Každý pátý rybář nevrátí povolenku včas, ČRS chystá provinilcům přirážku 500 Kč

Západočeští rybáři plánují na Republikové Radě ČRS doporučit zavedení finanční sankce za pozdě odevzdanou nebo nevrácenou povolenku. V případě akceptace návrhu by mohla sankce platit v celém ČRS a mohlo by jít o částku ve výši 500 korun.

Změna ovšem může nastat nejdříve napřesrok, až při odevzdávání povolenek platných v roce 2025. „Sankce“ by mohla být řešena například formou příplatku k další kupované povolence.

Stížnosti na nevracení povolenek se objevují z různých zdrojů každoročně. Lovící je přitom vždy povinen včas vrátit povolenku tomu, kdo ji vydal.

Lhůta činí 15 dnů od skončení platnosti povolenky, většina rybářů tedy vrací roční povolenky v období kolem svátků a po Novém Roce.

Zároveň se v různých dokumentech dlouhodobě objevuje varování, že tomu, kdo povolenku včas nevrátí, nebude vydána povolenka nová. Jak se ale zdá, dodržování tohoto nařízení není vždy zcela vymáháno.

Mnohé menší organizace navíc stále umožňují vracení povolenek jen v několika málo termínech, což znamená, že zmeškat lhůtu není v dnešní uspěchané době zas tak těžké.

V mnohých MO bývají již určité sankce za neodevzdání povolenky předepsány, někde dokonce i vyšší než zmíněná pětistovka. Dle zkušeností provinilců se k jejich vymáhání ale přistupovalo jen velice mírně, což se do budoucna může změnit. Veškerá administrace povolenek už má probíhat zcela pomocí RISu, který představuje jednotný systém pro celý ČRS.

Vracení povolenek se přitom v posledních letech značně zjednodušilo zavedením povolenek bez sumáře. V tomto případě není nutné před vrácením vyplnit sumář úlovků a docházek, což byla vždy krajně neoblíbená povinnost, kde navíc docházelo ke vzniku dalších, někdy až absurdních chyb. Výsledné statistiky pak měly k přesnosti někdy dost daleko.

Přesnou statistiku ohledně zarybnění a úlovků musí svaz vykazovat vůči státní správě a příslušným úřadům, které byrokracii ohledně rybářského hospodaření věnují, v některých případech, velmi pečlivou pozornost.

Zdroj: https://www.crsplzen.cz/inpage/ze-zasedani-zapadoceskeho-uzemniho-svazu-kveten-2024-829-503-125-454/

Do budoucna se počítá s elektronickou povolenkou, porybný brzy bude umět kontrolovat také E-doklady

V souvislosti se zaváděním RISu se mluví také o budoucí možnosti povolenku vrátit online, což by problém tohoto druhu mohlo vyřešit. Rybář by vrácení provedl přes internet bez nutnosti někam jezdit a čekat ve frontách.

Do budoucna se dokonce rýsuje možnost čistě elektronické povolenky. O elektronické povolence se začalo častěji mluvit před zhruba dvěma lety. Zmínky o ní se objevily opět v souvislosti se zaváděním systému RIS.

V současné právní úpravě ovšem není možné povolenku vydat jinak, než v papírové podobě. Pro ČRS to znamená, že i při případném nákupu povolenky online se musí vše odeslat rybáři formou balíku nebo poštovní zásilky.

Některé územní svazy ČRS takto již dávno umožňují například koupi hostovací povolenky (např. Jihočeský, Severočeský…).

Zda začne díky RISu některá MO nebo ÚS nabízet svým členům koupi klasických ročních povolenek na objednávku online, to zatím není zřejmé. Díky RISu to je ale realizovatelné. Pro spoustu menších MO ale agenda s odesíláním balíčků nejspíš bude příliš zatěžující. Nehledě na riziko ztráty nebo poškození při přepravě dopravcem.

Podle optimistických scénářů by ale v blízké budoucnosti mělo dojít ke změně legislativy. Povolenky pak bude možné vydávat také elektronicky.

Například formou slibované aplikace do mobilu RIS. Zájemci o tuto možnost by pak nemuseli nosit papírové doklady.

Zápis docházek a úlovků bude pravděpodobně řešen přímo v aplikaci a problémem by neměl být ani lov na místě bez signálu. Jediná rybářova starost by tak mohla být, aby se mu telefon nevybil.

Povolenka online bude v RISu
Povolenky vč. úlovkového lístku a soupisu revírů představují celkem objemnou součást rybářského zavazadla. Zejména pokud jde o CS povolenku. Se slibovanou elektronickou povolenkou se vám kapsy značně ulehčí. Rušit klasické papírové doklady se ale údajně neplánuje.

Mimochodem, od ledna 2025 už nemusíte k vodě nosit občanský průkaz. Kromě rybářských dokladů je RS oprávněna požadovat také doklad totožnosti, ačkoliv tak ne vždy činí. Přesto je rybář povinen OP nebo například cestovní pas u sebe při lovu mít.

Od ledna 2025 můžete klasickou občanku nechat doma. Díky novele zákona musí všichni představitelé veřejné moci povinni akceptovat E-doklady v mobilu. Znamená to, že občanku v mobilu musí uznat také rybářská stráž. Kontrole e-dokladů nevadí ani případná absence mobilního signálu, lze ji provést v offline režimu.

Další články související s tímto tématem:

Mimořádná známka za 100 Kč schválena, došlo také ke změně Stanov ČRS

Ceny povolenek 2025: kolik bude stát rybaření v nové sezoně?

Berounka pod tlakem: na tento revír chodí enormní množství rybářů

4 Comments

  1. A opět postih NAŠICH rybářů ač vše draze zaplatili.
    UKáčka budou dále vesele rabovat vody bez papírů, bez poplatků a bez postihů. Vždyť jsou na wellnes..
    Inu „Národ sobě“.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.