Lov na dírkách po slibném začátku hatí oteplení

pouštění vánočního kapra není záruka, že to ryba přežije

Letošní příchod zimy jako vždy zaskočil silničáře. Rybáři ale byli připraveni, na některých revírech se začalo se zimním lovem na dírkách. Klasická předvánoční obleva ale tuto bohulibou činnost asi zhatí.

Lov na dírkách v českém prostředí má značná specifika. Předně je nutné říct, že je zákonem o rybářství na revírech lov na dírkách zakázán. Přesto je však poměrně populárni. A to zejména díky soukromým revírům, které rybářům tuto zimní variantu rybaření nabízejí. Kromě toho existuje také několik málo svazových revírů, kde platí výjimka.

Nejčastěji se v Česku pod ledem loví lososovité druhy ryb. Některé soukromé revíry zahájily sezonu lovu na dírkách minulý víkend. Většina z nich se ale opět uzavře. Kvůli prudkému oteplení se ledová vrstva ztenčuje a není již pro rybáře bezpečné.

Na dírkách v ledu se o víkendu chytalo po celé republice

Lov na dírkách zahájily soukromé nádrže napříč republikou. Příkladem může být například středočeské Jezero za Valem nebo Jezero Nebesák poblíž Havířova. Na dírkách se o víkendu chytalo také v Mirošovicích a dalších místech.

Svazové revíry s výjimkou zatím čekají na silnější led

Český rybářský svaz disponuje několika revíry, kde mají rybáři možnost lovit v zimě na dírkách. Podmínkou je ovšem dostatečná tloušťka ledu, což je v posledních letech často kámen úrazu.

Studené vlny posledních let většinou netrvaly dostatečně dlouho na to, aby led narostl do dostatečně silné rybářské vrstvy.

Jedním z revírů, kde mohou rybáři lovit pod ledem je například veslařský kanál v Račicích. Hospodaří na něm Rada ČRS a leží poblíž Roudnice nad Labem. Rybářský svaz upozorňuje rybáře, že aktuální tloušťka ledu k 22.12. činí pouze 3 centimetry. Potřebné minimum přitom začíná na hodnotě deset centimetrů. 

Na aktuálních snímcích je přitom vidět, že ledová vrstva leží pod sněhem, což nejspíš vysvětluje slabý přírůstek ledu, neboť sníh v tomto případě působí jako tepelný izolant. Na malých soukromých vodách proto správci ledovou plochu alespoň částečně od sněhu čistí. Zde musí zapracovat počasí samo o sobě.

Vzhledem k vzestupu denních teplot až na deset stupňů si tak rybáři budou muset na lov na dírkách počkat.

Český rybářský svaz je nicméně připraven v případě potřeby vodní plochu zarybnit lososovitou rybou.

Co potřebujete k zimnímu rybolovu na dírkách? Základ tvoří dobré oblečení, výbava k lovu naopak není drahá

V českých podmínkách není zimní lov na dírkách příliš rozšířený. Přináší to i výhody, například nemusíte mít vlastní vrták na led, neboť správci menších soukromých vod vám je zapůjčí nebo díru pro lov sami vyvrtají. 

Speciální rybářský vrták rozhodně mezi levné nářadí nepatří a utrácet za něj až několik tisíc v rybářských obchodech asi nemá cenu pokud nechytáte někde v zahraničí, kde se i díky klimatu na ledě chytá daleko více.

Kromě vrtáku je nutné mít také naběračku či jiný nástroj pomocí něhož budete z dírky vybírat kousky ledu, které by jinak způsobily rychlejší zamrznutí otvoru.

Na některých revírech máte i možnost si vypůjčit i speciální prut. Vlastní set pro lov na dírkách ale není nic drahého. Například komplet prutu pro zimní lov na dírkách v délce 70 cm i s navijákem lze pořídit od čtyř stovek.

K lovu lososovitých ryb na dírkách lze použít marmyšky či jiné drobné vláčecí nstrahy, které lze vodit vertikálním způsobem. Některé revíry umožňují rybářům lovit také na živočišné nástrahy či speciální pstruží těsta

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.