V Dánsku uteklo 70 tisíc velkých pstruhů duhových ze sádek, rybáři mají žně

Pobřeží Dánska
Pláž na pobřeží Dánska u Roskilde, foto: redakce

V minulém týdnu se na pobřeží Dánska odehrála kuriózní nehoda, při níž došlo k úniku 70 tisíc duháků do volného moře.

V dánském jazyce o tom informoval například zpravodajský server nyheder.tv2.dk.

Zdejší brakické vody umožňují chov i přežití těchto sladkovodních ryb. Místní rybáři tak mají doslova pohotovost.

Pstruhy duhové v této zemi totiž příliš často nechytají, na rozdíl od pstruhů mořských, kteří se podél dánského pobřeží vysazují v hojném počtu.

Zároveň jde o ryby ve velmi slušných velikostech. Podle některých zdrojů jde o jedince v délce až kolem 50 centimetrů. 

K úniku ryb došlo na západním pobřeží ostrova Zéland, v tzv. Velkém Beltu. Událost okamžitě zaujala zdejší rybářskou komunitu, neboť Dánové jsou v pobřežním rybolovu velmi zdatní a neplánované obří zarybnění je zajímavým zpestřením podzimní sezony.

Sádky se nachází v moři poblíž ostrova Musholm, nedaleko Reersø u Kalundborgu:

Povolenka na pobřežní vody se v Dánsku zařizuje jednoduše na internetu a stojí na rok v přepočtu jen pár stovek. Na ryby se tak na velké pstruhy vydávají i lidé, kteří jinak příliš neloví ale vidina netradičního úlovku jim nedává spát. Podle některých příspěvků na sociálních sítích je na plážích v okolí obce Reersø chvílemi dost narváno.

Dánský fjord
Na Dánském pobřeží se vyskytují četné fjordy. Na rozdíl od známjěších fjordů v Norsku však leží v rovinaté krajině..

Vychytat všechny ryby se přitom asi jen tak nepodaří. To potrvá možná až několik měsíců. Pstruzi se totiž mohou rozptýlit na poměrně velké ploše podél pobřeží a je předpoklad, že se pokusí vniknout i do vnitrozemských toků, čehož se trochu obávají zdejší biologové. 

Video dánského rybáře z pobřežního lovu pstruhů duhových:

Typický duhák ze sádek alias slepice kropenatá: velká ryba a malé ploutve

Jedná se komerčně odchované ryby, zvyklé přijímat potravu v podobě granulí. Není tak příliš těžké ulovit. Dánští rybáři se chlubí četnými fotografiemi impozantních ryb.

Na nich lze rozpoznat, že jde o typické pstruhy ze sádek vyznačující se například mohutným tělem ovšem s viditelně zakrnělými ploutvemi (hlavně ocasní). Fotografii takové ryby zveřejnil například kodaňský biolog Henrik Carl:

Jak se vydat na ryby do Dánska?

Dánsko je jednou ze zemí, kde je rybolov velmi dostupný široké veřejnosti i turistům. Cesta přes Německo autem je relativně rychlá a lze si ji zkrátit i pomocí trajektu. Při dostatečných zásobách potravin vám nehrozí ani velká útrata v relativně drahém severském státě.

Musíte si ovšem zajistit ubytování, jelikož zde není povoleno volné kempování v přírodě, jako například v sousedním Švédsku.

Rybářský lístek zařídíte online přes oficiální web fisketegn.dk. Zaplatíte jen pár stovek (na rok, dle kurzu dánské koruny to vychází 600 – 700 českých korun. O něco levnější jsou krátkodobé povolenky). Do mailu vám obratem přijde PDF soubor, který stačí mít při kontrole uložený v mobilním telefonu.

S ním můžete rybařit po celém pobřeží, jen je třeba se dopředu na internetu informovat ohledně zakázaných zón. Ty jsou vyhrazené často právě v okolí přístavů či chráněných přírodních rezervací.

pstruh duhový
Pstruzi duhoví z české stojaté vody Foto a článek: M. Rejthárek

Na vnitrozemské vody či jezera je v mnohých případech nutné ještě povolení uživatele revíru, což jsou typicky rybářské kluby v oblasti. Lovit pstruhy na pobřeží ale můžete jen se samotným státním lístkem.

Dánsko je oblíbenou destinací pro lov mořských pstruhů. V pobřežních vodách se zde ale loví také tresky a v určitých místech se chytají také pěkní okouni či velké štiky.

pobřeží Dánska
Dánské pobřeží často tvoří kamenité břehy. Moře je však na mnohých místech relativně mělké a při klidném počasí vhodné pro lov v brodících kalhotách

Podobný únik pstruhů se v malém měřítku stává i na našem území

Menší únik ryb ze sádek či rybníka se stává relativně často. Podobný případ úprku lososovitých ryb z farmy ale zaznamenali zhruba před dvaceti lety rybáři také na východočeské Rozkoši. Místní tak měli unikátní příležitost si chytit pár pěkných ryb z komerčního chovu.

Redakci jsou známa jména některých tehdejších šťastlivců, kteří je ulovili. Bohužel v té době ještě nebyly rozšířené fotoaparáty v mobilech a tak se vše traduje jen ústně.

Stalo se to zhruba v letech, kdy se hned vedle odehrával velice slavný pokus s vysazením hlavatek do nedaleké Metuje, kde také měli někteří rybáři štěstí na netradiční úlovek královny podhorských vod v délce přes metr.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.