Seznam materiálu na vázání mušek pro začátečníky

Dubbing patří mezi základní materiál na vázání mušek

Tento článek je volným pokračováním článku o svěráčku a základním nářadí pro začínající vazače. Tentokrát budeme probírat materiály na vázání mušek, kterých je na trhu přehršel. Já se budu držet opět slavného Pajkova seznamu, který jen částečně upravím do nové textové podoby.

Materiály na vázání mušek – stručný seznam

Než se vrhnu do konkrétního popisu, tak dávám stručný výčet v odrážkách. Myslím, že Pajkuv seznam obsahuje prakticky vše, co do začátku budete potřebovat:

 • Muškařské háčky
 • Zátěže a hlavičky
 • Kovové drátky
 • Lametky
 • Vázací nitě
 • Tělíčkové nitě

Peří na mušky:

 • CDC peří
 • Koroptev
 • Marabou
 • Kohoutí srpky
 • Slepice
 • Páv
 • Volavka, výr, káně – jsou na originálním seznamu avšak těžko sehnatelné

Srsti na vázání mušek:

 • Polární liška
 • Zajíc
 • Zonkerové pásky
 • Králík

Dubbingy:

 • Přírodní – např. zajíc
 • Umělé – antron atd.

Další umělé materiály:

 • Vinylové pásky na blešivce
 • Různé andělské vlasy, crystal hair a spol.
 • Chennile
 • Pěnové válečky
 • 3D oči na streamery

Je toho kotel. Skoro každá položka má ještě ke všemu svoje varianty (barva, materiál, rozměry atd). Pojďme se na to podívat podrobněji.

Háčky na vázání mušek

Existuje několik tvarů a typů. Každý je určen na jiný druh mušek, takže nakupujte podle toho, co budete vázat. Rozměry muškařských háčků se pohybují nejčastěji od 8 do 18, přičemž můžete spatřit třeba streamery na větších háččcích nebo naopak mikromušky ve velikostech 20 – 22. Jaká je průměrná velikost háčku? To vážně záleží na konkrétním vzoru a cílové rybě. Asi neuděláte špatně, když budete mít v repertoáru velikosti 10 – 16.

materiál na vázání mušek
 • Háčky na suché mušky – jemné a lehké, aby mušku neutopily
 • Háčky na mokré mušky
 • Blešivcové zahnuté (Gammarus)
 • JIgové háčky na nymfy
 • Streamerové háčky (s dlouhým ramínkem)

Zátěže a hlavičky

Zatížené mušky a nymfy jsou velmi populární. Dostat mušku ke dnu vám pomůže nějaká zátěž.

 • Olověné drátky – ploché a kulaté

Hlavičky seženete ve velikostech od 2 mm až do 5 – 6 mm, což jsou pořádné koule do rychlých a hlubokých proudů.

Dle materiálu je dělíme na:

 • Tungstenové (Wolfram) – větší hustota a tudíž vyšší hmotnost. Tento materiál je vcelku drahý ale přesto velmi používaný (1 ks vyjde kolem 5 – 6 Kč)
 • Bronzové – oproti tungstenu jsou lehčí a zhruba 2x levnější

Hlavičky se liší barvou, která se mnohdy používáním otluče. Některé hlavičky mají drážky pro háček, jiné jsou zezadu vybrané, tak aby háček šel nasadit. To se týká hlavně bronzu. Bronzová hlavička je tak nejen výrazně lehčí, ale při takovém vybrání obsahuje při stejné velikosti také méně materiálu, čimž hmotnost ještě klesne.

Zlaté, stříbrné a jinak barevné drátky na kroužkování

Drátek se váže na spoustu vzorů mušek. Tvoří jejich siluetu, zvyšuje hmotnost a také mušku zpevní a ona déle vydrží. Do začátku stačí klasicky zlatá a stříbrná barva (Naštěstí jde o barvené jiné kovy, cena tak není vysoká).

Lametky

Lametky slouží ke stejnému účelu jako drátky. Dá se říct, že zde se uplatní stejné dvě barvy. K mání je ale bezpočet kombinací, holografických lametek a dalších vychytávek. U lametky a drátků také hraje roli šířka. Nejsou drahé a tak si kupte několik barev i šířek.

Vázací a tělíčkové nitě na mušky

Pajkuv seznam tvrdí, že vám stačí bílá a černá. Pokud to ale s vázáním myslíte vážně, tak neváhejte koupit nějakou menší sadu za pár stovek, ať máte pokrytou větší paletu.

Čím se liší vázací a tělíčková nit? 

Vázací je výrazně tenčí a primárně slouží k navazování materiálů. Tělíčko z ní  samozřejmě vytvoříte také, budete ale potřebovat více omotů.

vázací nitě a peří

Tělíčková nit je tlustá a rychle s ní vytvarujete objemné tělo. Uvázat s ní mušku ale kvůli tloušťce jde jen stěží, snad možná u velkých streamerů. Tělíčkové nitě jsou ale skvělé na vázání tipů – barevných konců mušek jako Red Tag, Orange Tag a spol. Doporučují tedy mít barvy jako červená, oranžová, zelená, žlutá a samozřejmě černá a bílá.

Vázací nit od tělíčkové odlišíte například podle číselného označení. Pro univerzální účely bude vhodná vázací nit 8/0, na jemné mušky můžete zkusit tenčí 10/0. Na velké mušky naopak přijde vhod silnější 6/0. Osmička je ale jistota.

