Plandavky na sumce: sumcovláčka po staru

Jak vést plandavky na sumce?

Plandavka a sumec velký?? No, není to úplně typická sumčí nástraha ale o to zajímavější je chytání s ní. Plandavky na sumce jde s úspěchem používat zejména při noční přívlači.

Sumec velký je, jak známo, velká a dravá ryba. Je tedy logické, že jej můžeme chytit prakticky na libovolnou vláčecí nástrahu. Pořád nemůžu zapomenout na reportáž, kde sumce cíleně loví na mouchu. Bohužel už nevím, na jakém webu to bylo a nemůžu to najít.

Většina sumcovláčkařů sumýše nahání buď woblerem nebo nějakou gumou ve větší velikosti. Plandavky na sumce jsou možná trochu opomíjené ale fungující nástrahy.

Jakákoliv vláčecí nástraha může být úspěšná, stačí jen vědět, jak a kdy ji použít. U sumce je specifický přístup k přívlači opravdu nutný. Vycházíme-li z předpokladu, že sumec není během dne příliš aktivní, vychází nám že v tuto dobu není lov sumce na plandavku příliš smysluplný. Pro lov na jámách se daleko více hodí například gumové nástrahy než tvrdé třpytky, které se svým charakterem hodí spíše pro chytání aktivnějších ryb.

Plandavky na sumce fungují nejlépe v noci

Jak vést plandavky na sumce?
Dvojdílné plandavky jsou dobrá volba (výroba: ForBigFish.cz)

Že je nejlepší chodit na sumce v noci není žádná novinka. Málokdo už se ale zmíní o tom, že sumci mají mnoha revírech svůj jízdní řád neboli hodiny, kdy projevují zvýšenou aktivitu. Pokud revír znáte a víte, kdy sumci začínají lovit, máte velkou výhodu. Tyto intervaly nebývají většinou příliš dlouhé a je snadné je zmeškat.

Často bývá velká aktivita sumce znát hned od zahájení a trvá až do začátku podzimu, v závislosti na aktuálních výkyvech počasí.

Dobré výsledky má lov před bouřkami ale také před příchodem různých front a za klidných teplých nocí, kdy se na hladině nehne ani vlnka.

Kde sumce hledat?

V zásadě máme několik možností, kam se večer na sumce s plandavkou vydat. V létě to je často o mělkých místech. Na některých revírech vyjede sumec opravdu na nečekaně mělké partie, kde není hloubka ani do pasu. Většinou jsou dobrá místa s hojným výskytem například ouklejí. Ty můžete snadno pozorovat během dne z vyvýšených břehů či mostů. Případně hledejte fleky, kde ve dne intenzivně loví bolen. Drobné ryby se v noci na těchto lokalitách rozptýlí více než za dne a jsou častou obětí hlavně menších exemplářů sumce. 

Kromě mělčin stále platí, že sumce chytíme blízko mostů, poblíž podvodních zlomů, podemletých břehů na řece a také u různých točáků a přechodů mezi proudem a tišinou.

Jaké zvolit plandavky na sumce

Plandavky můžete použít různých typů. Sumce většinou nemusíte přelstívat žádným rafinovaným přístupem k lovu. Stačí nějaká plandavka s přiměřeně agresivním chodem. Méně je zde více, protože vousáč nemiluje příliš zuřivé způsoby vedení. Ideální varianta jsou plandavky, které se při pohybu ladně vlní, a klesají ke dnu jako padající lístek na podzim. Rychlost vedení by také neměla být příliš velká.

Takto se nám podaří napodobit nemocnou rybku v posledním tažení. Plandavky na sumce běžně začínají na cca 10 centimetrech. Je možné ale najít i sumcové speciály, což jsou většinou vícedílné plandavky s délkou okolo dvaceti centimetrů a váhou okolo padesáti gramů.

Balzer Plandavka Adrenalin Cat Double Spoon Blinker Gold

*Plandavka Balzer Double Cat je jednou z mála komerčně vyráběných pland přímo na sumce. Posuďte sami její parametry

Jak vést plandavku na sumce

Pro lov sumce se často uplatňuje nejjednodušší způsob přívlače, kterým je rovnoměrné navíjení. Daleko větší význam než technika vedení nástrahy, zde má právě volba místa a taky vytrvalost protože lov sumců na přívlač je často o spoustě hodů s těžším náčiním.

Obyčejně funguje taktika nahození plandavky kus za oblast, kde očekáváte výskyt ryby. Počkám až nástraha propadne asi do poloviny hloubky a pak začínám pomalu navíjet. Větší plandavky obyčejně dost plachtí a tak i při pomalém tažení mají tendenci vyjíždět k hladině, obzvlášť v proudu na řece. Po chvíli tak udělám krátkou pauzu několik vteřin, aby se nástraha propadla níže. Záběr může někdy přijít i během pauzy a tak poctivě udržujeme kontakt s nástrahou.

Tip: Někteří rybáři doporučují plandavku nahazovat tak, že při dopadu udělá zvuk podobný vábničce. 

ČTĚTE TAKÉ:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.