Woblery na okouny: pár ty(i)pů speciálně na ně

Okoun přívlač na popper

S lovem okounů se asociují hlavně dva druhy nástrah, rotační třpytky a gumy. Woblery na okouny jsou ale také dobrou možností, jak chytat pruhované ďábly. Hlavně když víte, kdy a jak je používat.

Informací o chytání okounů najdete na českém rybářském internetu a YouTube poměrně dost. Okoun říční je stále ještě považován za nejhojnější dravou rybu. V nějaké studii z Karlovy univerzity jsem se dokonce dočetl, že okoun tvoří drtivou většinu populace dravých ryb například na pražské Vltavě. Ze všech ryb tady tvoří dravci pouhá tři procenta rybí obsádky, z těchto tří procent pak většina připadá právě na okouna a jen zlomek jsou ostatní predátoři.

Ulovit malého okouna tak většinou není příliš těžké. Přelstít větší kusy už ale chce buď štěstí nebo dobré znalosti okouního chování na vašem revíru.

Od kolika cm už je okoun velký a kde v Čechách jej hledat?

Docela dobrá otázka. Osobně za pěkného okouna považuji jedince nad třicet centimetrů. Dost to však záleží na místních podmínkách. Na malých revírech typu říček, potoků nebo zarostlých odstavených ramen okoun mnohdy nedorůstá velkých rozměrů a kus nad dvacet centimetrů lze považovat za solidní úlovek. Na většině toků, ba i rybníků nějaké exempláře nad třicet centimetrů najdete. Tutovka jsou v tomto přehrady, které mají populace velkých okounů v hojném počtu. Na nich se okoun v rozměrech 35+ dá lovit s velmi pravidelnými úspěchy. Dříve byly legendární podzimní výpravy na Orlík. Najdete je ale na všech podobných přehradách údolního typu. Stejně tak jsou pěkné úlovky na Lipně, Hracholuskách či Nechranicích. Na Moravě to jsou třeba Dalešice, Vranov, Harta a určitě i hodně dalších přehrad, které jsem neměl příliš čest poznat.

Trofejní okoun v trávě. Woblery na okouny docela fungují.
Velký okoun je zdatný soupeř

Woblery na okouny – jaké typy fungují?

Ačkoliv wobler pro někoho možná není úplně typickou okouní nástrahou, tak se dá vypozorovat, že někdy jej berou velmi dobře. Mezi úspěšné woblery patří například podlouhlé nástrahy typu minnow v délce do 70 milimetrů. Z konkrétních typů můžeme jmenovat například Salmo Executor ale v zásadě jde použít cokoliv podobných rozměrů a tvarů. Většinou může sehrát větší roli spíš zbarvení než samotný typ. Použít můžeme taky woblery z Aliexpress a podobných zásilkových obchodů.

Salmo Wobler Executor Shallow Runner 5cm

Nezřídka také využívám woblery, které mi fungují na pstruhy nebo na tlouště jako je legendární Hornet a podobné, které mají spíše baculatější tvary. Další možnost jsou pak hladinové nástrahy. Tyto woblery na okouny používá mnoho rybářů s velkými úspěchy. Já občas taky, hlavně když vyjedu na ryby se známým, který má okouny z hladiny jako svoji specialitu. Když se to umí, tak může být hladinovka velmi účinná.

Woblery na okouny ale nefungují podle žádného mustru, tak mě příliš nehejtujte, že máte úspěchy s něčím úplně jiným. Každý má svoje oblíbené typy a jak se říká, nejdůležitější je nástraze věřit.

Tip: Možná by vás mohl zajímat i náš článek o laciných woblerech z Číny

Okoun je ryba zvědavá a drzá

Každý určitě máme zkušenost, že okoun si dost dovoluje. Hlavně při tahání wobleru poblíž břehu. Stačí si třeba jen zkoušet chod wobleru a najednou se vyřítí okouní komando. U břehu to jsou většinou jen malé kusy. Někdy jsou stejně velcí jako wobler a dělají mu jako čestnou stráž jako když jede Zeman. Obzvlášť drzí jedinci se dokonce pokouší wobler pozřít, což se jim většinou kvůli velikosti nástrahy nepovede. Útočí takto i na woblery přes 15 centimetrů délky, jež jsou určeny pro štiku a jiné větší dravce.

