7 tipů, jak vláčet na candáta

jak vláčet na candáta
Titulní foto: redakce

Za chvíli začne sezona dravců a jedním z nejoblíbenějších dravců je candát obecný. Jde však o rybu s velmi specifickým chováním, která vyžaduje specifický přístup k jejímu lovu. Pár rad, jak vláčet na candáta vám můžu dát v krátkém článku.

Ale vůbec první rada bude mířit jinam. Snažit se cíleně lovit candáta totiž může být trochu náročné, hlavně když začínáte a hlavně když neznáte správné místo, protože to je důležité. Úplným začátečníkům bych doporučil zaměření spíše na lehčí vláčku, kde hlavním cílem bude například tloušť či okoun, podle toho co u vás revírech máte.

Gumové nástrahy mohou bý nejlepší nástrahy na štiky, které jsou i vhodným tipem jak vláčet na candáta
Větší candát dokáže vzít i rozměrnější gumovou nástrahu určenou například štice

Při takovém lovu chytíte určitě více ryb, jistě vám budou brát i menší štiky a na vhodných místech i ten candát není úplně nereálný. Jít ale hned zpočátku cestou specializace na candáta může přinést řadu zklamání neboť je to často náročné na čas než najdete dobrá místa a utrháte řadu nástrah, než něco chytíte. 

Cíleně na candáty je dobré jít když už máte přívlač trochu v paži nebo ještě lépe s někým, kdo je chytá a vezme vás sebou na loď nebo na svá místa na řece.

Candátová sestava (prut, naviják a pletenka)

Cílený lov candátů vyžaduje vyladěnou sestavu. Nejde o to mít drahé vybavení ale s teleskopem to určitě nebude ono. Ani nevhodný vláčák nebude to pravé. Vybavení pro lov candátů by mělo být komfortní pro rybáře a charakteristikami se pohybovat někde okolo střední přívlače.

Chytat je ale samozřejmě můžete na lehčí prut pokud se zabýváte univerzální přívlačí na menší dravce, jak jsem psal výše. Specializovaná sestava na céčka by měla obsahovat prut v gramáži okolo 35 gramů.

Délka je otázka. Zlatý průměr je 240 cm. Na loď kratší. Pro lov ze břehu na větších vodách můžete mít klidně i delší. Já mám například na přehradní chytání prut v délce 3 metry, což mi umožní vodit gumy i ve větší dálce a dále nahodím.

Taková sestava je už těžší a trochu z ní bolí ruce proto radím držet se té 240tky, která dokáže být snesitelná. Když vám sedí v ruce s navijákem dobře, tak můžete házet půl dne a nebolí nic.

Jestli řešíte rozpočet, tak si radši kupte pořádný prut a naviják vybírejte jako druhou věc v pořadí. Kupujte dle svých možností, recenzí je dost. Jen berte v potaz, že naviják na přívlač dostává zabrat a vhodné modely co vydrží víc než jen jednu sezonu začínají cca na 1500 – 2000 Kč. Osvědčeným základním modelem je například Daiwa Ninja (zde krátká recenze). Kdo má rád značku Shimano, tak zde je stálice model Stradic, který ale stojí podstatně více.

Vláčkařské značky jsou nejoblíbenější Shimano, Daiwa, Okuma, Ryobi. Ne každý jejich naviják je ale určen na přívlač. Velikost cívky pro candátovou přívlač je vhodná od 4000.

Pletená šňůra je rozhodně lepší než vlasec

To je velmi důležité protože při lovu candátů musíte mít kontakt. Pletená šňůra je neprůtažná a na rozdíl od vlasce na ní ucítíte vše, co se na konci děje jako například:

  • dopad nástrahy na dno
  • každý útok na nástrahu
  • dokážete zjistit tvrdost dna (důležité pro hledání candáta)

Sestava tvoří jednotný celek a jenom s pevným ale citlivým prutem a správnou šňůrou ucítíte to, co potřebujete. Věřte mi, že s nevyladěnou sestavou je vláčení úplně jiné. Ryba sice rozdíl ve výbavě nevidí, poznáte to ale vy a bude se vám chytat líp, což značí že déle vydržíte a budete vše dělat lépe. To vás přivede k rybě.

Průměr šňůry na candáta začíná asi od 0,12 mm, což na candáta v pohodě stačí. Hodně lidí ale kombinuje večerní lov candátů s lehčí  sumcovláčkou, což volá po šňůře silnější až například do 0,18 mm.

Návazec na candáty

Pletenka má problém s oděrem. Jelikož se chytá u dna, tak je téměř jisté, že se naruší o kameny. Proto se před nástrahu dává pár desítek cm fluorocarbonu o síle cca 0,35 – 0,45 mm.

Fluorocarbon je ve vodě nenápadný a hlavně odolává oděru dobře. Takže nehrozí postupné poškození šňůry ani odření během zdolávání.

Fluorocarbon ale v této síle rozhodně není návazec, který odolá štice. Při chytání na místech kde může být štika nestačí.

