Vysazování a další zajímavosti z ČRS: Mník v Labi, candát na Slapech a novináři zkoumající dravce na Orlíku

muškaření na mimopstruhových vodách je krásná záležitost
Ilustrační foto: redakce

Východočeský územní svaz – V minulém týdnu byla v revírech VčÚS uskutečněna významná akce vysazování odkrmených mníků jednovousých (Lota lota). Kromě toho došlo opět k vysazení pstruhů duhových. Celkem bylo vysazeno 34 000 ks mníka jednovousého a 425 kg pstruha duhového.

Tato iniciativa je součástí zarybňování na revírech ČRS a přispívá k udržení pestré obsádky. Z přírodního hlediska jde při vysazování mníka o významnou podporu místní biodiverzity a udržení ekologické rovnováhy vodních ekosystémů. Cílem vysazování těchto druhů ryb je nejenom uspokojit rybáře ale také zvýšit početnost a rozmanitost druhů v říčních tocích.

Vysazování mníka jednovousého proběhlo na několika lokalitách v regionu a jeho okolí. Specificky bylo vysazeno následující množství mníka jednovousého v jednotlivých místních organizacích na řeky jako Labe, Orlice či Bystřice: MO Hořice 2 000 ks, MO Miletín 1 500 ks, MO Vysoké Veselí 3 500 ks, MO Jaroměř 11 500 ks, MO Přelouč 2 500 ks, MO Kostelec nad Orlicí 3 500 ks, MO Dvůr Králové nad Labem 4 500 ks, MO Choceň 2 500 ks a MO Letohrad 2 500 ks.

Pstruh duhový byl vysazen v menším množství na následujících lokalitách: MO Bojanov 150 kg, MO Dvůr Králové nad Labem 75 kg a MO Vrchlabí 200 kg. Tento druh ryby je naopak spíše brán jako sportovní ryba a samozřejmě také prostředek k uspokojení kulinářských choutek rybářů.

Zdroj: https://www.crshradec.cz/2023/05/13/vysazovani-ryb-19-tyden-3/

ČRS nafotil unikátní snímky u třecích hnízd pro candáty

O instalaci výtěrových hnízd jsme již psali. Tento způsob odchovu candáta na revírech i chovných rybnících se hojně využívá napříč republikou. Jde o vytvoření vhodného prostředí na němž se candát může vytřít. Vhodných stanovišť s potřebným substrátem totiž na mnoha vodách příliš není.

Slapská přehrada je na tom v tomto ohledu ještě vcelku slušně. I zde ale můžeme výtěrová hnízda nalézt. ČRS nedávno zveřejnil zajímavé podvodní záběry, které zachycují jak candát brání své hnízdo před nájezdy hladovců toužících se nakrmit na jeho jikrách.

Zmíněné fotografie spatříte a více podrobností se dozvíte na stránkách ČRS.

S Českým rozhlasem o dravcích na Orlíku

V spolupráci ČRS s Českým rozhlasem vznik další díl reportáže zaměřený na činnost Českého rybářského svazu. Tentokrát jsme navštívili rybářský revír ÚN Orlík a diskutovali jsme o přidávání dravých druhů ryb do vody.

SNížení hladiny na orlíku
Orlík

Během jara a podzimu se provádí zarybňování revírů Českého rybářského svazu, což je období, na které se rybáři těší. Revír ÚN Orlík je známý svou populací candátů a poskytuje jim ideální prostředí pro život a přirozené rozmnožování díky svým zátokám a skalnatým výběžkům. Na Orlíku spolupracoval Český rozhlas s Lukášem Marešem, tiskovým mluvčím ČRS. Reportáž můžete poslechnout níže nebo si ji přečíst na webových stránkách Českého rozhlasu.

Na revíry Rady ČRS v poslední době vysadili rybáři kapry i štiky

Orlík patří mezi revíry v péči Rady ČRS. Dalším takovým revírem je například Trnávka. V poslední době sem ČRS vysadil například kapry ale také například štiku obecnou

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.