Přívlač na sumce je hodně specifická disciplína. Paradoxně ale čím dál tím nadějnější. Sumců je dost a chytit nějakého na umělou nástrahu není tak těžké jako dříve.
Náročnost však spočívá hlavně ve fyzické rovině. Těžká přívlač se nenazývá těžká jen tak pro nic za nic. Neustálé nahazování s těžkým vercajkem prověří vaše fyzické možnosti.
Odměna je ale sladká. Úlovek ryb velikosti, které na přívlač nevidíte běžně jsou v této disciplíně běžné. Pojďme se na to podívat podrobně.
Vhodný vláčecí prut pro přívlač na sumce
Záběr sumce často přichází nečekaně a málokterý rybář v ČR chodí běžně s těžkým prutem. Menší velikosti sumce se dají zvládnout i na lehčí pruty. Pro cílený lov sumců na přívlač je ale nesmysl brát poddimenzovaný prut.
Vrhací zátěž kolem 80 gramů je rozumné minimum. Pokud čekáte větší úlovek tak můžete přitvrdit. V zahraničí není nezvyklé chodit s pruty přes 100 gramů i na jiné druhy ryb (například na velké štiky). Můžete tedy rovnou vzít prut s parametry přes 150 gramů.
Dají se sehnat relativně levně. Pamatujte ale, že většinou platí klasické pravidlo – čím levnější prut, tím těžší. Po pár hodinách nahazování to může být znát na vaší morálce a ochotě vydržet do dlouho očekávaného úlovku.
Velký vliv na hmotnost má i délka prutu. Na větších vodách by se samozřejmě více využil delší prut ale z hlediska komfortu je lepší často jít cestou kompromisu a vzít raději kratší variantu.
Naviják a šňůra
Šňůra na sumce pro přívlač by mohla být tlustá kolem 0,30 mm alespoň. K tomu potřebujete odpovídající naviják. Někdo už chytá těžkou přívlač čistě na baitcast (s odpovídajícím prutem).
Nic vám ale nebrání chytat na klasickou sestavu se smekacím navijákem. Samozřejmě je třeba mít něco odolnějšího. Nejlevnější a fortelnou volbou jsou některé navijáky od Penn (opět ale ta hmotnost).
*Penn slammer je asi jediný opravdu odolný smekací naviják na sumce do 2000 Kč, je to poslední kus poctivého železa v tomto oboru. Vidět to je však na hmotnosti
Nezapomeňte ani na návazce. Sumec šňůru neukousne jako štika. Může ji ale zuby postupně narušovat a ta pak rupne v nejméně očekávaný okamžik. Úplně stejně vám šňůru může poškodit jakákoliv ostrá hrana na dně. Proto buď lanko nebo tlustý FC návazec. Nástrahy nejsou úplně malé a sumec příliš nevidí, takže návazec není problém.
Přívlač na sumce přes den
Denní přívlač na sumce je záležitost lovu u dna. Úplně stěžejní je ale rybu najít. Lovíme totiž sumce, kteří přes den odpočívají a leží v nějakém hlubším místě.
Lovit na místě, kde sumec není je tak poněkud nešťastné. Musíte mít přehled o jámách, které mohou být pro sumce zajímavé. Často jde o podobná místa, kde se přes den loví candát a můžete tak zkusit využít informace od jiných rybářů nebo vlastní zkušenosti s lovem této ryby.
Vhodná nástraha na sumce přes den:
- Hlubokopotapivé woblery
- Gumové nástrahy
Vzhledem k chytání v hloubce nejlépe poslouží nástrahy, které dno spolehlivě vymetají ale neváznou. To jsou třeba gumové nástrahy ať už jde o twister, kopyto, nymfy a další. Velikost nemusí být nijak závratná (čím větší a těžší guma, tím opět větší dřina). Stačí gumy o velikosti 7 – 11 centimetrů.
Wobler s dvěma trojháky se může v kombinaci se dnem zdát jako smrtící kombinace. Musíte ale použít typ s velkou lopatkou a hlubokým ponorem. Takový wobler jde ke dnu po hlavě. Háčky přitom visí podél těla a neváznou.
Stejnou velikost můžeme volit také u gum. Tady je důležitá volba zátěže, která udrží nástrahu u dna i v proudící vodě. Jámy někdy bývají hluboko a s lehkou nástrahou se v táhnoucí vodě ke dnu nemusíte dostat.
*Extrémní wobler od Savage určený na moře zafunguje i ve sladké vodě – 11,5 cm, 31 gramů a jde až do deseti metrů hloubky
Barvy příliš neřešte
Sumec velký není estét. Nebo spíš opravdu příliš nevidí. Raději než barvu řešte různé vibrace. Někdy může fungovat guma s agresivním pohybem, jindy spíše línější typ.
Noční vláčka je to hlavní
Nejzajímavější přívlač na sumce se odehrává v noci. Tady nastupuje naprosto opačná taktika. Žádné hloubky nebo jámy. Úplně opačně. Pro noční přívlač hledáme spíše mělčiny a to rozhraní proudů, kde se od večera shromažďují drobné rybičky. Sem sumec vyjíždí na lov a pohybuje se třeba jen v metrové hloubce.
Od toho se odvíjí nástrahy. Woblery používáme mělce chodivé. Zajímavou volbou jsou například dvoudílné woblery, které mají velmi specifický volnější pohyb.
Použít můžete samozřejmě také gumy, ovšem s menší jigovou hlavou nebo zátěží. Dobrá volba jsou třeba plandavky, které se pro lov sumců hodí více, než si myslíte.
Způsob vedení nástrah na sumce
Pro všechny situace je naprosto dostačující pomalé rovnoměrné vedení. Přes den si jen musíte hlídat, abyste byli poblíž dna. V noci se ale stačí pohybovat pouze ve sloupci a házet, házet a zase házet. Přívlač na sumce je disciplína tisíce hodů. Ten záběr, který po nich přijde ale stojí zato.
Buďte první kdo přidá komentář