Více informací ohledně číslování nití máme v samostatném článku

Peří na vázání mušek

Oproti zažité představě není vázání mušek jen o peří. Hraje ale důležitou roli, takže si nějaké budete muset pořídit. Peří, které najdete na zemi se občas hodí taky, většinou ale ne, protože na vázání potřebujeme často specifické typy pírek. V obchodě s muškařinou mají vše. Dalším potenciálním a levným zdrojem jsou chovatelé zvěře, ptactva a hlavně myslivci.

CDC peří na mušky

Kachní peří s úžasnou schopností plavat se výborně hodí na suché mušky. Pozor ovšem na barvené varianty, které asi už tak dobře plavat nebudou. Zato se však hodí paradoxně na těžké nymfy, kde se často dabují do smyčky v různých barvách.

CDC peří na mušky
CDC peří na mušky

Koroptev (Partridge)

Klasický strakatý materiál, z něhož se váže spousta slavných vzorů jako například březnovka. K mání jsou jednotlivá pírka i celé skalpy.

materiály na vázání mušek - koroptev

Marabou na lury a menší streamery

Fešácké peří, hodí se i na klobouk nebo čelenku a prodává se v přírodních i křiklavých barvách. Ve vodě krásně vlaje a proto se používá například na lurky nebo streamery. Barva se hodí  bílá, černá, olivová, oranžová a žlutá.

materiály na vázání mušek - marabou

Kohoutí a slepičí skalp

materiály na vázání mušek - skalp

Kohout má většinou delší a užší pera -srpky. Slepice má kratší a širší. Hodí se na bezpočet vzorů a prakticky se bez něj nedá obejít. Výhodné je koupit celý skalp. Vážou se z něj nožičky, hodí se na mouchy typu Prokurátor (na jelce) a milion dalších věcí. Bez tohoto peří se nedá obejít.

Paví pero

Asi nejlevnější položka. Navíc se dá sehnat i mimo muškařské obchody. Obyčejné paví pero je “must have item”. Platí pro něj to samé jako pro  domácí drůbež výše, bez tohoto se neobejdete. Z každého paprsku uvážete dokonalé tělíčko jedné mušky. Používá se například na Red Tag, různé broučky atd. Odrané peří se dá použít na zajímavě vypadající tělíčko drobných nymf, jepic atd..

Red Tag alias rudořitka je základní vzor mušky. Funguje téměř všude a vždy, přičemž uvázat ji zvládne i začátečník.

Volavka, výr, káně 

Zákonem chráněné, tudíž sehnatelné velmi těžko. Pajk nabádá k infiltraci mezi pracovníky zoo a podobných zařízení. Těžko říct zda to pomůže, zákony se za ty roky jistě zpřísnily a legálně získat tento materiál nemusí být lehké. Jedině snad najít někde pírko na zemi, což máte větší šanci, že vyhrajete ve sportce. JInak nepokoušejte štěstí, ať neplatíte tučnou pokutu.

Srsti

 Polární liška se uvádí jako výborná na ocásky a křídla streamerů. Barva: bílá, černá, oranžová, olivová.

• Zimní srst srnce – na vázání chrostíků a muddlerů (specifický druh streameru)

• Zonkerové pásky – proužek srsti s kůžičkou. Vážou se z nich poměrně snadné a efetkivní streamery. Pásky jsou širkoé jen pár mm a nejsou mnohdy úplně levné. Ve vodě pracují velmi dráždivě. Zkuste pro začátek přírodní barvy.

Dubbingy jsou také důležitý materiál na vázání mušek

Dubbing je vlastně jakási směs srsti nebo umělých materiálů. Někdy i vzájemná kombinace. Narozdíl o přírodní srsti zde jsou již smíchaná různě dlouhá vlákna a lze jej nanášet ve formě “chuchvalce” na nit. Praxe vás naučí, že dubbingu na jednu mušku stačí velmi málo. Krabička nebo pytlík vám vystačí na spoustu mušek.

Dubbing patří mezi základní materiály na vázání mušek
 • Přírodní dubbingy – Zajíc, králík, undatra a další…
 • Umělé – jsou velmi levné, kupte si krabičku se spoustou barev a vydrží vám na prvních pár stovek až tisíců mušek

Z dubbingu se nanášením na nit vyrábí knot a z něj se tvaruje tělíčko. Používá se také na límečky u nymf a jistě naleznete další využití. 

Vinylové pásky na blešivce

Taková divná šprcka, která je ale základ pro blešivce – jedné ze slavných českých mušek. Natahuje se přes hřbet a ve finále kroužkuje ještě drátkem.

Streamerové vlasy

Jak název napovídá, slouží k vázání streamerů, hlavně těch větších na štiky, Vyrábí se z různých materiálů, barev, flashí a mají různou délku. Dá se říct, že každý materiál z této kategorie bývá dost jiný a chce to experimentovat s jejich skladbou.

Chennile

Materiál na vázání tělíček streamerů

Pěnové válečky na jezerní mušky

Nezbytné pro jezerní mušky. Váleček se ustřine na potřebnou délku, napříč přívýže na začátek háčku a zaškrtí nití, aby to vypadalo jako vykulené oči chudáka malé rybky.

3D nalepovací oči

Stejná věc jako najdete na woblerech. Umělé nalepovací oko pro vázání streamerů. Prodává se v různých barvách i velikostech

¨

3 Comments

 1. Dobrý den, pro mě jako pro vazače začátečníka je to zajímavý článek.
  Jen by mě zajímalo co to má být ta UNDATRA? Já znám pouze tvora jenž se nazývá Ondatra Pižmová 🙂
  Díky

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.