Přívlač na hladinové woblery a poppery

Hladinové woblery na štiky

Chytání s hladinovou nástrahou má svoje kouzlo. Záběry jak z akčního filmu přímo před vašimi zraky se otisknou do paměti jako jedny z nejlepších okamžiků při rybaření. Lov s poppery je přitom velice specifickou disciplínou, která vám umožní prochytat místa jinými metodami nedosažitelná.

Konstrukce popperů a dalších hladinových nástrah

Jediný a zásadní konstrukční rozdíl mezi běžným woblerem a hladinovým je absence lopatky. Čumák wobleru je buď vydutý, což zajišťuje specifické bublání při pocuknutí ( odtut anglický název Popper od slovesa „to pop“) nebo má wobler „vrtulku“ v ocasní části, která víří při pohybu hladinu. Oba druhy tak nezaujmou ryby jen prostým pohybem na hladině ale i doplňujícími zvukovými a pohybovými efekty.

Kde lovit s hladinovou nástrahou

Hladinové woblery jsou poklad při lovu na mělkých vodách. Rybníky, mělké zátoky přehrad, zatopená ramena a menší řeky jsou pro ně tím nejlepším revírem. Využití najde zejména na místech, kde kvůli množství překážek nejde lovit s čímkoliv jiným.

Zarostlé partie s travinami, napadaným dřevem nebo bujným vodním rostlinstvem jsou skvělá schovka pro dravce číhajícího na kořist. Menších rybek je v okolí těchto míst vždy dostatek.

Velké štěstí je trefit se do časů intenzivního braní okounů. Zblázněné ryby berou cokoliv v horních vrstvách vodního sloupce. Okouní kotel navíc většinou neunikne pozornosti okolních štik a vy tak máte dobrou šanci na opravdu spektakulární rybačku.

Náhozy by měli směřovat podél všech možných rybích úkrytů. Rozhodně nesmíte vynechat jakékoliv vodní rostlinstvo, padlé kmeny a další výrazná místa v okolí.

Sezóna lovu u hladiny začíná okamžitě po zahájení v polovině června a nejzajímavější jsou asi brzce ranní a hlavně večerní letní lovy. Při velkém horku to totiž ve dne většinou moc nejde, snad s výjimkou tekoucích řek s lepším prokysličením.

Na hladině se dá chytit pěkná ryba i v první polovině podzimu. Základem je ale víceméně klidná hladina bez silného větru. Podzimní ranní mlhy na mělčinách mají při lovu na poppera nepopsatelnou atmosféru!

Způsoby vedení hladinové nástrahy

Plynulé navíjení není pro popper úplně to pravé. Nejvíc využijete jeho vlastnosti při nepravidelných pohybech. Po zatažení se popper zaryje pod vodu, po čemž uděláme krátkou pauzu při níž vyplave. Dobře fungující styl jsou tři rychlá pocuknutí a pak delší dvou vteřinová pauza. S počtem cuknutí a délkou pauzy se dá ovšem velmi dobře pracovat a zkoušet co rybu zaujme a co už ne.

Velikost nástrah je ideální kolem 4 – 6 centimetrů, která je dosti univerzální jak na okouny, tlouště tak i větší dravce jako bolen a štika. Větší modely zvyšují šance hlavně na úlovek pěkné štiky, většinou ale za cenu menšího počtu záběrů.

Perspektivní vzor wobleru

Ultra light Pop

Pokud chcete nástrahu se, kterou se dá chytat UL vláčka tak asi není nic lepšího než tento model. Váha pouhé tři gramy a délka 4 centimetry jsou ideální na okouny nebo na chytání na menších říčkách. Vzhledem k velikosti je i cena relativně uměřená. Je to kvalita od Rapaly a pokud ji nepověsíte někam na strom tak vám vydrží roky. Cena se pohybuje okolo 180 Kč.

Přečtěte si také: Woblery na sumce

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.