Tento článek je volným pokračováním článku o svěráčku a základním nářadí pro začínající vazače. Tentokrát budeme probírat materiály na vázání mušek, kterých je na trhu přehršel. Já se budu držet opět slavného Pajkova seznamu, který jen částečně upravím do nové textové podoby.
Materiály na vázání mušek – stručný seznam
Než se vrhnu do konkrétního popisu, tak dávám stručný výčet v odrážkách. Myslím, že Pajkuv seznam obsahuje prakticky vše, co do začátku budete potřebovat:
- Muškařské háčky
- Zátěže a hlavičky
- Kovové drátky
- Lametky
- Vázací nitě
- Tělíčkové nitě
Peří na mušky:
- CDC peří
- Koroptev
- Marabou
- Kohoutí srpky
- Slepice
- Páv
- Volavka, výr, káně – jsou na originálním seznamu avšak těžko sehnatelné
Srsti na vázání mušek:
- Polární liška
- Zajíc
- Zonkerové pásky
- Králík
Dubbingy:
- Přírodní – např. zajíc
- Umělé – antron atd.
Další umělé materiály:
- Vinylové pásky na blešivce
- Různé andělské vlasy, crystal hair a spol.
- Chennile
- Pěnové válečky
- 3D oči na streamery
Je toho kotel. Skoro každá položka má ještě ke všemu svoje varianty (barva, materiál, rozměry atd). Pojďme se na to podívat podrobněji.
Háčky na vázání mušek
Existuje několik tvarů a typů. Každý je určen na jiný druh mušek, takže nakupujte podle toho, co budete vázat. Rozměry muškařských háčků se pohybují nejčastěji od 8 do 18, přičemž můžete spatřit třeba streamery na větších háččcích nebo naopak mikromušky ve velikostech 20 – 22. Jaká je průměrná velikost háčku? To vážně záleží na konkrétním vzoru a cílové rybě. Asi neuděláte špatně, když budete mít v repertoáru velikosti 10 – 16.
- Háčky na suché mušky – jemné a lehké, aby mušku neutopily
- Háčky na mokré mušky
- Blešivcové zahnuté (Gammarus)
- JIgové háčky na nymfy
- Streamerové háčky (s dlouhým ramínkem)
Zátěže a hlavičky
Zatížené mušky a nymfy jsou velmi populární. Dostat mušku ke dnu vám pomůže nějaká zátěž.
- Olověné drátky – ploché a kulaté
Hlavičky seženete ve velikostech od 2 mm až do 5 – 6 mm, což jsou pořádné koule do rychlých a hlubokých proudů.
Dle materiálu je dělíme na:
- Tungstenové (Wolfram) – větší hustota a tudíž vyšší hmotnost. Tento materiál je vcelku drahý ale přesto velmi používaný (1 ks vyjde kolem 5 – 6 Kč)
- Bronzové – oproti tungstenu jsou lehčí a zhruba 2x levnější
Hlavičky se liší barvou, která se mnohdy používáním otluče. Některé hlavičky mají drážky pro háček, jiné jsou zezadu vybrané, tak aby háček šel nasadit. To se týká hlavně bronzu. Bronzová hlavička je tak nejen výrazně lehčí, ale při takovém vybrání obsahuje při stejné velikosti také méně materiálu, čimž hmotnost ještě klesne.
Zlaté, stříbrné a jinak barevné drátky na kroužkování
Drátek se váže na spoustu vzorů mušek. Tvoří jejich siluetu, zvyšuje hmotnost a také mušku zpevní a ona déle vydrží. Do začátku stačí klasicky zlatá a stříbrná barva (Naštěstí jde o barvené jiné kovy, cena tak není vysoká).
Lametky
Lametky slouží ke stejnému účelu jako drátky. Dá se říct, že zde se uplatní stejné dvě barvy. K mání je ale bezpočet kombinací, holografických lametek a dalších vychytávek. U lametky a drátků také hraje roli šířka. Nejsou drahé a tak si kupte několik barev i šířek.
Vázací a tělíčkové nitě na mušky
Pajkuv seznam tvrdí, že vám stačí bílá a černá. Pokud to ale s vázáním myslíte vážně, tak neváhejte koupit nějakou menší sadu za pár stovek, ať máte pokrytou větší paletu.
Čím se liší vázací a tělíčková nit?
Vázací je výrazně tenčí a primárně slouží k navazování materiálů. Tělíčko z ní samozřejmě vytvoříte také, budete ale potřebovat více omotů.
Tělíčková nit je tlustá a rychle s ní vytvarujete objemné tělo. Uvázat s ní mušku ale kvůli tloušťce jde jen stěží, snad možná u velkých streamerů. Tělíčkové nitě jsou ale skvělé na vázání tipů – barevných konců mušek jako Red Tag, Orange Tag a spol. Doporučují tedy mít barvy jako červená, oranžová, zelená, žlutá a samozřejmě černá a bílá.
Vázací nit od tělíčkové odlišíte například podle číselného označení. Pro univerzální účely bude vhodná vázací nit 8/0, na jemné mušky můžete zkusit tenčí 10/0. Na velké mušky naopak přijde vhod silnější 6/0. Osmička je ale jistota.
