Mimořádná známka za 100 Kč schválena, došlo také ke změně Stanov ČRS

Dnes došlo ke konečnému rozhodnutí ohledně mimořádné známky, kterou zaplatí členové Českého rybářského svazu při pořizování rybářských dokladů na rok 2025.

Na XX. Republikovém sněmu ČRS byl schválen mimořádný poplatek (povodňová známka) ve výši 100 Kč. Poplatek by se měl dotknout jen dospělých členů ČRS, jejichž počet se dlouhodobě pohybuje v cifrách nad 220 tisíc osob.

Pro úplnost: Členy ČRS jsou také děti a mládež, tato skupina tvoří v ČRS další necelé 4 desítky tisíc členů.

Stovku navíc zaplatí rybáři nad rámec ceny povolenky, běžného členského příspěvku a případně poplatku za neodpracované brigády či dalších poplatků, které se v některých, z celkových sedmi, ÚS vyskytují.

Důvod pro zavedení tohoto poplatku jsou zářijové povodně, které se dotkly několika regionů v ČR. Velká voda způsobila škody také na majetku ČRS.

Dle oficiálních informací uváděných na webu Republikové Rady se zhruba 9 milionů nepodařilo pokrýt z pojištění.

Peníze pokryjí škody způsobené povodněmi, přebytek svaz plánuje uložit na transparentním účtu

Právě pro krytí těchto povodňových škod poslouží peníze vybrané pomocí tohoto mimořádného poplatku. Vzhledem k počtu členů ČRS se dá očekávat, že vybraná částka udávanou výši škod výrazně překoná.

Tyto finanční prostředky svaz přesměruje na transparentní účet. Republikový sněm pro tento účel schválil vznik nového Fondu pro vzájemnou pomoc a podporu hendikepovaným rybářům při Republikové radě.

XX. Republikový sněm ČRS se konal dnes 23. listopadu 2024 v Průhonicích. Původní zářijový termín byl přesunut právě z důvodu povodní, které postihly Českou Republiku v polovině září.

Sněm je vrcholným setkáním ČRS na nejvyšší úrovni. Koná se nejméně jednou po dvou letech a kromě členů republikového vedení svazu se jej účastní zvolení delegáti všech územních svazů.

Sněmu byla přítomna také řada hostů včetně zástupců Ministerstva Zemědělství, čestným hostem byl také místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, doc. Karel Havlíček, jenž se zúčastnil druhého bloku jednání.

Dále se například mluvilo o RISu a došlo také ke změně Stanov

Mimořádná známka samozřejmě budí silnou pozornost členské základny ČRS, nešlo však o jediný bod programu. Kromě tradičních zpráv hodnotících období od předešlého sněmu (například zpráva Republikové dozorčí Rady atd.) se dále jednalo o nově zaváděném systému RIS.

V rámci XX. Republikového sněmu došlo také k úpravám ve znění Stanov ČRS. O co se konkrétně jedná, se v dostupných příspěvcích na webu a profilech ČRS zatím neuvádí.

Zdroj: https://www.rybsvaz.cz/xx.-republikovy-snem-crs-uzavren-schvaleny-zmeny-stanov-a-mimoradna-clenska-znamka-pro-rok-2025

Čtěte také:

ČRS projedná návrh na mimořádnou členskou známku za 100 Kč

Ceny povolenek 2025: kolik bude stát rybaření v nové sezoně?

Změna: na Pískové Lhotě bude od roku 2025 platit běžná povolenka

35 Comments

  1. Kilo nikoho nezabije, nebudu vyvolávat hysterii. Vrtá mi hlavou horší problém. Jako členové máme dávno právo vědět kam jde každá kačka z pokladny svazu, což se ignoruje. Ve svazu máme spolek největší v republice ale kvůli hierarchii přes všechny ty snemy a konference kam se dostane jen „zvolený delegát“ má vedení řadové členstvo asi zlehka na háku a nepotřebuje se zodpovídat. Přitom ty peníze jdou od nás;)

      • Taky jsem pro ale určitě by jsem přidal pár kaček kontrolním orgánům aby zkvalitnili kontrolu hlavně při zarybňování pstruhových revírů a také si myslím že s kaprama se to už přehání.

        • Myslím si že se neúměrně vysazuje kapr na úkor dravců. Je mnoho vod kde třeba candát štika už není. Spíš se z dravců chytne bolen a sumec. Zato kapři se někde chytají více než li cejni.

    • Mně by spíše zajímalo, jak to, že ČRS nemá vyřízené pojištění pro takovéto případy.
      Od čeho se mimo jiné vybírají členské příspěvky? A ceny povolenek rok od roku rostou bez ohledu na to, jestli někdo chytá pro zábavu, nebo si z toho jiný dělá kšeft a obživu.

