Severočeský ČRS stále hledá profesionální RS, výběrové řízení prodlouženo

Dva vláčkaři pod Jezem
Severočeská pstruhová Ohře, Foto: redakce

Severočeský územní svaz ČRS prodloužil výběrové řízení na člena profesionální RS, která má působit na vodní nádrži Nechranice a některých dalších revírech. Prvotní úvahy přitom počítaly s tím, že profesionální porybný bude sloužit již během tohoto podzimu.

O nutnosti zřízení profesionální RS se vrcholné orgány územního svazu dohodly již během jara. Výběrové řízení vyhlásil ČRS během podzimu, nyní je termín na příjem přihlášek prodloužen až do 31.1. 2023.

Uchazeč o post člena profesionální rybářské stráže musí splnit celou řadu požadavků

O pozici profesionálního porybného se může ucházet jen osoba, splňující celou řadu kritérií a navíc musí jít o člověka, který již má s výkonem činnosti RS zkušenosti. Viz následující předpoklady.

Předpokládaná kvalifikace uchazeče dle podmínek výběrového řízení na profesionálního člena RS pro Severočeský územní svaz:

  • člen Českého rybářského svazu
  • člen rybářské stráže s působností na revírech Severočeského ÚS
  •  držitel živnostenského oprávnění pro poskytování služeb v oblasti zemědělství, zahradnictví, rybářství, lesnictví a myslivosti
  • držitel řidičského oprávnění alespoň skupiny B
  • držitel oprávnění vůdce malého plavidla
  • prohlášení, že uchazeč není plátcem DPH
  • pojištění právní ochrany (odpovědnosti)
  • čistý trestní rejstřík
  • fyzická a mentální vybavenost k předmětné činnosti

Zdroj: Severočeský územní svaz

Vzhledem k finančnímu ohodnocení musí být uchazeč nadšenec

Kamenem úrazu zde nejspíše bude předpokládaná odměna. Spolupráce bude probíhat formou smlouvy s porybným jako OSVČ.

Pokud se podíváme na předpokládanou roční maximální odměnu 350 tisíc korun a vydělíme ji 12, dostáváme se na něco málo přes 29 tisíc měsíčně, pokud se tedy bavíme o jakémsi průměru (činnost RS pravděpodobně bude intenzivnější například v létě, slabší mimo hlavní sezonu. Výše odměny tak nemusí být stejná každý měsíc). 

OSVČ ovšem musí platit odvody státu či paušální daň každý měsíc nehledě na výdělek. Tyto částky se liší ale pro zjednodušení můžeme počítat zhruba 6+ tisíc každý měsíc. V průměru si tak porybný přijde na necelých 23 tisíc měsíčně čistého.

Náklady na dopravu a ošacení sice členovi RS vykompenzuje ČRS, přesto nejde o příliš motivační částku. RS přitom funguje také o víkendech, svátcích, v noci a hlavně působí jako represivní orgán, který není vždy radostně přivítán. 

Setkání s přestupci a pytláky příjemná rozhodně nebudou a rozhodně jde o fyzicky i psychicky náročnou práci. Za 23 tisíc měsíčně lze pravděpodobně i na severu Čech najít klidnější zaměstnání s pevnou pracovní dobou. Uchazeč tak musí být nadšenec se vším všudy, což v předchozích vyjádřeních zmínili i zástupci ČRS.

Profesionální RS bude kontrolovat také pstruhovou Ohři a občas zaskočí i na další revíry

S působností profesionální RS se počítá zejména na přehradu Nechranice, která se v posledních letech těší enormnímu nárůstu docházek. ČRS zde navíc z důvodu ochrany candáta zpřísnil podmínky lovu dravců. Již krátce po zahájení sezony dravců zde došlo například k zadržení povolenky za nástrahu nedosahující minimální délky 15 cm.

Pstruhová Ohře
Ohře několik kilometrů pod údolní nádrží Nechranice

Kromě toho se porybný zaměří na pstruhové revíry pod přehradou. Zde jde o dva pravděpodobně nejpopulárnější P revíry v Severních Čechách, kam dojíždí také rybáři z oblasti hlavního města i jiných, vzdálenějších regionů. Prakticky každý den na tyto revíry dochází značné množství rybářů.

Sekundárně má profesionální RS provádět činnost na Ohři nad Nechranicemi a MP Ohři od soutoku s Labem až po Žatec. Dále bude do kompetence RS spadat ještě revír 441 006 – Bílina 8.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.