Lov sumce je neuvěřitelně populární. Asi proto, že je to naše největší ryba. Rekordní sumci mívají přes dva a půl metru, váží kolem metráku a je jich hodně. Sumec prospívá na téměř každém revíru a díky modernímu vybavení je lov sumce snazší než kdysi. Jaké jsou ale nejlepší nástrahy na sumce?
Živočišné nástrahy na sumce
Klasická metoda lovu se zakládá na použití přirozených nástrah. Sumec je totiž dravec. Požírá nejen ostatní ryby ale pochutná si i na kachně a pozor by si měli dávat i majitelé menších psů, kteří se rádi koupou.
Sumec sice nemá velké zuby, nýbrž tzv. kartáče, kterými však dokáže kořist pevně uchvátit. V období jarního hájení je díky tření velmi agresivní a může dokonce napadnout člověka, což se občas děje. Končí to naštěstí jen lehkými škrábanci na noze. Obětí jsou většinou první jarní plavci, kteří kolem května neúmyslně rozzuří sumce hlídajícího své hnízdo.
Stará legenda tvrdí, že nejvíce útoků sumce na člověka se odehrává na Slapech nebo Orlíku. Obětí tradičně bývá náhodná učitelka z Prahy.
Sezona sumcařiny začíná 16.6. a trvá teoreticky až do konce roku, prakticky sumík bere nejlépe v létě. Dál už je to hlavně o počasí a teplotě vody.
Sumec a rousnice
Nejznámější nástrahou jsou docela obyčejné rousnice. Žížaly to jsou velké, potřebujete jich ale raději víc. Nejčastěji se nastražují jako chomáč. Něco více si můžete přečíst v tomto našem článku:
Sumec a játra – snadný lov, pokud znáte fígl, jak je udržet na háčku
Játra jsou méně známou nástrahou, která byla dříve populární hlavně v krajích jižní Moravy a Dunaje na Slovensku nebo v Maďarsku. Játra ale není úplně snadné nastražit protože padají z háčku. Ve vodě totiž nabývají velmi měkké konzistence. Trik, jak to vyřešit naleznete v dalším článku ZDE
Nástražní ryby na sumce
*Sumcové bojky mohou být i nafukovací jako tahle vychytávka
Pro lov sumce platí hlavně jedno: nástražní ryba musí být dostatečně velká. Nástražka kolem 35 cm je normál. Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý. (Obecných je také zoufale málo).
Boilies a pelety na sumce
Jedna z věcí, která opravdu funguje, ale jen někdy a spíš ne. Speciální boilies a pelety pro sumce se opravdu dají koupit nebo vyrobit. Příkladem jsou obří koule Lukáše Krásy zvané Nutrigo Predator. Na menší velikost může zabrat i kapr ale sami poznáte, že to je nástraha opravdu určená pro velké ryby. Na soukromém revíru s nimi můžete mít občasný úspěch nejen u sumců ale i jeseterů, kteří se v na soukromých vodách vyskytují hojně také.
Nejlepší vláčecí nástrahy na sumce nemusí být velké
Možná vás překvapí, že sumcovláčka není o obřích nástrahách. Vercajk na sumce už je sám o sobě dost těžký, házet obří nástrahy by už bylo koledování o hexenšus. V praxi vám budou stačit štikové vláčecí nástrahy i dokonce menší. Za rozumné minimum lze považovat nástrahy kolem deseti centimetrů. Důležité jsou také pevné háčky.
Jaké woblery na sumíka?
Woblery můžete vybírat podle vašeho vkusu. Sumec není úplně vysazený na barvu. Jeho lov je spíš o tom, dostat nástrahu před sumčí vousy aby po ní chňapl. Za dne poslouží woblery s velkou lopatkou, které vymetou všechny jámy, kde se může sumec ukrývat.
Naopak noční lov se odehrává v mělké vodě. Stačí vybrat některý z mělčeji chodících modelů. Chytit sumce v noci na mělčině není nic výjimečného.
Gumové nástrahy na sumce
Platí zhruba to stejné jako u woblerů. Můžete vybírat ze štičích velikostí i lehce menších. Pak už je na vás jestli použijete kopyto, twister nebo teď populární nymfy či banja. S gumovou nástrahou můžete snadno měnit hloubku pomocí různých vah jigových hlaviček. Není tak problém na řece prochytat jámy i lovit v mělké vodě.
Dávejte si ovšem pozor na kvalitu háčků a při použití lehké zátěže bacha na čeburašky, někteří výrobci můžou mít u těch malých velmi tenký drátek. Hlavičky bude pevnostně jistější.
Což takhle dát si plandavku?
S plandavkou teď všichni běhají kolem pstruhovek. Je to ale klasická nástraha na lov velkých dravců a tedy i sumce. S plandou se ale musí umět trochu chytat a taky si vybírat vhodné typy abyste sumcům přes den nejezdili dva metry nad hlavou.
Výhoda plandavky spočívá v jednoduchosti. Dají se vyrobit i doma. Pokud jsou z poctivého kovu tak hodně vydrží a dá se s nimi daleko házet a chytat v různých proudech i hloubkách.
Různé chobotnice a další příšernosti na vertikální lov s vábničkou
Pro vábení z lodi můžete použít nejen klasické nástrahy ale taky různé moderní záležitosti. Račte se pokochat:
Buďte první kdo přidá komentář