Letos po zahájení jsme vyjeli na jeden revír, kde docela obstojně chytáme štiky na mělčinách do metru a půl. Ten den jsme ve dvou udělali asi pět záběrů hned první hodinu lovu. Velikost štik ale nebyla opravdu nic moc, největší mohla mít tak 55. Jelikož to ale pěkně bralo a mělčina vypadala po ránu plná života, tak jsme zkusili nasadit trochu větší woblery ať se ryby trochu vyfiltrují. Místo toho nám ale na 15 cm nástrahy začal útočit okoun. Asi se zrovna probudili do jejich klasického času snídaně a začali na mělčinách masakrovat všechno, co se pohne.

Velký wobler jim vůbec nevadil. Naopak jsme několikrát vytáhli double, na každém trojháku jednoho okouna. V průměru se ale velikost okouna pohybovala celkem vysoko, přece jen si na takovou nástrahu úplná drobotina netroufá.

Woblery na okouny set
Lov okouů je nejefektivnější s woblery do 7 cm. Tyto kousky přišli docela za levno z Aliexpressu (pro zájemce odkaz – prodejce se jmenuje Bearking)

Čas, kdy okouni aktivně loví na mělčině je nejlepší příležitost pro lov okouna na tvrdou nástrahu. Woblery na okouny fungují v tuto chvíli asi nejlépe. Většinou ani nemusíte selektovat ryby pomocí velikosti nástrahy. I na 5 cm nástrahy máme dost záběrů od větších kusů.

Neházejte to do centra dění

Základní trik lovů okounů na wobler při jejich nejvyšší aktivitě spočívá v jedné drobnosti. Nesmíte nahazovat do té největší vřavy. Tedy pokud chcete chytat větší kusy. Zkušený okoun většinou loví o něco dále než zběsilá mládež. Takhle to funguje prakticky vždy a všude. Nepamatuji se, že by se nám touto taktikou nepodařilo nějaké třicátníky odlovit. Jakmile začne okouní vřava, je jistota, že to půjde. Vrchol aktivity ale nesmíte zmeškat, většinou nastává ráno a trvá maximálně kolem hodiny.

Zjistili jsme, že poučka o chování velkých okounů platí nejen co se týče vzdálenosti ale i hloubky. Pokud okouni loví u hladiny na větší hloubce, tak můžete buď poměrně efektivně lovit na výše zmíněné hladinovky, což vám přinese dost zaběrů. Ty větší ryby ale můžou být jinde.

Kamarád to jednou v téhle situaci udělal úplně opačně, na hluboko potápivý wobler. Už nevím jestli ho okouni přestali bavit a chtěl třeba zkusit, jestli se nenajde nějaká štika. Prostě mezi ně hodil wobler s velkou lopatkou, který se zaryl do vody pod velkým úhlem a určitě šel alepson dva metry pod hladinou.. Výsledek nebyl štika ale čtveřice pěkných okyšů během asi půl hodiny. Největší měl tenkrát centimetr do čtyřicítky. Všichni stáli přímo pod hejny lovících okounů menší velikosti.

Woblery na okouny mohou být jednou z nejlepších nástrah, hlavně když ryby začnou šílet, což je u tohoto rybího druhu častý jev a není takový problém si ráno na jejich aktivitu počkat. Vybírat můžete prakticky libovolný wobler, jde jen o to aby fungoval v té správné hloubce, jakou zrovna potřebujete.

Pár tipů na woblery na okouny (alespoň podle mě, haha):

Čtěte i další články: Woblery na boleny

Nejlepší nástrahy na UL přívlač

Woblery na pstruhy

Woblery na candáty

Woblery na sumce

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.