Zakažte v ČR lov na živou rybku, žádají ministra ochránci zvířat a vědci 

plotice feeder

Skupina vědců a ochránců zvřat v posledních dnech zaslala dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému. V něm požaduje zakázat lov dravců na živou rybu.

Argumenty autorů dopisu jsou poměrně podrobně popsány v tiskové zprávě organizace OBRAZ a ve zprávě na webu Ekolist.

Zjednodušeně řečeno jde o to, že ryby cítí bolest a tak je lov na živou rybu nehumánní a pro sportovní rybolov jde o relativně zbytečnou věc, která způsobuje nastražením rybám utrpení. Za situace, kdy je na trhu k dispozici velké množství umělých nástrah, navrhují tuto metodu lovu zakázat ve prospěch jiných rybolovných technik, které použití živé nástrahy nevyžadují.

Dle návrhu vědců by se tak lov dravých ryb odehrával nejspíše jen na přívlač či případně mrtvou nástrahu.

„Zacházet se zvířaty, která cítí bolest, takovým způsobem, že jsou napichována na háčky, je ve 21. století barbarské. Zvlášť když to vůbec není nezbytné. Lov na živou nástražní rybu se totiž používá zejména při sportovním rybolovu, tedy rybolovu sloužícímu k zábavě a dnes už existují vhodné alternativy, které je možné použít místo živé nástrahy,“ říká tiskový mluvčí Obránců zvířat Pavel Buršík ve zprávě na webu obrancizvirat.cz.

„Považuji za nešťastné, když se taková záležitost musí ještě vůbec v 21. století řešit. A když už k tomu musí dojít, tak je skutečně tragické, že ministerstvo zemědělství používá argumenty, které věda řešila a vyřešila v 19. století. Současné vědecké poznání jasně říká, že obratlovci nejen cítí, ale i do různé míry myslí,“ komentuje tuto záležitost evoluční biolog Karel Janko z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky na stejném webovém portále.

Ministerstvo právě řeší nová pravidla pro rybáře 

Na ministerstvu se dolaďuje nová vyhláška upravující pravidla rybolovu. Ta má změnit mnohé.

Vzniká v poměrně úzké spolupráci rybářských svazů a státní správy. V aktualitách z ČRS dokonce ještě začátkem roku zněl optimistický odhad, že nová vyhláška začne platit již v průběhu roku.

Rybáři si například libovali, že změna umožní například prodloužit lov na přívlač na pstruhových vodách až do konce sezóny. Zdá se však, že některá pravidla rybářům nemusí být úplně po chuti.

Projednávání vyhlášky se například zaseklo kvůli sporu ČRS o vysazování nepůvodních druhů ryb. Rybářský svaz hojně vysazuje například pstruha duhového nebo amura bílého, kteří nejsou původním druhem.

Ministerstvo životního prostředí naopak vyjádřilo přání mít ve vyhlášce nastavený způsob, jakým toto vysazování v případě nutnosti omezit. To vyvolalo ostrý nesouhlas ve vedení ČRS, které se k věci vyjádřilo na svém webu. Další vývoj v projednávání vyhlášky nám není znám.

Případné omezení lovu na živou rybu by jistě znamenalo omezení pro mnohé rybáře zvyklé tuto metodu využívat. Protesty lze očekávat například i od sumcařů.

Otázkou je, zda pro stav některých dravců na našich vodách by toto nebylo naopak přínosem. Počty velkých predátorů nejsou na našich revírech zdaleka ideální a konec lovu na živou rybu by nepochybně znamenal jejich nižší odlov. A to zejména z toho důvodu, že část rybářů na umělé nástrahy neloví vůbec z důvodu vyšší finanční i fyzické náročnosti této metody oproti sedavému a levnějšímu chytání na živou rybu.

V zahraničí se úspěšně loví na mrtvé ryby

Je však nutné zmínit, že případný zákaz živé nástrahy by mohl lovící vést k využití mrtvé ryby nebo jejich částí. 

Tato metoda se u nás využívá také ačkoliv řada rybářů raději volí rybu živou. V některých evropských zemích je přitom lov na kus mrtvé ryby nesmírně populární a rybáři při něm dosahují značných úspěchů.

Kolik rybářů loví na živou rybku a kolik raději chytá na přívlač s umělou nástrahou přitom žádná statistika neeviduje. Oba tábory nejspíše budou početné a možná se prolínají. Jak jste na tom vy?

Váš názor uvítáme v diskuzi pod článkem.

40 Comments

 1. Já se přiznám, že osobně lovim spíše na přívlač ale chápu, že například pro starší rybáře to už příliš není

  • Tak jestli zakážou chytat na živou rybyčku tak bych řekl že spousta rybářu už jsi povolenku nekoupí🙈protože zachvilku budeš chytat sítí aby jsi netrápil ryby háčkama🙈🤣

 2. Banda idiotů co nemá nic na práci vymýšlí hovadiny.Všechny tyhle nemakačenka bych nahnal k lopatě.Zvlášť rádoby ochránce.Odjak živa se na živou rybku lovilo a nikdo meměl problém Blbečk si vymyslel nějakou studií a teď bude proudit rybáře.Ať se debil jede podívat do zahraničí jak se loví ryby.Prosťe Češi vypatlaný národ.Každý vocmrnda tady bude určovat pravidla a nařizovat nesmysly.Prosťe debilistán.Tyto magary je třeba izolovat jinak si zachvíli nedáme ani buřta.

