Moje zkušenosti s Whopper Plopper a cikádou

tloušť ulovený na Whopper Plopper

Za poslední rok jsem v rybaření vyzkoušel hodně nových věcí. Baví mě přívlač a asi největší úspěchy v této disciplíně mi letos přinesl hladinový lov na cikádu a Whopper Plopper.

 Na přívlači se mi líbí, že rybář musí rybu hledat. Často podél řeky urazí i několik kilometrů. I když se zrovna nepodaří přelstít nějakého dravce na umělou napodobeninu přirozené potravy, tak odměnou je alespoň procházka krásnou přírodou kolem vody. To jsou důvody, proč je přívlač moje nejoblíbenější rybářská disciplína.               

 K lovu na hladinovou nástrahu mě přivedly časté vázky        

Jako chudý student jsem ovšem bojoval s cenou umělých nástrah. Nejlepší místa, kde můžeme dravce najít, jsou v blízkosti různých vázek. U spadlého stromu si snad každý rybář řekne, že tady by mohla čekat ta vysněná metrová štika nebo velký candát. Častěji ale přichází vázka. Většinou není jiná možnost než oblíbenou nástrahu utrhnout.

tloušť na hladinovku

Při lovu na woblery trhání vychází celkem draho. Gumové nástrahy jsou o něco výhodnější. Pokud jich ale utrhnu za vycházku víc jak 5 (což není problém zvládnout během 15 minut), tak ani s nimi nejde příliš ušetřit. Proto jsem hledal způsob, jak si užívat lov přívlačí a nemuset neustále kupovat drahé nástrahy.                                               

Brouzdal jsem po internetu a pak jsem to konečně objevil. V posledních letech jsou čím dál tím ve větší oblibě hladinové nástrahy. „To bude ono!“, pomyslel jsem si. Pro vyzkoušení „hladinovek“ mě přesvědčilo video ze zahraničí, kde jsem viděl lovit trofejní sumce na Whopper Plopper. Ten adrenalin při záběru z hladiny musí být dokonalý! Neváhal jsem a začal hledat, jaké hladinové nástrahy jsou u nás dostupné.    

Chytání na cikádu od Savage Gear

U nás, v nížině východních Čech, převažuje jelec tloušť a občas se vyskytne nějaký okoun. Rozhodl jsem se proto nejdříve zkusit cikádu od Savage Gear, která se dá snadno koupit přímo v ČR. Objednal jsem menší provedení a přírodní hnědou barvu.

Neváhal jsem a musel jsem to okamžitě vyzkoušet. Řeka u nás teče pomalu, je obklopena hustou přírodní vegetací. Hloubka dosahuje 0,5 až 1 metr. Kde se velcí tloušti zdržují vím z vycházek okolo řeky.

tloušť nepohrdl cikádou od savage
Můj nejčastější úlovek na cikádu je tloušť

Vyrazil jsem v červenci odpoledne, bylo celkem teplo, na hladinu svítilo slunce. Přišel jsem k vodě a uviděl ryby kolem 40 cm, jak se vyhřívají u hladiny. Opatrně jsem se prodral vegetací, prut jsem si naštěstí vzal kratší, právě kvůli dobrému pohybu v křoví kolem řeky.  Byl jsem si jistý, že ryby moc „ochytané“ nebudou. Řeka je tady špatně přístupná a jiní rybáři se sem kvůli tloušťům moc nehrnou.    

        

První náhozy mířily několik metrů za ryby. Záběry na sebe nenechaly dlouho čekat. Cikádu jsem vodil prostředkem řeky kolem ryb u hladiny, rychlejším navijením a bez zastavování. Po dopadu na hladinu atakovaly ryby nástrahu někdy okamžitě. Sledovat vše díky polarizačním brýlím byl skvělý zážitek. A ty rány! Během půl hodiny jsem měl asi 5 tloušťů od 20 do 45 cm.

Cikáda Savage Gear je přesná 3D napodobenina hmyzu
jelec tloušť v podběráku

Když zalezlo sluníčko, směřovaly mé náhozy ke břehům pod vegetaci, kde jsem tušil další ryby. I zde se mi povedlo několik ryb pomocí rychlého navíjení podél břehu chytit. Kromě tloušťů se cikáda zalíbila i pár menším štikám. Vystřelovaly jako šíp od břehu po nástraze, vždy ale minuly. Za odpoledne jsem nachytal alespoň 10 tloušťů.  

Během dalších vycházek na tuto malou řeku jsem zjistil, že pokud najdu hejno okounů, tak atakují tuto nástrahu také s velkou oblibou. Na mělčí říčce, je pro mě cikáda tou správnou volbou.          

 

ani okoun nepohrdne
Ani okoun cikádou nepohrdne

Whopper Plopper – hladinovka, která vrtulkou přivádí rybu k amoku             

 První zkušenost s hladinovou nástrahou byla velmi motivující. Rozhodl jsem se, že tedy ještě zkusím ten Whopper Plopper s tím, že bych na něj mohl přelstít i nějakou lepší štiku. Ze zahraničí jsem objednal několik barevných verzí a mohlo se jít na to! Whopper Plopper je hladinový wobler s gumovou vrtulku na konci, která vytváří vibrace a šplouchance na hladině. Kámoš tomu říká, že chytám na vrtulník.  

Pro lov jsem si vybral jiný úsek řeky, kde je hodně vodních trav, leknínů, překážek a hloubka většinou kolem půl metru. Podobná místa se mi osvědčila jako nejvhodnější pro lov na hladinové nástrahy (na stojaté nebo hluboké vodě jsem neměl ani jeden záběr).  

Večerní plopperování na řece

Dorazil jsem k večeru a začal chytat mezi vodními rostlinami, které končí několik centimetrů pod hladinou. Po druhém náhozu se náhle otevřela hladina a po nástraze mohutným skokem zaútočila štika 80+. Bohužel se ale netrefila. Chvíli poté jsem pár metrů vedle chytil štiku kolem 50 cm.  

štika ulovená na Whopper Plopper
Jedna ze štik, kterým se podařilo nástrahu správně trefit

Ten večer jsem chytil ještě několik tloušťů (největší kolem 50 cm) a jednoho bolena, jehož razance útoku překonala všechno ostatní. Opět jsem použil rychlé navíjení bez pauzy, které se mi velmi osvědčilo. 

úlovek na hladinový Plopper
Vypasený tloušť se ještě před chvílí cpal třešněmi pod větvemi na břehu

 

Zkoušel jsem různé barvy nástrahy ale dle mého názoru to nemá téměř žádný vliv. Většinou tahám nástrahu kolem břehu, nad vodními rostlinami nebo v jejich blízkosti a záběry na sebe nenechají dlouho čekat. 

Bohužel tato nástraha nemá jen pozitiva. I když Whopper Plopper disponuje dvěma velkými trojháčky, tak hodně ryb jsem nedokázal zaseknout. Zároveň žádná ryba nezaútočila podruhé. Pomalé tažení to příliš neřeší, protože na něj ryby prostě neberou.                           

Pro ty, kdo mají rádi mohutné záběry na hladině mohu ale tyto dvě nástrahy pro letní podvečery jenom doporučit. Během svých vycházek jsem lovil převážně tlouště a okouny na cikádu (štiky na ni útočí, ale žádná netrefila). Na Whopper Plopper jasně dominoval tloušť a štika. 

Pokud si chcete Whopper Plopper pořídit levněji z Číny, tak ho najdete na tomto odkazu

Čtěte další články: Cikáda – nástraha pro všechny druhy přívlače

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.