Woblery na boleny, TOP 5 nástrah na říční korzáry

Woblery na boleny jsou velmi účinné nástrahy a

Velký bolen je stejně hodnotný úlovek jako velká štika nebo candát. Dostat ho na vláčku je ale kumšt. Ta potvora totiž dobře vidí. Historicky se na boleny používali velmi specifické rychle tažené nástrahy jako hauzerovo peří a různá bolení olůvka. Účinnými nástrahami jsou též plandavky a rotační třpytky. S vývojem umělých nástrah se ale stále více prosazují woblery na boleny. Díky realistickému potisku totiž často oblbnou i chytrou rybu.

Jaké jsou však nejlepší woblery pro lov bolena? Na tyto i jiné otázky se podíváme v tomto přehledu nejlepších nástrah pro lov woblera přívlačí.

Základní vlastnosti, které by měly mít woblery na boleny

Vhodný wobler vybíráme nejen podle vnějšího vzhledu ale podle dalších vlastností, jenž dokáží pomoci při specifickém lovu těchto říčních korzárů.

 1. Vhodnost nástrahy pro daleké hody
 2. Délka a váha
 3. Tvar wobleru
 4. Vzhled nástrahy
 5. Pracovní hloubka
 6. Agresivní chod

Daleké náhozy při lovu bolenů na wobler

Bolen často loví ve větších vzdálenostech od břehu. Ani při lovu z lodě však není vhodné se přibližovat zbytečně blízko. Je to ryba s výborným zrakem a jakékoliv nebezpečí vidí z velké dálky.

husky jerk wobler
Rapala Husky Jerk je neutrálně vyvážený wobler. Při pauze se magicky vznáší ve stejné hloubce a dělá chromou rybku. Je to výborná věc při podhladinovém lovu bolenů na stojáku. Velikosti se vyrábí od 8 do 12 cm v různých barvách. Pořídit se dá například u Páryse za necelé dvě stovky.

Woblery, se kterými se dobře nahazuje, tak dokáží výrazně přispět k úspěchu.

Váha a délka woblerů

Velikosti woblerů na boleny jsou oproti štičím většinou skromnější. Někdy bolen dobře bere na pěti centimetrové nástrahy, někdy zase na dvakrát takové. Velké ryby si bez problémů dají i lehce větší kusy.

Aktuální preference zjistíte ale až praktickým pokusem. V krabičce neuškodí mít nejen několik různých vzorů ale i velikostí wobleru.

Tvar wobleru

Dobře se uplatní woblery typu Minnow, které svojí podlouhlou formou nejvíce připomínají ouklej. Ta je základem boleního jídelníčku. Zároveň se s tímto typem wobleru velmi dobře hází. Tento tvar ale samozřejmě ani zdaleka není dogma.

Jaké barevné varianty

Bolen loví v horní vrstvě vodního sloupce, která je dobře prosvětlená. Znamená to, že velice dobře vidí a rozlišuje barvy. Osvědčily se přirozeně vypadající woblery, zejména stříbřitých vzorů se šupinkami. Marné ale nejsou ani modely laděné do barev jako žlutá, hnědá a červená.

Pracovní hloubka

Jelikož bolen loví zejména u hladiny, tak si vystačíme buď s poppery nebo woblery, jež se potápí ne hlouběji než 1,5 až 2 metry. Jistě vás překvapí, že není nutné používat jen plovoucí woblery.

Potápivé woblery na boleny mají totiž jednu velkou výhodu. Při rychlém stahování, které je na bolena nejvhodnější způsob vedení, se drží v poměrně blízko hladiny. Ve dnech, kdy bolen nebere z hladiny a pomaleji tažené nástrahy jsou ignorovány, je potápivý wobler jediná záchrana.

Woblery pro lov bolena jsou většinou menší velikosti
Bolen je především letní ryba s vrcholem aktivity v srpnu a září

Plovoucí wobler zase můžete nechat nenápadně splavat po proudu až k lovícímu hejnu! To z něj činí zákeřnou zbraň schopnou na dálku proniknout bez povšimnutí přímo do centra bolení vřavy.

Přečtěte si také: Jak na candáta

Agresivní chod nástrahy

Při lovu na velkou vzdálenost se wobler hůře oživuje. Zejména při lovu s monofilním vlascem se vaše pocukávání nástrahou ztrácí v průtažnosti materiálu. Řešením je buď šňůra, nebo výběr nástrah s výraznějšími pohyby, které budí rozruch už samy o sobě.

Salmo Wobler Thrill Sinking 5cm - Holo Bleak

TOP 5 woblerů pro lov bolena

Výše uvedené vlastnosti nikdy nenajdete všechny u jednoho wobleru. Přesto ale existuje spousta woblerů, které se na boleny dobře osvědčily. Jejich popis přinášíme tady. Úplně na konci pak najdete srovnávací tabulku i s odkazy do eshopu!

 • Salmo Thrill – Vyrábí se ve velikosti 5,7 a 9 centimetrů. Letové vlastnosti má celkem dobré. Nahodit do kotle mezi lovící boleny zdálky není problém. Jedná se o potápivý model a při rychlém vedení se drží odhadem půl metru pod hladinou. Jinak klesne klidně i pět metrů do hloubky, což se ale na boleny moc nehodí
 • Rapala Shad Rap Shallow Runner-Klasická rapalka, která se hodí nejen na bolena ale i na štiku a večer si ji dá i candát někde na mělčině. Dobře chytá na zarostlých lokalitách, kde s ní nehrozí neustále sbírání podvodního rostlinstva. Vyrábí se snad až ve třiceti zbarveních!
 • Salmo Rattlin‘ Pop Floating – Hladinové nástrahy jsou velice specifickou sortou nástrah. Záběr s nimi vidíte na vlastní oči, což ještě umocňuje zážitek z lovu. Tento model není tak dalekonosný jak bychom potřebovali. Nevadí to ale třeba večer nebo při svítání, kdy bolen ztrácí výhodu svého ostrozraku. Chrastítko uvnitř dokáže dobře pobláznit i štiky a okouny, takže není od věci používat lanko.
 • Rapala Husky jerk – Neutrálně vyvážený wobler, se kterým se dobře a daleko nahazuje. Nechybí mu ani vnitřní chrastítko, které dává o sobě znát na velkou vzdálenost. Chod nástrahy je také poměrně výrazný a tak se při délce 8 cm a váze 6 gramů jedná o jeden z nejuniverzálnějších woblerů vůbec.
 • Salmo Minnow – Tento potápivý wobler můžete vodit těsně pod hladinou i v silnějším proudu a v podjezí. Dobře funguje i při rychlém twitchingu a jiných agresivních způsobech vedení nástrahy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.