Ve Štúrovu ulovili sumce dlouhého 244 cm, vážil necelých 100 kg

Dunaj ve Štůrovu
Dunaj ve městě Štúrovo. Foto: Karelj, Public Domain/Wiki Commons

Rekordní úlovek zažil před pár dny rybář Kornel Varga z jihoslovenského města Štúrovo. Rybě z veletoku Dunaj chybělo do metráku jen půl kilogramu.

O trofejním sumci informovala slovenská televize Markíza, která zprostředkovala i videozáznam a kompletní galerii této ryby (viz odkaz). Pikantní na této události je jistě i fakt, že Kornel Varga chytil svůj osobní rekord sumce přímo před vlastním domem.

Rekordní sumec zabral při lovu candátů před domem

Míry velkého sumce jsou následující: měřil 244 centimetrů a váha se zastavila na hodnotě 99 a půl kilogramu. Pro rybáře jde samozřejmě o osobní rekord, jenž se nyní bude těžko překonávat.

Úlovek sumce totiž nebyl ani zdaleka cílovkou. Vyrazil si před dům ulovit nějakého toho dunajského candáta. 

Byla klika, že se mi ho podařilo vůbec zdolat”, svěřil se Kornel Varga televizi Markíza. Věnuje se spíš právě candátům a při finálním zdolávání mu pomáhali i sousedi, aby rybu vůbec vytáhl.

Zdolávání zabralo hodinu času

Chytit 100 kilovou rybu na candátové vybavení je vždy velké dobrodružství, při němž je šance na zdolání tak půl na půl. Na místě pravděpodobně chyběly nebezpečné překážky pod vodní hladinou o než by ryba mohla návazec urvat. Hodinové zdolávání ryby je ale ve světle slabšího vybavení poměrně krátká doba a ukazuje to na rybářovu zkušenost a um.

Dle slov jeho sousedů sice sumce cíleně neloví, na revíru před domem ale tráví množství času a má tak dost nachytáno.

Trofejní rybu se lovec rozhodl vrátit zpět do revíru.

Dunaj je hraniční vodou a na každém břehu platí jiné povolenky

Slovenské revíry na řece Dunaj jsou velké části velmi specifické tím, že řekou prochází státní hranice mezi Slovenskem a Maďarskem.

V tomto konkrétním případě jde o revír Rady SRZ Dunaj. č. 1, 2-0480-1-1. Na Slovenské straně revír začíná od ústí řeky Ipeľ a pokračuje pobřežní linií právě podél města Štúrovo. Platí zde slovenské kaprové povolenky., Na protější straně se nachází maďarské město Esztergom, kde naopak platí maďarské doklady k rybolovu.

Rozdělení revírů mezi dva státy s jinými pravidly je vcelku běžná praxe, kterou známe i u nás například z dolního úseku Labe či některých horských toků jako je třeba Divoká Orlice.

Tip: pěkného sumce nedávno chytili i na Moravě poblíž Kopřivnice. O úlovku sumce z přehrady Větřkovice čtěte zde.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.