Jak na štiku aneb sedmero způsobů jejího lovu

jak na štiku na mušku a jak vybrta muškařský naviják

Štika je náš nejhojnější velký dravec, který obývá prakticky všechny MP revíry a po hříchu ho někdy lapíte i na spodní partií pstruhových pásem. Rybářských fíglů a metod, jak na štiku je opravdu mnoho a podrobně si je rozebereme v následujícím článku, který to vezme šmahem všechno.

Lov štiky probíhá na mimopstruhových vodách od 16. června a trvá až do Silvestra. Mnozí rybáři se věnují lovu tohoto dravce klasickými metodami. Nahodit jeden prut na kapra a druhý s káčou na živou rybku je asi nejpohodlnější přístup. My se samozřejmě nezajímá tím, že nás zajímá hlavně sportovní metoda lovu.

Jaké metody na štiku můžeme využít:

  • Lov na přirozenou nástrahu – živá rybka, mrtvá rybka
  • Přívlač na umělé nástrahy – lov na třpytku, woblery, gumové nástrahy mnoho dalšího
  • Lov na umělou mušku – muškaření na velké streamery, záležitost pro velké fajnšmekry
Jak správně vláčet je otázka která trápí nejednoho začátečníka. Jak na štiky v létě.

Chytání štiky na rybku

Klasická metoda lovu, která zatím neztrácí na popularitě. Lov na živou rybu je samozřejmě velmi účinný. Co jiného by taky štika měla sežrat než opravdovou rybku z masa a kostí, navíc ještě když ji dokážete naservírovat pomocí velkého splávku (zvaného kačena) přímo štice před tlamu.

Pro lov na živou rybu se používá trochu bytelnější vercajk než u přívlače. Klacek nemusíte držet celou dobu v ruce, takže se neřeší váha. Spíš naopak používají se tvrdší a delší pruty, které umožňují sestavu se splávkem vyvěsit někde blízko břehu.

Výhody chytání na živou rybu

  • Žádná námaha – nahodíte rybku, položíte prut a můžete si klidně otevřít pivsona
  • Zároveň můžete mít nahozený druhý prut třeba na kapra, což je při přívlači zakázané
  • Štiky na to berou jak pominuté – živé maso je živé maso, skočí na to spíš než na umělou nástrahu. Bohužel v kombinaci s šíleným limitem dvě přisvojené ryby denně jde o solidní odrybňovák a důvod, proč na některých revírech je problém chytit štiku přes šedesát cm. 

Nevýhody:

  • Trochu pasivní metoda, vhodná spíš pro starší rybáře
  • Nebezpečí zažrání nástrahy – docela blbá věc pokud chytíte podmírovou rybu

Jak na štiku s umělou nástrahou

Přívlač s umělou nástrahou je sportovní metoda, jak na štiku vyzrát bez mučení nástražních rybek. Na rybáře klade výrazně větší nároky protože 1) nebudete sedět na zadku ale chodit kolem vody a 2) musíte se naučit vodit nástrahy aby štika dostala chuť do nich kousnout.

Přívlač je daleko pestřejší způsob lovu než předchozí metoda chytání s nástražní rybou. Těch nástrah a způsobů lovu přívlačí je tolik, že z toho jde hlava kolem.

Přívlačový prut štiku spadá do kategorie střední přívlače. Tedy pruty s gramáží cca 50 – 60 gramů, žádné ultra… Délka záleží na velikosti revíru a způsobu lovu. Univerzální délka může být 210 až 240 cm. Na lodi klidně kratší.

Základní princip, jak na štiku přívlačí spočívá v tom, že musíte neustále nahazovat a přitahovat umělou nástrahu, která připomíná kořist dravce. Umělé nástrahy nejčastěji napodobují malou rybu, nějakého červa či různé jiné potvory. V poslední době jsou neuvěřitelně populární tzv. nymfy (neplést s nymfami v muškaření). 

Vltava 7 a pěkná štika. Jak na štiky přívlač.
Podle zranění na hřbetu je vidět, že ani dospělá štika neujde útoku rybožravého predátora, kteří v posledních letech úspěšně plundrují naše řeky

Přívlačová nymfa je gumová nástraha, která je zvětšením určitého stádia hmyzu, jenž má ryba v paměti z mládí, kdy žrala různé podvodní mikroorganismy. Deseticentimetrová nymfa ale vypadá spíš jako nějaká příšera s chapadly. 

Dále jsou oblíbené různé napodobeniny myší, žab, dokonce kachen a například česká partička Broslures s velkým úspěchem vyrábí umělé rejnoky.