Více informací ohledně číslování nití máme v samostatném článku
Peří na vázání mušek
Oproti zažité představě není vázání mušek jen o peří. Hraje ale důležitou roli, takže si nějaké budete muset pořídit. Peří, které najdete na zemi se občas hodí taky, většinou ale ne, protože na vázání potřebujeme často specifické typy pírek. V obchodě s muškařinou mají vše. Dalším potenciálním a levným zdrojem jsou chovatelé zvěře, ptactva a hlavně myslivci.
CDC peří na mušky
Kachní peří s úžasnou schopností plavat se výborně hodí na suché mušky. Pozor ovšem na barvené varianty, které asi už tak dobře plavat nebudou. Zato se však hodí paradoxně na těžké nymfy, kde se často dabují do smyčky v různých barvách.
Koroptev (Partridge)
Klasický strakatý materiál, z něhož se váže spousta slavných vzorů jako například březnovka. K mání jsou jednotlivá pírka i celé skalpy.
Marabou na lury a menší streamery
Fešácké peří, hodí se i na klobouk nebo čelenku a prodává se v přírodních i křiklavých barvách. Ve vodě krásně vlaje a proto se používá například na lurky nebo streamery. Barva se hodí bílá, černá, olivová, oranžová a žlutá.
Kohoutí a slepičí skalp
Kohout má většinou delší a užší pera -srpky. Slepice má kratší a širší. Hodí se na bezpočet vzorů a prakticky se bez něj nedá obejít. Výhodné je koupit celý skalp. Vážou se z něj nožičky, hodí se na mouchy typu Prokurátor (na jelce) a milion dalších věcí. Bez tohoto peří se nedá obejít.
Paví pero
Asi nejlevnější položka. Navíc se dá sehnat i mimo muškařské obchody. Obyčejné paví pero je “must have item”. Platí pro něj to samé jako pro domácí drůbež výše, bez tohoto se neobejdete. Z každého paprsku uvážete dokonalé tělíčko jedné mušky. Používá se například na Red Tag, různé broučky atd. Odrané peří se dá použít na zajímavě vypadající tělíčko drobných nymf, jepic atd..
Volavka, výr, káně
Zákonem chráněné, tudíž sehnatelné velmi těžko. Pajk nabádá k infiltraci mezi pracovníky zoo a podobných zařízení. Těžko říct zda to pomůže, zákony se za ty roky jistě zpřísnily a legálně získat tento materiál nemusí být lehké. Jedině snad najít někde pírko na zemi, což máte větší šanci, že vyhrajete ve sportce. JInak nepokoušejte štěstí, ať neplatíte tučnou pokutu.
Srsti
Polární liška se uvádí jako výborná na ocásky a křídla streamerů. Barva: bílá, černá, oranžová, olivová.
• Zimní srst srnce – na vázání chrostíků a muddlerů (specifický druh streameru)
• Zonkerové pásky – proužek srsti s kůžičkou. Vážou se z nich poměrně snadné a efetkivní streamery. Pásky jsou širkoé jen pár mm a nejsou mnohdy úplně levné. Ve vodě pracují velmi dráždivě. Zkuste pro začátek přírodní barvy.
Dubbingy jsou také důležitý materiál na vázání mušek
Dubbing je vlastně jakási směs srsti nebo umělých materiálů. Někdy i vzájemná kombinace. Narozdíl o přírodní srsti zde jsou již smíchaná různě dlouhá vlákna a lze jej nanášet ve formě “chuchvalce” na nit. Praxe vás naučí, že dubbingu na jednu mušku stačí velmi málo. Krabička nebo pytlík vám vystačí na spoustu mušek.
- Přírodní dubbingy – Zajíc, králík, undatra a další…
- Umělé – jsou velmi levné, kupte si krabičku se spoustou barev a vydrží vám na prvních pár stovek až tisíců mušek
Z dubbingu se nanášením na nit vyrábí knot a z něj se tvaruje tělíčko. Používá se také na límečky u nymf a jistě naleznete další využití.
Vinylové pásky na blešivce
Taková divná šprcka, která je ale základ pro blešivce – jedné ze slavných českých mušek. Natahuje se přes hřbet a ve finále kroužkuje ještě drátkem.
Streamerové vlasy
Jak název napovídá, slouží k vázání streamerů, hlavně těch větších na štiky, Vyrábí se z různých materiálů, barev, flashí a mají různou délku. Dá se říct, že každý materiál z této kategorie bývá dost jiný a chce to experimentovat s jejich skladbou.
Chennile
Materiál na vázání tělíček streamerů
Pěnové válečky na jezerní mušky
Nezbytné pro jezerní mušky. Váleček se ustřine na potřebnou délku, napříč přívýže na začátek háčku a zaškrtí nití, aby to vypadalo jako vykulené oči chudáka malé rybky.
3D nalepovací oči
Stejná věc jako najdete na woblerech. Umělé nalepovací oko pro vázání streamerů. Prodává se v různých barvách i velikostech
¨
Dobrý den, pro mě jako pro vazače začátečníka je to zajímavý článek.
Jen by mě zajímalo co to má být ta UNDATRA? Já znám pouze tvora jenž se nazývá Ondatra Pižmová 🙂
Díky
Je to ta Ondatra, akorát v některých nářečích se píše s U na začátku:)
Já si vždy vzpomenu nasoutěže jako AZ- kvíz či Kolotoč: U jako undatra 🙂