V Kalifornii musí vybít 350 tisíc pstruhů, nebude čím zarybňovat

Pstruh duhový
Ilustrační foto: redakce

Virová infekce postihla rozsáhlé pstruhařské farmy v americké Kalifornii. Rozhodnutím úřadů musí dojít k fyzické likvidaci zhruba 350 tisíc pstruhů duhových.

O případu informoval Los Angeles Magazine. Veterinární opatření pravděpodobně způsobí problém sportovním rybářům v části Kalifornie neboť tyto farmy sloužily jako důležitý zdroj násady pro část revírů v tomto státě.

V USA se péčí o revíry zabývá vždy instituce daného státu a neexistuje naše obdoba rybářského svazu. Poplatek za povolenky tak přímo směřuje úřadům, které zajišťují zarybnění.

Vzhledem k tomu, že problém s infekcí se táhne již od jara, vzrůstá také nervozita mezi sportovními rybáři. 

Rybáři se bojí, že nebude co chytat. Duhák je oblíbená sportovní i konzumní ryba

Ti se jednak obávají nedostatku ryb, který se úřady snaží nahradit kontrakty v jiných regionech.

Část veřejnosti má ale obavy z možné konzumace ulovených ryb. Lov duháků je v USA podobné jako u nás čistě konzumní záležitostí.

Týká se to i nejbohatšího regionu, kterým je Kalifornie. Odborníci ale rybáře uklidňují, že riziko přenosu nákazy z ryby na člověka je minimální.

Amerika je ale země, kde žaloby o náhradu újmy nejsou vůbec vzácné proto se úřady rozhodly doporučit ulovené ryby v postižených regionech řádně tepelně opracovat při dostatečně vysoké teplotě.

Zdrojem nákazy je bakterie Lactococcus petauri, která se přenáší zejména mezi jikrami pstruha.

Kalifornské úřady nemají jasné informace o tom,kde se nákaza vzala. S největší pravděpodobností ji do tamějších vod zaneslo migrující vodní ptactvo.

Nákazy mezi rybami řádí i také u nás, velké problémy působil herpes virus 

V našich podmínkách se za poslední roky také šířila nákaza, které ohrožovala hlavní českou rybu – kapra obecného. Koi herpesviróza (KHV) představuje vysoce infekční onemocnění, útočící na všechny formy a věkové kategorie kaprů, nejen na okrasné koi kapry.

Médii proběhl případ rozsáhlého rybníku Buňkov u Přelouče, který se musel dokonce během letní rekreační sezóny komplet vypustit a rybí obsádka zlikvidovat. Podobné případy se objevily i na menších vodních plochách v tomto regionu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.