Správce rybníka v Psojedech prohrál majetek tamního rybářského spolku na automatech

rybník ve fiktivní obci psojedy
Ilustrační foto

Velký problém řeší rybáři v obci Psojedy. Správce tamějšího rybníka a zázemí spolku, Jaroslav M. (59) zpronevěřil prakticky veškerý movitý majetek, kterým rybáři disponovali. Naší redakci to sdělil umělec Zeno Závojný (vlastním jménem Jindřich Myšák). Námět na reportáž zároveň využil k tomu, aby zároveň redakci nabídl své služby jako ilustrátor a grafik.

Pro dobrotu na žebrotu: starosta chtěl pomoci invalidovi ve finančních potížích. Obec to přijde draho

Jaroslav M. patří mezi známé firmy nejen v okolí Psojed ale také mezi poskytovateli půjček a soudními exekutory. Před nimi se většinou marně skrývá v psojedských restauračních zařízeních “U Sněhuláka” a v baru “U zmije”.

Vzhledem ke své neurvalé povaze a stěžování si (výhradně přes internet, v osobním styku se jedná o mimořádně podlézavého jedince) je krajně neoblíbeným spoluobčanem. Díky přiženění se do rodiny místního předsedy MNV si ale v minulosti zvykl na lehký život v invalidním důchodu. Průkaz ZTP a pravidelnou státní gáži mu jeho tchán zařídil již v jeho jednadvaceti letech.

Po převratu ale zahořkl a dal se na dráhu alkoholika a hazardního hráče. Ta ho přivedla až na zcestí v podobě drobných krádeží a zpronevěr. Nelegální přilepšování k důchodu mu vycházelo dlouhé roky téměř beztrestně, nyní ale spadla klec. 

Největší škodu ovšem utrpěla obec. Na vině je defakto starosta Pecháček, který dal na útlocit své ženy, což se ukázalo jako mimořádně nepromyšlený tah.

Díky nesplácení dluhů totiž Jaroslav M. nedávno definitivně přišel o svoji stříbrnou Felicii a co hůř, reálně mu začalo hrozit vystěhování z domova.

Tato zvěst se začala bleskem šířit po obci a mnozí se již těšili, že se obtížného souseda konečně zbaví. Ten však začal obcházet obec a na stará kolena žebrat o zaměstnání, které mu obratem přislíbil spoluobčan M. Červeňák (farmář a obchod rozličným tovarom s.r.o.) 

Nabídku práce na farmě, i přes naléhání manželky Boženy, pan Jaroslav odmítl. Obával se, že se mu podnikatel romského původu bude v práci mstít za dlouholeté vykrádání jeho polnosti na Hadím Vrchu. Zde pan Jaroslav (nehledě na oficiálně uznanou invaliditu) v dřívějších letech vždy zvládal sklidit část úrody brambor dříve než jmenovaný zemědělec.

Lítost starosty Pecháčka přitom nevzbudil ani tak osud jmenovaného dlužníka a kverulanta. Zželelo se mu spíše jeho ženy Boženy, která chodila plakat ke starostově manželce Marii do místního obchodu.

Rozhodl se jej proto zaměstnat jako správce areálu u obecního rybníka, na němž hospodaří místní rybářský spolek.

Rybí líheň vznikla ve stylu westernového městečka

Starosta Pecháček je známý milovník kovbojek a přírodní romantiky. Za kreativně proúčtované dotace na obnovu vodních ekosystémů v minulém roce nechal u rybníku zbudovat nový areál. Ten oficiálně slouží jako kůlna pro uskladnění rybářského vybavení a jako pstruží líheň pro nedaleký chovný potok.

Areál ovšem, čirou náhodou, vznikl v unikátním stylu westernového saloonu z filmů s legendárním Johnem Waynem. Vedení obce jej proto pravidelně využívá pro pořádání občasných slavností ve stylu Divokého Západu. Slavnosti u rybníka ale nyní na nějaký čas skončily.

Před plánovaným podzimním výlovem se ukázalo, že kromě sekání trávy se správce Jaroslav M. zabýval zejména obchodem s vybavením spolku a vším, co se z areálu dalo přemístit jinam. Utržené peníze měl vhodit do hazardního videoautomatu v nedalekých Kurochodech. Dle slov svědků se takto snažil vydělat na splátky předchozích dluhů.

Narychlo svolanou inventurou se zjistilo, že zmizely všechny sítě a kesery. Pryč je také historický velký čeřen zapůjčený ze sbírek zdejšího šlechtického rodu Torresů. 

Kontrolní komise OÚ v čele s Ing. Zubatým dále postrádá zánovní obecní elektrocentrálu, přípojný vozík používaný při převozu násad a odvozu trávy či listí. Z obecního majetku dále zmizel velký plynový gril včetně lahve a řada dalších drobností. Odhadovaná škoda přesahuje sto tisíc korun.

Vyšetřovatel PČR (nprap. Macháně) zjistil, že inkriminované předměty nabízel k prodeji jistý Fazekaš z Horního Drnu. U něj se při domovní prohlídce našla také sekačka na trávu a křovinořez s inventárním štítkem obce Psojedy.

Vážení sumce Edy v ohrožení

Pracovní poměr byl s jmenovaným Jaroslavem M. rozvázán. Policejní orgán vede vyšetřování obviněného na svobodě. Obec Psojedy ale nemá k dispozici žádné vybavení pro nadcházející výlov rybníka. Při něm má dojít k tradičnímu a každoročně dlouze očekávanému vážení dvoumetrového sumce Edy. Oblíbená podzimní sešlost u rybníka je tak v ohrožení.

Zároveň obec Psojedy hledá nového zaměstnance, který se bude o westernový rybářský areál starat. Zájemci mohou kontaktovat tajemnici OÚ Psojedy mgr. Jarmilu Horkou prostřednictvím oficiálního webu obce

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.