ČRS vysadil trofejní pstruhy do jihočeské nádrže Besednice

Potočák z Ohře
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Zajímavé vysazování se odehrálo v Jižních Čechách. Jednalo se pstruh ve velmi zajímavých velikostech.

O zarybňování trofejní rybou informoval Český Rozhlas, původní zprávu a zvukový záznam s můžete přehrát na jejich webu.

Generační pstruzi potoční byli nasazeni na Českokrumlovsku. Jedná se o jedince s váhou mezi dvěma a třemi kilogramy. Celkem bylo do nádrže Besednice přemístěno 59 pstruhů, které dosáhly dohromady hmotnosti 159 kilogramů.

Tyto ryby jsou ve zmíněné velikosti považovány za ceněné trofeje a nejsou na revíry obvykle vysazovány ve velkých počtech.

Úlovek jednoho z těchto pstruhů je pro většinu lovících vzácnou událostí a představuje životní zážitek.

Pstruzi byli převezeni z rybářství specializujícího se na chov pstruhů obecných, které mělo k dispozici větší počet generaček. Přeprava těchto ryb zahrnovala cestu přibližně 200 kilometrů.

Vysazení těchto generačních pstruhů na Českokrumlovsko představuje příležitost pro místní rybářskou komunitu. Podle informací ve zdrojové zprávě navíc toto zarybnění může také přispět k dalšímu výzkumu a poznání této ohrožené rybí populace.

Výzkumníci a odborníci získají možnost studovat chování těchto ryb a jejich potřeby v novém prostředí.

Čtěte také:

Vysazování ryb v Jižních Čechách probíhá již od konce zimy

Jihočeští rybáři zahájili proces vysazování ryb před začátkem pstruhové sezony a hodlají v něm pokračovat i nadále. Tento proces se odehrává ve třech hlavních vlnách. První vlna probíhá před samotným zahájením pstruhové sezony, druhá vlna nastává zhruba tři týdny až měsíc po zahájení, a třetí vlna je plánována na září, kdy se voda začíná mírně ochlazovat. 

Kromě pstruhů potočních budou do jihočeských vod nasazeny také další druhy ryb. Mezi nimi patří pstruh duhový, sivena americká a lipan podhorní. Tyto ryby se vysazují ovšem v menším množství. V mimopstruhových revírech se zaměřují především na dravé ryby, zejména štiky a candáty. Celkem jde o přibližně 400 metráků ryb.

V jihočeských vodách se také objeví nové populace kaprů. Největší množství z nich rybáři vysadí do nádrží Lipno, Hněvkovice a Kořensko. Celkově půjde o tři a půl tisíce metráků kaprů, což představuje hodnotu kolem 24 milionů korun. Celkové náklady na zarybnění do všech revírů se blíží částce téměř 50 milionů korun. Tuto informaci poskytl Českému rozhlasu technik Jihočeského rybářského svazu, Jan Turičík.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.