Shimano Aero XR: skvělý doplněk vaší výbavy na feeder a plavanou

kapr ulovený na method feeder
Foto: redakce

Sháníte kvalitní naviják pro lov na plavanou nebo spíše na feeder. Možná vás zaujme následující špičkový model od renomované firmy Shimano.

Kupovat drahý naviják na feeder se může zdát jako zbytečné utrácení. Pravdou je, že pro běžný rekreační rybolov může stačit něco levnějšího (doporučujeme například model Ninja od konkurenční Daiwy, který poslouží jako vhodný základní model naviják pro styly jako přívlač, feeder a plavaná).

Pro intenzivní lov na feeder či přímo závody se však kvalitní naviják hodí. Časté přehazování krmítek a nutnost rchlého stahování těžkých záteží, to vše zatěžuje naviják dost podobně jako při náročné těžké přívlači, kde o potřebě odolných navijáků není pochyb. Proto může být následující článek inspirací pro váš nákup. Dobrou zprávou navíc je, že špičkový feederový naviják je stále levnější než například navijáky na kapry podobných kvalit.

Následující reklamní článek vám představí jeden z nejdražších navijáků na feeder a plavanou na českém trhu.

Shimano Aero XR: kvalita nejen pro závodní lov

Shimano Aero XR představuje technologicky vyspělý naviják vysoké kvality určený pro lov metodou match a feeder, který disponuje všemi požadovanými vlastnostmi a kvalitou pro náročné závodní použití. Mezi jeho klíčové vlastnosti patří protizpětný systém, lehké tělo a rotor CI4+, a kované převody HAGANE pro dosažení nepřekonatelného výkonu.

Shimano navij�k aero xr 4000

Pokud jste nadšený závodní rybář nebo máte prostě v oblibě lov na plavanou či feeder s kvalitní výbavou , a hledáte naviják, který bude odpovídat vašim dovednostem, pak je Aero XR tím pravým řešením pro vás.

Všechny varianty tohoto navijáku jsou navíc dokonale vyvážené pro nejlepší kompatibilitu s vybranými matchovými a feeder pruty Shimano. To jsou například modely Aero X5, X7 a Pro, což vytváří ideální kombinaci s dokonalým komfortem a praktičností při lovu.

Díky super hladké voděodolné brzdě a funkci proti zpětnému chodu můžete snadno volit vhodný styl zdolávání. Buď se správně nastavenou brzdou při použití silnějších vlasců či šňůr, nebo zpětným navíjením při použití jemnějších návazců či dokonce kombinovat obě metody dle vašeho zvyku.

feeder

Jakou velikost cívky si vybrat?

Nejmenší varianta s velikostí cívky 3000 je ideální pro různé druhy rybolovu na plavanou a lov na krátkou vzdálenost metodou feeder, zatímco střední varianta s číslem 4000 se hodí pro náročnější rybáře lovící na plavanou nebo feeder s pruty na feeder medium třídy.

Největší varianta s cívkou velikosti 5000 je určena pro lov na delší vzdálenost nebo těžký feeder. Všechny tyto varianty jsou výrazně lehké díky použití těla a rotoru G-Free CI4+.

Za zmínku stojí varianta 4000, která váží pouhých 250 g, což představuje značné zlepšení ve srovnání s konkurenčními modely téže velikosti. Další výhodou je precizní rotace cívky, kterou zajišťují prvky jako rotor CI4+ a technologie HAGANE Gear, X-SHIP a Silent Drive.

K dalším význačným rysům patří kvalitní hliníkové cívky AR-C s možností redukcí objemu návinu vlasce. To umožňuje snížení kapacity navijáku pro použití tenčích kmenových vlasců či šňůr. Největší velikost tohoto navijáku 5000 nabízí také redukci pro použití s klipem pro feederový rybolov na větší vzdálenost.

Naviják je vybavený pevnou a bezpečnou šroubovací klikou a kovovým klipem na vlasec, což při feederu určitě oceníte. Klipovat je téměř nutnost pro přesné krmení (viz článek o klipování). Vzhledem k jeho vkusnému a zároveň modernímu designu a pokročilé technologii je model Aero XR nejen vizuálně poutavý, ale také vyniká výkonem a odolností.

Základní technické údaje o navijáku zahrnují délku vlasce navinutého při jednom otočení kliky. Ta se u čtyřtisícovky udává 75 cm, a maximální brzdnou sílu dosahuje dle katalogu až 11 kg.

Technické specifikace (pro velikost 4000):

Hmotnost245 g
Kapacita180 m/0,30 mm
Model4000
Počet ložisek5+1
Velikost4000
VýrobceSHIMANO
Druh rybolovuFeeder, Plavaná

Aktuální MOC se většinou pohybuje pod 4 tisíci korun. Doporučujeme zakoupit feederový naviják Shimano Aero XR v eshopu Párys.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.