Sumcařina může být úspěšná jen pokud chytáme na fleku, kde sumec tráví čas nebo aktivně vyhledává svou kořist v podobě menších ryb (menší není úplně to správné slovo, jelikož trofejní sumýš zhltne mírového kapra jako jednohubku, ale jistě se chápeme). Kde hledat sumce na řece se podíváme právě teď.
Sumec velký (Silurus glanis) má rád hlubokou vodu, hlavně přes den. Na každém revíru si vybírá hlubší místa s bahnitým dnem. Takových míst je ale na spoustě vod hodně. I přes hojnost sumců na některých místech ale nespoléhejte, že stačí nahodit kamkoliv na hloubku a sumec stoprocentně zabere.
Když jsem začínal s lovem sumců, tak jsem si to představoval trochu jako hurvínek válku. Najít hloubku, nahodit a čekat. Časem jsem samozřejmě zjistil, že tak snadné to není. Denní lov sumce je naopak docela oříšek a pokud nemáte přesnou znalost revíru, tak je to skoro marná záležitost s náhodnými úspěchy.
Kde hledat sumce na řece přes den
V denní dobu je sumec velký většinou zalehlý někde ve své jámě. Najít takovou jámu, a ještě aby obsahovala sumce není tak snadné. Důležitým předpokladem je měkké dno. Na rozdíl od candáta si sumec nerad dře břicho o šutry. Na výběr jeho stanoviště má ale vliv řada dalších faktorů:
- Zlomy na dně
- Výstupy na dně za nimiž se dělá vracák
- Obecně jakékoliv místo, kde dochází k narušení proudu a jeho zpomalení. To může být třeba mrtvé dřevo v řece nebo naplavené překážky, což ovšem na hlubších řekách není snadné najít
Samozřejmě není od věci mít mašinku, která vám jasně ukáže, kde hledat sumce na řece – rybářský echolot. Pomocí echolotu se vám šance na úlovek zvyšují velmi výrazně, i když ne tolik, jak si někteří myslí. Pro hledání sumce ani nemusíte mít ten nejdražší sonar za statisíce. Hodně vám pomůže základní model v ceně pár tisícovek, který dokáže vykreslit dno a při lovu na něm opravdu můžete vidět oblouk, jenž symbolizuje zvedajícího se sumce k nástraze. Rybu neuvidíte dokud se ode dna neodlepí, což dělá jen když ho zaujmete nástrahou nebo vábničkou. Ukázat sumce, který nic nedělá neumí ani ty nejdražší echoloty, aspoň doufám.
Pokud se bavíme o tom, kde hledat sumce s echolotem, tak v první řadě jde o průzkum reliéfu dna. Samotné hledání ryby probíhá až přímo při chytání pokud tlučete vábničkou o hladinu a lovíte na vertikál. Tam je jasný, že když dlouho nevidíte na echolotu reakci, tak sumce není doma a chce to zkusit jiný flek. Samozřejmě můžete rovnou vyrazit na neznámou vodu a dělat průzkum bojem při chytání. To asi při denním lovu praktikuje většina rybářů.
Tip: O tom, jak je těžké najít správný flek, se můžete přesvědčit v článku Martina Černého
Noční lov sumce na řece
Úplně jiná situace nastává při nočním lovu sumců na řekách. V noci se sumec stává aktivním dravcem. Přes den mu moc ryb do tlamy dobrovolně nevleze, takže je potřeba se pořádně nažrat. Kvůli tomu musí vyjet z pohodlí jámy a vydat se na mělčinu. Na rozdíl od rybářů nemá problém, že je v noci tma. Sumec ani ve dne moc nevidí a v noci spoléhá na své vousy. Nepředstavujte si ho tedy jako jiné dravce, kteří masakrují drobné ryby. Sumec se pohybuje spíš rozvážně, nebo úplně stojí na místě:
- V noci vyjede někam do mělkých vod, kde je dostatek potravy v podobě menších ryb
- Buď se pohybuje pomalu nebo leží na místě v malé hloubce
- Čeká co mu přejde přes vousy nebo co vyčenichá poblíž
Vousy a postranní čára dokáží společně sumce navést neomylně ke kořisti a tedy i vaší nástraze. Noční lov je tak většinou výrazně úspěšnější, protože sumec si vás najde sám. Stačí jen být zhruba v oblasti, kde probíhá jeho aktivní krmení. V tomto případě můžete být velmi úspěšní i ze břehu. Důležité je ale najít místo, kde je potrava. Chytejte tam, kde je dostatek menších ryb. Na řece jsou často úspěšné fleky s bohatým výskytem ouklejí.
Další doporučená četba: Woblery na sumce
Buďte první kdo přidá komentář