územního svazu ČRS.

Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí

Po dlouhé snaze se protesty zúčastněných stran dostali k jednání až na MŽP. To ve výsledku zrušilo rozhodnutí Středočeského kraje s odůvodněním, že nedošlo k potřebnému posouzení vlivu záměru na okolní přírodu a vodní zdroje.

Celá věc se tak znovu vrací zpátky na kraj. Nezbývá než doufat že nové vedení kraje se k celé záležitosti postaví méně formalisticky a zohlední i jiné faktory, než zájmy těžební společnosti.

Uvedené rozhodnutí je ale příjemným zjištěním, že rybářský svaz dokáže spolupracovat i s ostatními organizacemi či spolky a úspěšně  prosazovat zájmy ochrany vod proti komerčním tlakům. Vedení kolínské MO zde odvedlo vynikající práci a domníváme se, že za všechny rybáře můžeme vyjádřit upřímný dík!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.