 3. Jsem zvedavej, kdy se začne s lítostí lidí, kteří makaji od nevidím po nevidím. Až se zlepší životní úroveň obyvatelstva, aby se dalo říct, že skutečně žijeme v moderním světě, přestanu i já chytat na živou rybku…

  • Tak ty důvody by mě vážně zajímaly… Nevím co vše víte o rybaření, ale mnoho to nebude. Jsem vášnivý sumcař a pokud se zakáže lov na živou rybu, tak budu sumce chytat na woblera pod kačenou, ne? Lov sumců je pro mne spojen s pohledovým lovem a následným adrenalinem. Pokud by se zakázaly živé nástrahy a já musel vláčet, tak by to zas tak pohodový lov nebyl. Ano, sumci se dají chytat i na rousnice, ale víte kolik rousnice stojí? Samozřejmě se rousnice dají chytat na zahradě, ale komu se chce běhat v noci po zahradě, když si může nástražní rybu chytit přímo u vody. Zajímá mě, kdy se začnou řešit reálné problémy, jako jsou třeba velkochovy? Ve velkochovu trpí spousta zvířat, ale stále jsou povolené. Když už někdo chce řešit problémy, tak ať reálné.

   • Naprosto s tebou souhlasím,taky jsem sumčař a nedokážu si představit mít něco gumoveho nebo umělého pod kačenou.Sumcu za rok na živou rybku mám přibližně okolo 20ks vše to pouštím zpět ale na woblera jich je čistá 0

 4. No takové blbce a idioty jsme zvědaví.Nase vlast je plná takových pitomcu.To nemají co dělat že se naváží do stovky let staré rybolovné techniky.Pane faráři je to hnus.At to nikoho ani nenapadne to rušit.At se seberou a vypadnou z republiky!!!

 5. Ačkoliv je třeba lov ryb na živou rybku úspěšnej a „léty prověřenej“, jsou i jiný metody, jak ryby chytat… chytam přívlačí, občas na mrtvou rybku, která je mrtvá během chvilky – nemam potřebu nechat rybu trápit x hodin prošpikovanou háčkama jenom proto, abych chytila „větší rybu“. Ať si na živou chytá kdo chce, nikomu to neberu, zákaz by asi popudil spoustu rybářů, ale jak řikam, za mě jsou i jiný metody… Petrův zdar!

 6. Všechny rádoby ochránce bych nakopl do prdele a vyházel z úřadů, ať se starají o to o co mají a řeší skutečné problémy

 7. Svet je přecitlively.Myslim ze nekterym vedcum a ohranařum zakyrnuji k.k.ty a vyviji se jim pica.Uz nevedi co si maji vymyslet.Nasi dedove chytali na živou navnadu a nikoho to nesralo.Po žive navnade přijde zakaz pichani do žižal.Co za h.vna ty hovada ze sebe serou nema obdobi.

 8. Je to diskuse o tom že rybářů je více tak udělejme referendum a hlavně zavřou se pochyby o tom jak se mají chytat ryby.

 9. Nátražni ryba je špatně, ma bolest, a ty ryby, které jsou decimovány kormorány, vydry, volavky, ty bolest necítí? Ať se páni nahoře zamyslí. Tyto lovené a poraněné ryby umírají casto několik dní!! Bez bolesti?

 10. Pánové z ochrany přírody vždy vymyslí co stojí za nic a asi mezi nimi není žádný rybář,tak tomu vůbec nerozumí.Doufam že se to vůbec nezchvalí.Standa

 11. Já chytám už delší dobu na mrtvou, nezamota se a tak, a po červnu na rybky mám hodně kaprů, jako by si dravci vyměnili role, štika na kukuřici a kapři maso.

 12. Zakázat veškeré lovy. Dál vypouštět vlky, rysy, chránit volavky , norky , bobry, vydry , krkavce, lišky , jezevce,orla začít vypouštět v ČR medvědy a celou republiku nechat sežrat kůrovcem. A až nebude stát mít nic pak opravdu budeme úplně všechno dovážet. Ty předci to byly ale potomci

 13. Co vše ještě bude zakázáno v nějakém státě někdo něco navrhne a další se toho chytí pryč z ty unije nestará se o politiku ale občas se dozvídám že to se nesmí tato věc se bude jmenovat jinak atd ať skusej zakázat nařídit býčí zápasí coridu tak ti spaniele ti by jim dali to si nedovolí bojej se nenechá si do toho kecat jen ti naši aby se ukázali tak už se předvádějí a tak je to i u jinejch věci nám narizujou co smíme a co ne Brusel a přitom sami to nedodržují vím ocem mluvím byl jsem 25ket řidič z povolání projel celou EU kdejaké města městyse vsi státy takže poznal jak to je jinde no Budem chytat na gumové háčky rybáři 60let ale těch nesmyslů co už uzakonili to je na Bohnice a vymejslej další Petrův zdar

 14. Hlavně aby taky zakázaly myslivcům používat při norování živou lišku.To nezakážou páč je to ve vládě samej nimrod.A příští rok přijdou ty blbové zelený s bezolovnatým olovem pro rybáře né….

 15. Lov na živou rybku je zakázán už leckde a naprosto s ním souhlasím. Zakázal bych rybku i mrtvou, protože na ní chytá taky každý debil, který zprasí více podměrečných ryb, než odnese mírových. Nejprve nadělte velké části rybařů inteligenci, a pak můžete řešit pravidla.

 16. Furt nevím jak to je můžu chytat na mrtvou rybku když nemá 15cm třeba lov candátu.
  chytám sumce už hodně let let a živa rybka se nedá nahradit.
  Chytám ale ale jen na jednohaček.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.