Soud vrací žalobu k Bečvě k došetření, problém je s důkazy

řeka
Ilustrační foto: Redakce

Vsetínský okresní soud se odmítl zabývat žalobou v kauze Bečva a vrátil ji státnímu zástupci k došetření. Žaloba je výsledkem komplikovaného vyšetřování velké otravy na Bečvě, která se odehrála koncem září 2020. Způsob a výsledky vyšetřování kritizují mnohé osobnosti a instituce.

Obviněnými jsou firma Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka.

Během otravy došlo k úniku pravděpodobně kyanidu do řeky Bečvy v oblasti Valašského Meziříčí. Následkem toho uhynuly ryby na dlouhém úseku řeky. V oblasti ústí do řeky Moravy již naštěstí nebyla koncentrace škodlivin vysoká a otrava se na další tok nepřenesla.

Přesto je po téměř dvou letech populace ryb stále obnovována pomocí zarybňování a úlovky z řeky není možné konzumovat.

Státní zástupce došetřením pověří Policii ČR. Dle dostupných informací není soud spokojen s předloženými důkazy, které vyšetřovatel nezajistil v dostatečné míře. 

Stížnosti na vyšetřování jim zamítli, teď jim dal za pravdu soud

Petr Gazdík se ve vyšetřování Bečvy dlouhodobě angažuje

K situaci se vyjádřil současný ministr školství Petr Gazdík, který se během minulého volebního období v kauze značně angažoval.

Dle něj by měla policie a státní zastupitelství vyvodit personální důsledky. 

Na sociální síti Twitter napsal, že jde o vrcholnou ostudu státních orgánů, které nijak nereagovaly na stížnosti ohledně průběhu vyšetřování.

Předmětem stížností se staly chyby jako například chybně odebrané vzorky z řeky či špatná koordinace činnosti na místě havárie. Všechny stížnosti ale státní zastupitelství zamítlo.

Výsledkem vyšetřování se stalo obvinění ředitele firmy Energoaqua, kterému hrozí pět let za mřížemi a také obvinění firmy samotné, což může vyústit v pokutu nebo dokonce zákaz činnosti.

Odborníci na základě experimentů došli k jinému závěru než oficiální vyšetřování

Obvinění se pokusili řízení zastavit na základě expertízy, jež prokazuje, že není možné prokázat jaká látka řeku otrávila a jaký je její původ.

Podle expertíz je navíc naprosto vyloučené aby škodlivé látky unikly z areálu této firmy. Což je verze na jejíž stranu se kloní také někteří rybáři. 

Připomínáme též, že vyšetřování bylo předmětem stížností na určitou podjatost neboť jeden z průmyslových areálu v inkriminované oblasti je v majetku tehdejšího předsedy vlády.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.