    • Přesně tak. Naopak my máme relativně malou organizaci o počtu několika set členů, i tak se za všechny ty poplatky a brigády v hodnotě 1500,- vybere přes milion korun , ale odhadem rybí osádka nedosahuje investicím ani poloviny prostředků. Na to že členové našeho výboru tuto práci nedělají pro peníze. A spousta práce kolem vody se udělá právě díky brigádám. Dlouhodobě mi přerozdělování prostředků smrdí

  2. Leda tak tureckého medu, za ty peníze mám 2netráky ryb co stojí ty povolenky a další poplatky 🤣🤣🤣vyžírky jedny

  3. Nebudu podporovat nějaký další poplatky. U nás zarybnění otřesný. A to že máte nevhodné pojistky nebo žádné je váš problém.

      • Tak, jak jde rozlišit P a MP povolenka, se mohou rozlišit i povolenky pro ty, co ryby berou a pro ty chyť a pusť. Ta druhá skupina dá do vody více krmení než ta co si ryby bere. Přesto musí platit stejně jak za povolenku, tak za brigády. Proč by měla jedna skupina rybářů vyživovat vyžírky?

      • Souhlasím přesně tak Mohelnice další problém…a to ten když se tam jde na ryby tak je to samej zkurvenej krémem natřenej plavec a my máme chytat kde?tohle by taky měli řešit protože my si to platíme a pak ani nemůžeme chytat protoze tam jsou plavci kteří dělají akorát bordel.Vsak co rybáři to uklidí že ať tahnou doprdele kokoti.At táhnou na bazény a ne kde se loví

  4. Kolik budou platit pytláci z Ukrajiny, kteří nemají povolenky a všichni se jich bojí neboť jsou agresivní

  5. Povodňová daň, je nesmysl kterou využívá rybářský svaz prakticky neoprávněně. Oni pak můžou udělat to známku za pruty a tak dál. prostě co se platí dle řadu to máte napsané jasně dané už odpočátku.

  6. Jak to bude s informaci na co byly pouzity prostredky z fundu na ktery musim prispet? Nedelam si iluze, ze hospodareni fondu bude tak pruhledne. Pak bude jeste poplatek za zadost o informaci o hospodareni fondu. V teto zemi nic nefunguje, ani do RISu se nedostanu.

  7. Doufám, že se řeší také maximální počet odnesenych ryb za rok, nedávno jsem potkal rybáře, co říkal že si za tento rok odnesl přes 90 kaprů a jeho syn 60. To je extrem… byl bych pro zavedení limitu 50 kusů ryb(nemyslím tím ryby bez míry) a každá další by se platila dle nějakého ceníku, řekněme 40kc kg kapra. Kdyby bral každý 90 kaprů jak by ty revíry vypadali….. plus jsem pro zavedení horní míry dravců, když už je k70 proč by nemohlo být stika a candat 80….
    Doufám, že řeší takovéhle věci a ne, že se nesmí kvůli CHKO v MO suchdol nad Lužnicí používat klacík jako rásoška…

    • A kdo by ty ryby kde vážil a počítal? To by mě zajímalo. Kdo by na to dohlížel jako RS? Nebo kdo? A kde ? A jak?

    • Proč rači nebrat ryby od 70cm kapra ,candáta a štiku od 80cm. Jsou už to stejně staré ryby co nedávají už skoro žádnou populaci. Naopak chránit produktivní ryby. To by mělo aspoň smysl.

  8. 100,-Kč dobrá to se odhlasuje hned ,ale proč neuděláte něco pro rybáře a neodhlasujete 24hodinovku bez vyjímky. Ta ryba si dělá stejně co chce.Je to jen bič na rybáře.

  9. Kdyby jste věděli, kolik si odnesou Ukrajinci kaprů, tak jednomu chudakovi nebudete závidět pár kaprů. Myslím si, že je potřeba zpřísnění kontroly východní ondatry (ukrajincu), kteří si odnesou desítky kaprů za měsíc a je jim jedno jestli mají míru nebo ne. Když jim seberou povolenky, tak už by je neměli nikdy dostat zpátky. Tak jak je to v zahraničí.

  10. Je to další 100 navíc. Na severní Moravě platíme již několik let 200 Kč navíc, takže příští rok to bude 100+200+500

  11. Proč rači nebrat ryby od 70cm kapra ,candáta a štiku od 80cm. Jsou už to stejně staré ryby co nedávají už skoro žádnou populaci. Naopak chránit produktivní ryby. To by mělo aspoň smysl.

  12. Určitě budou platit i vodáci,paddlebordisti a i koupající v řekách😁😁zase to odserem a zaplatíme my
    jen si to dobře spočitejte
    krásných 26 kulatých navíc
    927 milionku za povolenku
    132 milionů za členstvi
    +ještě členská známka
    mužete mě někdo vysvětlit kam zahuči ta víc než miliarda ročně

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.