Bude více candátů? ČRS stále více využívá výtěrová hnízda

Jak vyzrát na candáta a výtěrová hnízda.
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Nedostatek násady dravých ryb na českém trhu je palčivý problém. Rybářské organizace proto stále častěji využívají tzv. výtěrová hnízda pro odchov candáta.

Dravá ryba je vždy méně početná než ostatní druhy. Potravinová pyramida v přírodě prostě platí. Na druhou stranu však na českých a moravských vodách se tento poměr nejspíš vyšvihnul do extrému.

Naše rybářství je historicky zaměřeno na chov kapra a odráží se to i na sportovních revírech. Dostaly se nám do ruky například výsledky oficiálních výzkumu, kde například na pražské Vltavě činí dravci pouhá 3 procenta celkové rybí obsádky.

Z těchto tří procent je pak ještě větší část okoun. Velcí predátoři jsou velmi málo početní. V posledních letech nicméně roste poptávka ze strany rybářů po dravých rybách. Ne každý chce chytat hlavně velké kapry. Rozvoj přívlače v poslední dekádě nemá obdoby. Máme neuvěřitelný výběr nástrah a vybavení, chybí nám trochu ryby. 

O náladách mezi rybáři samozřejmě ví také funkcionáři našich organizací a svazů. Problém však spočívá v tom, že není dostatek násady. Dokonce ani když ji svaz hodlá zakoupit u komerčních rybářů. Peníze by byly, ryby ale ne. 

Někteří svazoví funkcionáři si dokonce postesknou, že pro nákup násady dravé ryby jsou nejprve nuceni odebrat určitý objem kapra, jinak prodejci odmítají spolupracovat.

Výtěrová hnízda pomáhají s chovem candáta

Jednou ze základních funkcí rybářských svazů je vlastní odchov nástrah. Nehledě na lamentování, že jsme zaspali dobu a rybáři již nemají o chov zájem, mnohé organizace se naopak do odchovu dravců opírají seč jim síly stačí.

Příkladem může být výtěr candátů pomocí výtěrových hnízd, který různé organizace ČRS praktikují na chovných ale i běžných nádržích. Candát obecný se na hnízdech rozmnožuje naprosto přirozeně. Princip výtěrových hnízd spočívá jen v umělém vytvoření ideálních podmínek, kterých se v reálu ne vždy rybám dostává.

Velká část revírů totiž nedisponuje vhodnou lokalitou, kde by se mohl candát vytřít. Případně je takových míst málo. Uměle vytvořená výtěrová hnízda tak vlastně umožňují přirozený výtěr ryb. Nejde totiž o odchov na sádkách. Lidově řečeno, se do vody umístí vhodný substrát (napodobující například kořínky rostlin atd.), který candát vyhledává. O vše ostatní se již ryba postará sama a ryby vyrůstají naprosto přirozeně přímo v revíru.

Video: Candáti hlídající hnízda:

Z ekonomického hlediska to navíc šetří celou řadu výdajů včetně péče a přepravy násady z místa na místě. Je to geniálně jednoduché a takové věci většinou fungují nejlépe.

Výtěr candáta na hnízdech realizuje intenzivně například ČRS na severu Moravy. Letos přichází zprávy o hnízdech v okolí Ostravy. Z minulých let víme, že hnízda fungovala například i na Slezské Hartě a dalších revírech. Hnízda se využívají také v ostatních regionech.

Fotografie vlastnoručně vyrobených hnízd pro výtěr candátů můžete spatřit například na webu nymburských rybářů:

https://www.crsmonymburk.cz/l/pomahame-candatum-v-reprodukci-na-nasich-chovnych-rybnicich/

Candát jikry hlídá před nepřáteli

Candát se vytírá při teplotě vody kolem 10 stupňů Celsia. V závislosti na revíru se tak děje zhruba kolem konce dubna a na hnízdech jikry zůstávají minimálně několik týdnů. To opět závisí na teplotě vody.

Po celou dobu u hnízda drží hlídku candát, který jednak kořist brání před predátory a zároveň se stará například o to aby se jikry nezanesly sedimentem, který by jim omezil přístup kyslíku.

Na sportovních revírech bývají hnízda označená bójkou. Nenahazujte jejich směrem ani se k hnízdům svými montážemi nepřibližujte. Vytažení hnízda znamená úhyn jiker. Hlídající candát je navíc extrémně agresivní a může zaútočit i na stahovanou kaprovou montáž, která se k hnízdu blíží. I když candáta pustíte, s jikrami je amen. Na hnízdo se vystresovaná ryba těžko vrátí a o jikry se postará okoun nebo i nedravé ryby, které kaviár zdarma nenechají bez povšimnutí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.