Proto je nezbytné zvážit také užití nějakého návazce. Platí to hlavně pro lov ze břehu a také na menších revírech, kde ta štika hrozí téměř vždy. V takovém případě se nejlépe hodí nenápadné wolframové lanko.

Kde najít místo s výskytem candátů

Ušetřete si trápení a ptejte se zkušených rybářů. Candát často nebývá rozmístěn rovnoměrně v rámci celého revíru a vláčet celý den na místě, kde není, je marná věc. Zjistěte si, zda se candát vůbec loví a na jakých místech

Rozdílné chování přes den a večer

Candát se během dne drží na úkrytu a v noci nebo večer a ráno vyjíždí na rejdy. Přes den se drží:

  • U překážek
  • V jámách
  • Hlubší místa u skal či zdí

Všechny místa samozřejmě na hlubší vodě. Překážka na mělčině spíš značí okouna nebo štiku. V letním období a na řece se také ryby najdou spíše na proudnějších místech. Candát také s oblibou vyhledává tvrdé dno.

Místa a triky jak vláčet na candáta
Skalnaté břehy jsou jedním z candátích míst.

Pomocí gumové nástrahy si můžete oťukat jaké dno před sebou máte, pád na tvrdo je s dobrým prutem cítit. Pád do bahna cítit není, v silnější vrstvě dokonce můžete cítit jak nástrahu z bahna táhnete. 

Jak vláčet na candáta během dne

Pasivní rybu lovíme u dna na gumové nástrahy případně jigstreamery. Lze je ovšem lovit s úspěchem i na hlubokopotápivý wobler, pokud s ním dostaneme na dno. Základní taktika spočívá v klesnutí nástrahy na dno a jejím zvednutím zpět. Poté následuje opět pád.

To učiníme kupříkladu tak, že nahodíme, počkáme až nástraha spadne, což je poznat povolením špičky prutu a prověšením šňůry. 

Woblery s velkou šikmou lopatkou a hlubokým ponorem jsou použitelné pro lov candáta u dna. Foto: redakce

Zvedneme nástrahu bud 2 – 3 otočeními navijákem nebo potáhnutím špičky prutu. Uděláme pauzu dokud nástraha nepadne na dno a opakujeme. Je potřeba vhodně zvolit váhu jigové hlavičky.

U wobleru většinou používáme plovoucí, kdy nástraha zůstane na hladině a navíjením se ponoří ke dnu. U dna uděláme pauzu a wobler opět chvíli stoupá. Po krátké pauze jen opět stáhnout ke dnu.

Pohyb vedení z toho vyleze skoro stejný jako u gumy, nástraha však neklesá ale naopak při pauze stoupá.

Princip spočívá jednoduše v tom dostat nástrahu k rybě na jejím stanovišti u dna. Měnit můžete průběh vedení, velikost i barvu či zátěž. Ne vždy funguje to samé samozřejmě.

Lov večer nebo brzy ráno bývá v něčem snazší

Zajímavou a nejen letní variantou, jak vláčet na candáta je vyrazit za tmy. Candát v noci vyráží na mělčiny. Někdy už večer nebo až brzo ráno. Může to být někdy i za světla, třeba když je hodně pod mrakem. V tu chvíli není na svém stanovišti a jeho lov tam bývá bez úspěchu. Dobrá zpráva je, že v období jeho aktivity máte větší šanci jej chytit. Loví se na daleko menší hloubce a často i blízko břehu. Zalovení někdy i slyšíte, na rozdíl od štiky či bolena nejde ale o výskoky, spíše o tišší rozvíření hladiny.

woblery na candáty a carp free
Candát ulovený na wobler.

Takto se s oblibou lovil candát v dobách před příchodem moderního vybavení na přívlač. Hlavně na řece tato technika mívá úspěchy, stačí jen chodit a házet například wobler. Na dobrém místě a ve správný čas to není nic složitého.

 Když trefíte hejno tak máte šanci na slušné úlovky. Jo a počítejte s tím, že vám do toho může prásknout i sumec. Na některých místech jsou úlovky menších sumců při takové přívlači skoro jistota.

Zacházení s rybou je u candáta důležité

Candát je velmi citlivá ryba. Při přívlači je většinou chycený na kraji, což je dobře když jej chcete pustit. Ryby zaháknuté hluboko je lepší brát. Candát patří mezi největší citlivky na kyslík a zdolávání hlavně v létě jim nedělá vůbec dobře. Podmínkou pro úspěšné puštění je rychlé vrácení. Žádné dlouhé focení nepřichází v úvahu.

Nechytejte malé candáty. Sportovní lov je v případě menších candátů nesmysl neboť ryby často puštění nepřežijí. Malé candáty je potřeba okamžitě vyprostit a pustit a dál se přesunout na místo o kus dál. Cílený lov malých ryb nemá cenu, není to ani zábava a vyloženě to škodí populaci. 

Ve srovnání s tím, je cílený lov candátů na rybičku s cílem získat maso daleko šetrnější jelikož si rybář chytí dvě ryb, které vezme a jde domů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.