Automat bude sledovat čistotu vody na Bečvě, otravu nahlásí hned

Monitoring kvality vody
Ilustrační foto: autor

Na Bečvě funguje nová automatická stanice, která hlídá kvalitu vody v řece a dokáže odebrat okamžitý vzorek v případě havárie.

Jak informoval server Ekolist.cz, nové zařízení má fungovat nonstop a dokáže neprodleně ohlásit jakékoliv znečištění toku.

Automatická stanice je umístěná v obci Lhotka nad Bečvou, která leží po proudu od Valašského Meziříčí v okrese Vsetín.

Právě zde se odehrála tragická otrava v září roku 2020. Dohled nad stanicí provádí ostravská pobočka Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Roční provoz automatické stanice je pilotním projektem, který se může rozšířit na další řeky 

Automat využívá perloočky pro monitoring biologické jakosti vody. Tyto mikroorganismy reagují na změny v kvalitě vody a v případě jejího zhoršení automat dokáže okamžitě zajistit vzorek.

To nedokázali inspektoři, kteří vzorky odebrali buď pozdě nebo jen na málo místech.

Projekt je ovšem pouze pilotní a má trvat jeden rok. Na základě zkušeností se ale může stát základem pro rozvoj budoucí sítě monitoringu kvality vod.

Otrava na Bečvě se odehrála v druhé polovině září 2020. Od Valmezu až po Přerov byla zničena téměř veškerá rybí obsádka. Vyšetřování havárie ale od samotného začátku provázejí skandály a nejasnosti.

Záběry den po vzniku otravy na Bečvě:

Státní zástupce v případu obvinil firmu Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami mu hrozí až pětileté vězení. Společnosti pak hrozí zákaz činnosti a vysoký peněžitý trest. 

Žalobce ale narazil už na samém začátku, kdy mu soud vrátil případ k došetření s tím, že nejsou dostatečně provedené důkazy.

Státní zástupce se proti tomu ohradil a tak se ještě před samotným soudem o hlavním případu bude čekat na rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, respektive jeho olomoucké pobočky, která stížnost řeší.

Rybaří vybrali miliony a zarybňují Bečvu reofilními druhy ryb

Český rybářský svaz obdržel formou dobročinné sbírky 1,7 milionu korun, díky nimž se Bečva již více než rok intenzivně zarybňuje.

Mnohé místní organizace v okolí dokonce zvýšili kapacity výtěru reofilních druhů. Dá se tedy říct, že se život do Bečvy vrací poměrně rychle. 

Vzhledem k nejasnostem ohledně toxické zátěže v řece a kvalitě rybího masa ale stále platí zákaz přisvojení ulovených ryb na příslušných revírech Bečvy, které otrava před dvěma lety zasáhla.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.