Nástrahu si při vláčení vybíráte nejen podle toho jak vypadá ale i podle váhy, způsobu pohybu či hloubky v níž pracuje.

jak navázat wobler na vlasech a šňůru
Woblery patří mezi nejvíce oblíbené štičí nástrahy

Klasické třpytky pro lov štiky

Rotačka je asi nejsnazší nástraha, která funguje výborně při monotónním navíjení. Ryby rozčiluje tak, že záběr vzteklého dravce je skoro zaručený. Může to být štika ale má ji v merku i okoun, jelec, bolen a další ryby.

Na štiku fungují dobře i plandavky. Ty mají výhodu i ve větších velikostech poněvadž na štiku se docela často vyplatí použít rozměrnou nástrahu. Plandavky ale už vyžadují větší kreativitu při vedení vodou, obyčejné přitahování je málo.

Gumové nástrahy a štika

Twistery, rippery, kopyta a bůhví jak ještě se gumové nástrahy nazývají, jsou na štiku výbornou nástrahou. Některé pracují samy díky vlastnímu pohybu, jiné musíte oživit.

Lov na gumové nástrahy je hodně o vašem umu. Přískoky, poskoky, cukání jsou jen část pohybů s nimiž můžete nástrahu oživit.

Gumové nástrahy mají ale několik zásadních výhod. Mezi ně patří poměrně nízká cena, univerzálnost tvarů a barev a hlavně široké možnosti použití na různých hloubkách nebo v silném proudění.

 Savage Gear N�straha 3D Suicide Duck 105 Natural

*Pár roků zpátky vyvolala tahle sebevražedná kacha od Savage Gear vlnu euforie i mezi českými lovci štik. V reperotáru má SG ještě realistické napodobeniny pstruha nebo nějaké užovky, bo co to je za hada?

Hladinové nástrahy pro chytání štiky

Nesmíme zapomenout ani na lov z hladiny, což je velmi oblíbená disciplína. Hlavně proto, že při něm existuje jen velmi malé riziko utržení nástrahy ve vázce, což je jinak běžná věc.

Nejzajímavější je ale sám záběr. Útok štiky na nástrahu přímo před vašima očima je fascinující záležitost, která vám nedá spát.

Lov z hladiny je doména nejen letních večerů a úsvitů, hlavně na řekách a mělčích vodách může fungovat až do hlubokého podzimu.

Jaké nástrahy použít? Hladinový lov je doména speciálních woblerů. Prodávají se pod jménem Popper, Plopper apod. Poznáte je většinou podle absence typické lopatky, která normálním woblerům slouží k ponoru pod vodu.

Hladinové nástrahy mají buď výduť v čelní části, kde se zapíná karabina nebo naopak vrtulku na ocase. Obojí slouží k čeření hladiny a tvorbě specifických zvuků, kterými lákáme dravce.

Jak na štiku s woblery

Woblery na štiky je téma zasluhující samostatný článek, který najdete přímo tady.

Wobler je velmi různorodý typ nástrah. Kromě velikosti a různých barev (často k nerozeznání od opravdové ryby) je důležité vybrat si správně hloubku, jelikož každý pracuje jinak hluboko. To je dáno právě lopatkou a jejím úhlem.

Také rozlišujeme woblery plovoucí, které se ponoří teprve až když začnete navíjet, potápivé a neutrálně vyvážené, které se ve vodě jakoby vznáší.

Většina woblerů má při pohybu svůj vlastní pohyb, který jim dodává také lopatka. Kývavý chod ostatně dal nástraze i toto anglické jméno.

Stále populárnější jsou ale i různé slidery a woblery bez lopatek. S nimi se dá pracovat zase jinak a může to mít větší úspěch než klasické woblery s lopatkou.

S muškařským prutem na štiku

Poslední dobou můžete na revírech vidět věc dříve nevídanou, což jsou muškaři. Na mouchu se dá chytit prakticky všechno a štika není žádná výjimka.

jak na štiku na mušku
Zubatice z Orlice vzala streamer přímo v centru města

Pro lov štiky toutou metodou se ale musíte poněkud lépe vyzbrojit. Je to silná ryba a také ty štičí mouchy dají prutu zabrat. Nahodit 15 cm streamer nasáklý vodou je práce pro prut alespoň třídy #9, ne-li víc.

Potřebujete odpovídající prut, naviják a šňůru. Do základu může stačit nějaká intermída. Pro házení na dálku a ve větru to ale chce něco se střelnou hlavou, která trochu umaže nevýhodu v nahrazování, kterou má muškař oproti vláčkařům.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.